Önkormányzati ellenállásra buzdít a Fidesz

A hét végén a Fidesz két meghatározó polgármestere kirohanást intézett a kormány ellen a jövő évi költségvetés miatt. Kósa Lajos (Debrecen) Abszurdisztánt emlegetett, Rogán Antal (Budapest V. kerület) pedig Gulagot. Charles Gati magyar származású amerikai politológus - a demonstrációtól függetlenül - azt nyilatkozta: nem véletlen, hogy itt tart az ország...

Magyarország Abszurdisztánná vált, az önkormányzatok kifogytak minden eszközből, nincs tovább - összegezte az ország helyzetéről alkotott véleményét több ezer fős közönsége előtt Kósa Lajos, Debrecen polgármestere, a Fidesz alelnöke szombaton, a budapesti Kossuth téren. A fideszes önkormányzatok képviselői a jövő évi megszorítások, a "veszélyes költségvetés" ellen tiltakoztak.

Kósa szerint a kormány 2002 óta folyamatosan becsapta az önkormányzatokat. - Bajnai Gordont egyedül a hiánycél érdekli - közölte, konstatálva, hogy amióta a szocialisták kormányoznak, mindig hiány van.

A debreceni polgármester - akit nagy tapssal fogadtak a tüntetők - 12 pontos kiáltványt olvasott fel, amely szerint minden önkormányzatnak joga van az élethez; az iskolához; templomához és kultúrájához; legalább egy rendőrhöz; a vagyonához, a jövedelméhez - végül, de nem utolsósorban pedig az ellenállásra a törvényes keretek között, ha az állam a létet, a törvényességet vagy az alkotmányosságot veszélyezteti.

Kósa kérésére a közönség közfelkiáltással "megszavazta", hogy a kiáltványt a parlament mai ülésén is felolvassa (nem mintha erre egyébként ne volna lehetősége a képviselőnek a házszabály szerint). Beszédében Kósa többször is kitért a gyermekétkeztetésre: "miközben százezer gyermek éhezik, mobiltelefonok beszerzésére jut pénz, gyerekétkeztetésre azonban nem!" - hangoztatta a polgármester, majd elismerte, hogy végül is nem is éri akkora érvágás az önkormányzatokat - bár szerinte a kormány a tüntetés bejelentésének hatására hátrált meg. Sőt, szerinte "ha kitartanak", a két tanítási nyelvű oktatást sem fogják felszámolni.

A követelések és a tények közötti ellentmondásra hívta fel a figyelmet a tüntetést hiteltelennek nevező MSZP-szóvivő is. Nyakó István közölte: megoldódnak azon ügyek, amelyek miatt meghirdették a demonstrációt. "A kormány megállapodott az egészségügyi ágazattal, a fogyatékosok szervezeteivel, az egyházakkal a jövő évi költségvetési támogatásukról, illetve a gyermekétkeztetés finanszírozásáról is. Arra a felvetésre, hogy a tüntetés mégsem vált teljesen okafogyottá, hiszen az önkormányzatokat így is jelentős elvonás sújtja, a szóvivő azt felelte: a kormányzat saját magán is közel 150 milliárd forintos megszorítást hajt vége; "a válság pusztán azért, mert a kormány épülete előtt tüntetnek, nem fog hazaszaladni".

A hét végén egy másik rendezvény is alkalmat adott a Fidesznek a "népnyúzás" leleplezésére. Bár szombaton eredetileg a szovjet kényszermunkatáborokról való visszatérés 56. évfordulója alkalmából rendeztek civil megemlékezést, ott mégis inkább a költségvetésről beszélt Rogán Antal, V. kerületi fideszes polgármester. Nem is akármilyen összefüggésben: mint mondta, a Gulag szelleme nem tűnt el a táborok megszűnésével - azoknak ugyanis vannak örököseik, mégpedig azok, "akik elveszik a gyerekektől az étkezési támogatást, a falusi emberektől az iskolát, a postát, a fogyatékosoktól az állami támogatást, és eközben a legnagyobb őszinteségnek próbálják feltüntetni a rendszerváltás utáni politikai időszak legnagyobb hazugságát".

Magyarországon az egyik politikai oldal - most különösen a szélsőjobb - feltételezi, hogy a másik oldal nem Magyarország, csakis a saját érdekeit szolgálja - így a politikai ellenfélből ellenség lett, ezért minden legális és néha nem legális eszközt is felhasznál arra, hogy a másik oldalt megsemmisítse - jellemezte a hazai politikai helyzetet Charles Gati magyar származású amerikai politológus, a Johns Hopkins Egyetemen professzora. Ebben a harcban szerinte elveszik Magyarország; ezért tart ott az ország, ahol tart.

Minderről Gati a 75. születésnapja alkalmából az Amerikai Magyar Szabadságnak - a legnagyobb magyar nyelvű amerikai lapnak - adott interjújában beszélt.

A washingtoni politológus szerint Magyarországot az juttatta az élenjáró európai országok közül a sereghajtók közé, hogy nincs beszélő viszony a politikai életben az ellenfelek között.

Gati ezzel együtt úgy vélte, Magyarország egyelőre jó lépéseket tesz, "mert jó miniszterelnöke van, és ennek a miniszterelnöknek óriási előnye és szerencséje, hogy nem akarja magát újraválasztatni". Szerinte a kormányfő így olyan lépéseket tehet, amelyek az ország érdekeit szolgálják, és amelyeket az elmúlt kilenc évben három magyar kormány is elmulasztott - kár, hogy ezeket az intézkedéseket egy választott kormányfő nem tenné meg, tette hozzá.

Kormánya ellen tüntető MSZP-s képviselő

 

Karsai József battonyai gazda, MSZP-s országgyűlési képviselő is részt vett a Fidesz által kezdeményezett szombati önkormányzati tüntetésen; az MTI-nek adott nyilatkozatában úgy fogalmazott, "ez nem a nép költségvetése". A pártoknak szerinte közeledniük kellene egymáshoz Magyarországon, ilyen éles szakadék mellett az ország soha nem lábal ki a gazdasági válságból. Nyakó István, az MSZP szóvivője Karsai József részvételére úgy reagált, tudják róla a szocialista pártban, hogy baloldalon dobog a szíve, de öntörvényű ember. Azt pedig sajnálják, hogy úgy érezte, nem a parlamentben, hanem egy fideszes rendezvényen kell megnyilvánulnia. Arra Nyakó István nem tudott válaszolni, lesz-e emiatt retorzió, de mint mondta, Karsait "a hétfői frakcióülésen azért valószínűleg nem fogja osztatlan lelkesedés fogadni".

Lemondást követeltek a Vértanúk terén

 

A Kossuth téri tüntetés után mintegy háromtucatnyi ember a Vértanúk terén gyülekezett. A megmozdulás árpádsávos zászlókat lobogtató résztvevői korábban a Parlament előtti demonstráción is ott voltak. A tüntetők a kormány lemondását követelték. A megmozdulást a korábbi Kossuth téri tüntetők, a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 nevű szervezet jelentette be - közölte a BRFK.

Postáspetíció az elbocsátások ellen

 

A megvonások és az elbocsátások ellen tüntettek postai szakszervezetek szombaton a Miniszterelnöki Hivatal előtt. Nem csatlakozott a legnagyobb postásszakszervezet, amely nem azonosul a tiltakozás e formájával. A tüntetők petíciót juttattak el Bajnai Gordon miniszterelnök és Herczog László szociális és munkaügyi miniszter címére. Ebben követelik a kézbesítők korkedvezményes nyugdíjazását, a Postapartner program leállítását, és a béren kívüli juttatások 25 százalékos megadóztatásának visszavonását. Munkahelyük megtartása érdekében követelik a 2013-as piacnyitásról szóló uniós megállapodás felülvizsgálását is. A tüntetésen mintegy 150-en vettek részt. Felszólalt Thürmer Gyula, a Magyar Kommunista Munkáspárt elnöke, Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke és a Jobbikot képviselő Kiss-Dobos László.

Több ezren tiltakoztak a Kossuth téren a helyhatóságokat érintő jövő évi megszorítások ellen
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.