A vízműfoglalás ára
Szerdán a Pécsi Vízmű Zrt. székházának elfoglalásáról, annak jogi és pénzügyi következményeiről összevont ülésen tárgyalt a pécsi közgyűlés gazdasági és önkormányzati bizottsága. Mint ismert, a pécsi közgyűlés szeptember elején úgy döntött, hogy visszavásárolja a vízmű 48 százalékos részvénycsomagját kisebbségi partnerétől, a francia Suez-csoporttól, s fel is mondta szeptember 30-ával az üzemelési szerződést. A a testület indoklása szerint a Suez túl sok pénzt szed ki a vízműből, miközben a pécsiek drágállják a szolgáltatást. A közgyűlés a város tulajdonában lévő Tettye Zrt.-re bízta a szolgáltatást, a zrt. hétfőn biztonsági emberekkel elfoglalta a vízmű székházát, és kizárta a cég Suezhez kötődő vezetőit.
Páva Zsolt, Pécs fideszes polgármestere a tegnapi ülésen közölte: a zrt. azért foglalta el a vízművet, mert a Suez vonakodott átadni a vízművagyont. (Csorba Zoltán, a vízmű igazgatóságának Suez által delegált tagja erről azt mondta: a korrekt átadáshoz hat hónapra lett volna szükség.) Páva elismerte, hogy a francia partner komoly pénzt követelhet a részvényekért, s azért, hogy a város a szerződést a kontraktus lejárta előtt 11 évvel, egyoldalúan fölmondta. Páva az ülésen kétmilliárd és ötmilliárd forint közé prognosztizálta a követelést. A szerződés felmondásakor még 1,3 milliárd forintot tartott reálisnak. A tegnap említett összeg, amely a korábbi többszöröse, meglepte a képviselőket. A Suez eddig nem nyilatkozott, ám akad képviselő, aki úgy értesült: a franciák nyolcmilliárdot remélnek.
Zárt ajtók mögött a Tettye vezérigazgatója beavatta a képviselőket cége jogi állásfoglalásába. Winkler Tamás azért kért zárt ülést, mert nem akarta, hogy a Suez megismerje a Tettye jogi stratégiáját. Itt eshetett szó arról is, mi késztette a város vezetőit és a Tettyét a vízmű sietős elfoglalására. Hírek szerint Pécs irányítói attól tartottak, hogy ha elhúzódik a vagyon átadása, a vízmű vezérkara olyan pénzügyi manőverbe kezdhet, ami a Suez érdekét szolgálja.