BKV-nyomozás: megunta a várakozást a rendőrség

A BRFK két, párhuzamosan futó nyomozás keretében hatvan cég százhúsz gyanús tanácsadói szerződését vizsgálná, azonban eddig a kért dokumentumoknak csak a negyedét adta át a BKV. A rendőrség azt mondta: nem várhatnak a végtelenségig, ha a BKV a törvényes határidőn (30 napon) belül nem adja át a kért iratokat, ők mennek értük.

Nehéz számon tartani, hogy ki mindenki tett már feljelentést a Budapesti Közlekedési Vállalat gyanús tanácsadói szerződései és botrányos végkielégítési gyakorlata miatt. Bodnár Zsolt dandártábornok, Budapest főkapitányának bűnügyi helyettese a Népszabadság kérdésére elmondta: egy magánszemély (névvel és címmel tett) feljelentése alapján a rendőrség már a tavasszal nyomozást rendelt el a BKV gazdálkodásával öszszefüggésben. Két, párhuzamosan zajló büntetőeljárás keretében vizsgálják a céget: az egyik nyomozás a BKV végkielégítési gyakorlatát, a másik a különböző tanácsadói szerződések törvényességét vagy jogszerűtlen voltát hivatott tisztázni. A tavasz óta nyilvánosan bejelentett feljelentéseket (amelyek közt jelentősek az átfedések) már e két, folyamatban lévő nyomozáshoz egyesítik.

Bodnár Zsolt egyebek mellett elmondta, hogy a Budapesti Rendőr-főkapitányság gazdaságvédelmi főosztálya az eddigi adatok alapján 60-65 vállalkozásnak a BKV-val fennálló, körülbelül 110-120 taácsadói szerződését vizsgálja. Az eljárás keretében mindenekelőtt azt tisztázzák, hogy a szerződések és a kifizetések mögött volt-e teljesítés, vagy a semmiért fizetett a BKV az érintett vállalkozásoknak. Majd különböző szakértők bevonásával azt tisztázzák, hogy a tanácsadók munkája ér-e annyit, mint amennyit a cég fizetett érte. Végül pedig, hogy az adott tanácsra és tanulmányra, felmérésre, vizsgálatra valóban szüksége volt-e a BKV-nak.

A nyomozás keretében vizsgálják - Bodnár Zsoltot idézve - "a szerződő felek esetleges mögöttes kapcsolatát" is. Vagyis azt, hogy az adott tanácsadó cég nem azért kapta-e meg az adott megbízást, hogy a munka végeztével tiszteletdíjának egy részét visszajuttassa a megbízónak. A tábornok nem zárta ki annak lehetőségét, hogy a tanácsadói szerződések és a végkielégítések ügyében hűtlen kezelés miatt folyó eljárásban később egyeseket sikkasztással vagy csalással is meggyanúsítanak.

Csakhogy, bár a feljelentők egyre növekvő táborához tartozik a BKV jelenlegi vezetője is, a közlekedési vállalat nem siet a rendőrség által hivatalosan bekért iratok átadásával. Szűkös fénymásoló-kapacitásukra hivatkozva eddig csak a nyomozáshoz bekért iratok negyedét adták át a BRFK-nak. Ez az érvelés azért is meglepő, mert egy cég gépenként 60 ezer, azaz összesen körülbelül húszmillió forintért készített fénymásoló-állapotfelmérést a BKV megbízásából. Kocsis István, a közlekedési vállalat jelenlegi vezérigazgatója épp emiatt tett feljelentést a rendőrségen.

Hasonló horderejű gazdasági bűnügyekben a rendőrség általában nem "bekéri" a szükséges iratokat, hanem házkutatást tart, és lefoglalja azokat. Bodnár arra a kérdésre, hogy ebben az esetben miért nem így járnak el, azt válaszolta: a BKV sértett és feljelentő is egyben. Ilyenkor a rendőrség abból indul ki, hogy a sértett is érdekelt a nyomozás mielőbbi eredményes befejezésében, ezért segíti a nyomozó hatóság munkáját. Az eljárási törvény lehetőséget ad arra, hogy a rendőrség bekérje a nyomozáshoz szükséges iratokat, bizonyítékokat. Ilyenkor 30 napon belül kell a nyomozó hatóságnak megküldeni a kért dokumentumokat.

Bodnár nem tart attól, hogy a BKV a mundér becsületét védendő, fontos iratok visszatartásával ellehetetlenítené a nyomozást.

- Természetesen nem várunk a végtelenségig az iratokra - mondta. - Az ilyen esetekben az a gyakorlat, hogy ha ésszerű határidőn belül nem kapjuk meg a kért anyagokat, magunk megyünk értük, és valamennyit lefoglaljuk.

BKV: folyamatosan küldjük az iratokat

Cikkünk megjelenétést követően, hétfőn a BKV azt közölte az MTI-vel: folyamatosan küldik a Budapesti Rendőr-főkapitányságnak (BRFK) a hatóság által bekért iratokat. Állításuk szerint eddig minden kérést "messzemenően és a lehető legrövidebb időn belül teljesítettek". Emlékeztettek arra: a BRFK szeptember 16-án faxon kereste meg a BKV-t, hogy a jelenleg is folyó eljáráshoz 61 gazdasági társaság, magánszemély szerződésének és azokhoz tartozó egyéb iratokat, és a belső ellenőrzés által készített dokumentumokat juttassa el a rendőrséghez. Szeptember közepe óta folyamatosan teljesítik a rendőrség kérését - írták. Több ezer oldal szerződést és kapcsolódó iratokat adott át eddig a BKV a BRFK-nak mind papír, mind elektronikus formában - olvasható a BKV közleményében. Hozzátették: a BKV továbbra is mindenben együttműködik a BRFK-val és elősegíti a nyomozás mielőbbi lefolytatását.

Bodnár Zsolt dandártábornok
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.