Büdzsévita: kampányfőpróba vagy felelős kormányzás?
A büdzsévita szerdai napján Lamperth Mónika (MSZP) a fideszes vélemények kapcsán, amelyek szerint "a 2010-es költségvetés elvesz, rombol, megszorít, fűnyíróelvet alkalmaz, valamint hátat fordít az embereknek", azt közölte: amit ők tesznek, az a felelős kormányzás. Ezzel szemben a Fidesz számára a költségvetés vitája afféle kampányfőpróba, "mintha kipróbálnák, hogy a hamisságban meddig lehet elmenni".
Soltész Miklós (KDNP) a Lamperth Mónika által mondottakat szép okfejtésnek minősítve azt válaszolta: a katasztrofális költségvetés előzménye a csaknem nyolcesztendős katasztrofális kormányzás. Ezzel kapcsolatban emlékeztetett a szociális megvonásokra, amelyek kapcsán megjegyezte, hogy az egykori pártkatonák pénzéből, akiket a szocialisták kistafíroztak, bőven lehetne juttatni, például a fogyatékosszervezeteknek.
- Hogy van képe ezzel előállni, amikor a Fidesz-kormány alatt elvonták a nyugdíjemelést és befagyasztották a családi pótlékot? - ezt már Keller László (MSZP) kérdezte Soltész Miklóstól. Úgy vélte, az alaphangot a fideszes képviselőknek Orbán Viktor adta meg azzal a nyilatkozával, amelyben azt közölte, hogy a hatalmon lévők talicskával tolják ki a pénzt a haveroknak. - Az a vezér mondja ezt, akinek a kormánya az alcsúti és felcsúti haveroknak pályáztatás nélkül, mutyiban adta oda a herceghalmi kísérleti gazdaság teljes vagyonát - szögezte le Keller.
Visszatérve az érdemi vitára: a fideszes képviselők támadták az egészségügyi költségvetést, valamint a közösségi közlekedés forrásszűkítésének tervét. Ez utóbbi kapcsán Fónagy János (Fidesz) elismerte, hogy időszerű a 7600 kilométernyi vasúti pályavonal korszerűsítése, de szerinte az elvonás "az utolsó szög a magyar vasút koporsójában". Lázár János (Fidesz) pedig arra figyelmeztetett, a rendőri vezetők szerint 25 milliárd forint hiányzik a költségvetésükből. Erre Veres János (MSZP) azt közölte: a rendvédelemre és a közbiztonságra tízmilliárd forinttal több jut jövőre.
Botka Lajosné (MSZP) bejelentette, hogy a húsz éve létező, ma 181 intézményből álló két tannyelvű iskolai hálózat támogatásának megvonása elfogadhatatlan, így ezt korrigálni kell a büdzsében, s át kell tekinteni az alapfokú művészeti oktatási intézmények támogatását is. Révész Máriusz (Fidesz) erre azt válaszolta: "csak abból tudnak kiindulni, ami a kormány költségvetési javaslatában szerepel". A Fidesz mindenképp benyújt módosító indítványt, de ha azt az MSZP teszi meg, támogatják.