A meccset még nem fújták le

Jobb lett volna még akkor elmenni, amikor Aczélt, Bánót, Oroszt, Pallagit távozásra kényszerítette a Magyar Televízió - erre a következtetésre jutott Gyárfás Tamás, a Napkelte producere a műsor néhány nappal ezelőtti megszüntetése után. Ha így tesz, nincs rájuk erőszakolt műsorvezető-állomány, nincs a mostani jogellenes szerződésbontás - de műsor sincs. Gyárfás szerint, ha akkor nem maradnak, megkönnyítik mostani kiebrudalóik helyzetét is. De az is lehet, hogy ez esetben a Magyar Televízió jelenlegi vezetői haragudnának a legjobban, mert elvesztették volna az esélyt, hogy jó pontokat szerezzenek. Gyárfás biztos benne, hogy a meccset nem fújták még le.

- Ön szerint ki döntött a Napkelte sorsáról? És miért? Politikai, szakmai vagy üzleti konfliktusról van szó?

- Nem jó a réten fűszálnak lenni, amikor az elefántok szeretkeznek... Talán nem mond egymásnak ellent: szeretnék az MTV műsorában benne lenni, ugyanakkor jobb lenne már ebből az egészből kimaradni. Nehéz másoknak, de magamnak is megmagyarázni, hogy ugyanannak a Süveges Gergőnek, Betlen Jánosnak, Jegyes Tóth Krisztinának, akinek az Angol utcában nem álltak rendelkezésre a jobboldali politikusok, a Kunigunda utcában igen. Nyilván az MTV is olyan stábot szeretne, amelyik a kellő szakmai tudást és a kiegyensúlyozottságot egyaránt garantálja. Nem véletlen, hogy az eddigi műsorvezetőkön kívül a Nap-kelte főszerkesztőjének, Lakat T. Károlynak is felajánlották, hogy menjen a Ma reggelhez. Nem megkerülve a választ, ha szakmai vagy politikai szempontokról lenne szó, akkor másokkal dolgoznának, vagy legalább más lenne a műsor struktúrája. De még a Kereszttüzet is lemásolták. Most Szemközt címmel faggatják a meghívottakat ugyanúgy, mint nálunk. Igaz, hogy nem fa-, hanem műanyag pulpitus mögött állnak. Ha ezen múlik, veszünk.

- Ismét kérdem: mi a menesztés oka?

- Tényleg nem tudom eldönteni, de mintha ezzel még maga Medveczky Balázs sem lenne tisztában. A hivatalos levél okként az MTV gazdasági ellehetetlenülését jelöli meg. Azóta, utólag előrángatott érvként elhangzott, hogy a főszerkesztőt és az MTV belsős műsorvezetőit egyaránt a köztévé fizette, ami bizonyíthatóan nem igaz. Aztán következett az üvegszál. Mármint hogy az MTV és az Angol utcai kapcsolat költségeit az MTV magára vállalta. Az az igazság, hogy tizenkilenc és fél éven keresztül az Antenna Hungária műholdas szolgáltatását magunk rendeltük meg, de ez év februárjában Medveczky Balázs a regionális műsorok készítésébe is be akart minket vonni, és ez csak az általa biztosított üvegszálon keresztül valósulhatott volna meg. Már a díszletet és a szerződést is megkaptuk, ám az aláírás előtti napon az ügyvezető alelnök úr indoklás nélkül megváltoztatta döntését. A legújabb kifogás: állítólag megsértettük a médiatörvényt, több reklámot adtunk a megengedettnél. A jogszabály rögzíti, hogy egy órában hat perc hirdetés lehet, amit mi mindenkor betartottunk. Az egész kezd olyan lenni, mint amikor a kitaszított, az ellehetetlenített, a kivégzett ott hörög a földön, az utolsókat rúgja, majd megjelenik Balázs, és ahelyett, hogy azt mondaná: "Nyugodjék békében, ámen" - még a fülébe ordítja: "És tudd meg, Lucia esőjóslata sem jött be csütörtökre!" Hát nem piti?

- Medveczky - mondjuk így: piti - üzleti akciójáról volna szó?

- Ha valóban üzleti lenne a konfliktus, akkor mire várunk? A megoldása megvan. Én kaptam annyi jót a Magyar Televíziótól, hogy a nehéz helyzetben segítenem kell. Az ügyvezető alelnök úgy nyilatkozott, százmillió forint nyereséghez jut az MTV, ha a reggeli műsor belső gyártásban készül. A sajtóban is megjelent: ezt az öszszeget én felajánlottam nekik. Az MTV Közalapítvány kuratóriuma elnökségének szerdai ülésén a kurátorok megkérdezték Medveczky úrtól, hogy ennek ismeretében visszaállítja-e az eredeti állapotot. Azt felelte, ő erről a felajánlásról nem kapott tájékoztatást. Ez bizonyára a posta vagy távközlés ördöge miatt van így. Csak nekem lehet ekkora pechem, hiszen a jelenlévők közül többen jelezték, hogy hozzájuk eljutott a vonatkozó levél, csak éppen hozzá nem. Ha nekem valaki százmilliót akar adni, biz' isten azonnal rávágom, mutassátok, mit írt; küldje a pénzt. Persze nem vagyunk egyformák. Csütörtökön képviselőnk személyesen vitte el az MTV gyönyörű, új székházába a felajánlást. Amúgy a benne foglaltakat Medveczky úrral négy napja a Bécsi úti Leroy étteremben személyesen is közöltem, amikor meghívott ebédelni. Utólag bánom, hogy nem bent, hanem kint, az utcai részen ültünk. Állandóan autók jöttek. Zaj volt.

- Nem lehet, hogy a zaj az idők szava, amit partnere jól hall?

- Ahogy látom és hallom, az MTV-ben most sorra szűnnek meg műsorok, vesztik el megbízásukat, állásukat emberek. Egykor egy amerikai képviselő mondta az újságíróknak az ülésteremből kilépve, hogy "a fiúk olyan hangulatban vannak odabent, hogy ha valaki beterjesztené a Tízparancsolatot, azonnal hétre csökkentenék". Ma az MTV-ben is minden zsugorodik. Semmi sem szent.

- Milyen visszhangokat hallott az önökkel történtek után?

- Most mondjam azt, hogy boldog vagyok, mert tele van az íróasztalom együttérző gyásztáviratokkal? Néhány nappal korábban fel sem vetődött, hogy a Nap-kelte halálára emlékezünk - hiszen éppen a huszadik születésnapját ünnepeltük. Semjén Zsolt úr, a KDNP elnöke 2006. október 10-én a Kossuth téren tette közzé, hogy amíg Aczél Endre és Orosz József a műsorvezető, addig ők nem jönnek a Nap-keltébe. Ezzel a bejelentéssel vállalt szolidaritást a Fidesz. Hogy őszinte legyek, a felénk irányuló mostani együttérzést nem pusztán a szerződés felbontásának ténye, hanem annak mikéntje váltotta ki. Szeptember 25-én reggel Dobos Menyhért úr bejelentés nélkül megjelent az irodámban, és közölte, hogy másnaptól az MTV nem tart igényt a Nap-keltére. Lent, a vendégváróban éppen a vasárnapi műsor előfelvételére érkezett Eszenyi Enikőt és Mészáros Mártát sminkelték, a stúdióban a nagy kivetítő előtt a Tátrai Vilmos kamarazenekar játszott. Amikor közöltem a stábbal a hírt, Duljánszky Tibor főrendező a Titanic híres nagyjelenetét vetítette mögéjük. Már süllyed a hajó, de ők csak húzzák a vonót..., játszanak rendületlenül. Nem akarok erős szavakat használni, de a szerződésbontás nemcsak jogszerűtlen volt, hanem embertelen is. Az albérlőnek is adnak néhány napot, hogy rendezze a dolgait, ha kiebrudalják. Az MTV-nek szombaton és vasárnap nem is volt új műsora, de a Nap-kelte már nem lehetett a képernyőn.

- Ha jól érzékelem, a baloldali- liberális, véleményformáló értelmiség tiltakozása gyengébb a feltételezhetőnél. Lehet-e ennek az oka, hogy Aczél, Bánó, Orosz, Pallagi eltávolításának elfogadásával eljátszotta a műsor e körök rokonszenvét?

- Ha a balliberális tiltakozás, leghatározottabb fellépés egységének igazi ereje abból áll, hogy még fizetett hirdetést is megjelentet, akkor tény, hogy elvesztettük a rokonszenvüket, mert ilyen nem volt. Az említett névsorban szereplőkkel nekünk nem volt bajunk, az MTV akkori elnöke összeférhetetlenségre hivatkozva válaszút elé állította őket. Aczél: vagy Népszabadság, vagy Napkelte. Orosz: vagy Klubrádió, vagy Napkelte. Pallagi: vagy Bors, vagy Napkelte. Bánónál nem is tudom... Kérdezem én, hogyan lehet heti egyszeri alkalomra olyan, az ország életét meghatározó kérdésekből kiválóan felkészült riportereket találni, akik máshová nem kellenek? Más megközelítésben: elvárható-e egy ereje teljében levő férfiembertől, hogy hetente pusztán három óra tíz percet dolgozzon, hiszen addig nálunk mindennap más műsorvezető szerepelt. Tudom, az összeférhetetlenség csak a médiumokra vonatkozik, tehát Aczél teszem azt nyugodtan lehetett volna főfoglalkozásban cipész vagy operaénekes. Lehet, hogy rossz helyen kerestünk műsorvezetőket?

- Az Aczélék elküldésébe való beletörődésnek nem lett volna szolidárisabb alternatívája?

- Közel két évtized eredményét borzasztó nehéz csak úgy ott hagyni. Az ember könnyen bemagyarázza magának, hogy lesz ez még másképp is. Belátom, rá kellett jönnöm, hogy jobb lett volna velük együtt távoznunk. Akkor nincs diktátum, ránk erőszakolt műsorvezető-állomány, nincs jogellenes szerződésbontás - de műsor sincs. Ezzel nyilván megkönnyítettük volna Medveczky helyzetét is, bár ki tudja? Még az is lehet, hogy akkor ő haragudna ma ránk a legjobban, hiszen elvettük volna tőle az esélyt, hogy jó pontokat szerezzen. Mert nagyon könnyen lehet, hogy ő most azt hiszi, hogy ezt valahol méltányolják.

- Az a kuratórium, amely a műsorvezetők méltatlan eltávolításához segédkezett annak idején a tévé vezetőinek, most a műsorért harcol. Bízik a sikerükben?

- A kuratóriumnak 2002. szeptember 23-án, a Nap-kelte visszatérésekor az MTV-be, jóvá kellett hagynia a műsorvezetők névsorát is. Orosz akkor sem volt dokkmunkás, Pallagi sem londiner, mégis megfeleltek a kritériumoknak. Viszont akkor nem állt elnökválasztás előtt az MTV, mi több, 2002-ben éppen túl voltunk a parlamenti választásokon, nem előtte, mint most. A kuratóriumot soha nem akartam és ma sem akarom minősíteni. Talán megérti. Nekik köszönhetném, ha visszatérhetnénk az MTV képernyőjére. Ha hiszi, ha nem, nincs az az ajánlat, ami számunkra ezzel vetekszik. Az én szememben mindmáig a köztévé műsorának készítése jelenti a legnagyobb rangot.

- Soha nem merült fel kifogásként, hogy e köztévében sportszövetségi elnökként sporttárgyú interjúkat készít, beszélgetéseket vezet?

- 1989 óta készítek a Napkeltében riportokat, 1993-ban választottak meg a Magyar Úszó Szövetség elnökének. Érdekes és elgondolkoztató ma az ön felvetése. Nyilván Aczélék menesztésekor is valakinek bekattant ilyesmi.

- Mi lesz a műsorral, a Nap-kelte stábjával, a közszolgálati televíziózással?

- Kérdezze meg Medveczky Balázst. Bár a közszolgálati televíziózás jövőjéről - noha nem kívánom megsérteni - hosszú távon mégsem ő a leghivatottabb megadni a választ. Lehet, hogy én vagyok az utolsó romantikus lélek, de közszolgálati televíziózás volt, van és lesz is, mert kell lennie. Elfogadhatatlan az érvelés, hogy azért vagyunk kevésbé nézettek vagy olykor nézhetetlenek, mert a nemes közszolgálati küldetésnek csak így lehet eleget tenni. Szidtak minket, nemegyszer okkal, hogy ez rossz meg az rossz. Szidtak, mert néztek! A Napkelte hét éven keresztül mindennap a legtöbb embert ültette a képernyő elé. Reggel 5.50-től 9-ig érthetően limitált a nézőszám, viszont az a kevés heti átlagban rendszerint több volt, mint a két kereskedelmi csatorna együtt. Lehet, hogy a műsor "rating"-je csak három-négy, esetleg öt százalék volt, viszont jóval többen beszéltek róla. Számomra szörnyű, de egy hét elég volt arra, hogy az MTV reggeli adása elveszítse elsőségét. És ami még fájóbb: ez nekik nem, csak számomra szörnyű...

- A Népszabadság pénteki számában Zsolt Péter azt írja, hogy ha egy műsor három évig nem képes az ellene irányuló bojkottot felszámolni, akkor nincs más megoldás, meg kell szüntetni az alaphelyzetet. Vagyis - elismerve a tévé megoldásának szörnyűségét - elfogadja annak logikáját. Mi erről a véleménye?

- Ezek szerint, ha Klicskó ellen Zsolt Péter úr soha nem áll ki a ringben, akkor jobb, ha Klicskó abba is hagyja? Komolyra fordítva: mintha a kolléga érvelése nem lenne a legdemokratikusabb. Amikor a Fidesz és a KDNP kivonult a parlamentből, akkor fel kellett volna oszlatni a Tisztelt Házat, vagy legalább Gyurcsány Ferencnek le kellett volna mondania? Én azt hiszem, éppen hogy bizonyítani kell, az efféle elhatárolódás, a bojkott egy, kettő, három év után, sőt kimondom, soha sem fogadható el. Veszélyesnek érzem Zsolt Péter logikáját. Persze annyiban igaza van, hogy ha mi nem szüntetjük meg az úgynevezett alaphelyzetet, mindig akad jelentkező, aki erre kész. Ha jól tudom, a szerző felkészült, rövidesen kiírják az újabb MTV-elnöki pályázatot. Ne habozzon...

- Mi lesz az Angol utcai stúdióval? Eladja? Vagy új műsort szervez valamely más tévének?

- Ki adja el az életét?... Ezt a meccset még nem fújták le...

Gyárfás Tamás
Gyárfás Tamás
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.