A Fidesz már keresi az elszámoltatáshoz a legfőbb ügyészt?
Balsai István, a Fidesz elnöki kabinetjének jogi vezetője korábban ennél is egyértelműbben fogalmazott, amikor kijelentette: a felelősségre vonások büntetőeljárást is jelenthetnek. Szerinte az ország felelőtlen eladósítása, és a 2006. őszi zavargások idején elkövetett brutális rendőri akciók miatt is lehetnek számonkérések. Kövér László fideszes választmányi elnök is beszélt már az elszámoltatásról, kiemelve: ezt csak a jogállami korlátok között tartja elképzelhetőnek. A leltározás fordulatot használta Varga Mihály, a Fidesz alelnöke, aki szerint ezt minden hivatalba lépő kormánynak meg kell tennie.
Ha olyan dokumentumok kerülnek elő, amelyek büntetőeljárást alapoznak meg, az igazságszolgáltatásnak a politikai döntéshozók szerepét is vizsgálnia kell - mondta Hack Péter volt SZDSZ-es képviselő, büntetőjogász. Másutt is előfordult már ilyen eset - tette hozzá -, amint azt a volt francia miniszterelnök, az egykori koreai és perui elnök példája is mutatja.
Nem szerencsés persze az elszámoltatást lebegtetni, mert ha valaki bűncselekményről tud, jobban teszi, ha feljelentést tesz, viszont egy megalapozatlan bejelentés esetén felvetődik a hamis vád gyanúja - véli Hack. A kívülállók ugyanakkor gyakran nem is rendelkeznek megfelelő információkkal.
A főbíróválasztás kapcsán baloldali körökben utaltak rá, hogy a Fidesz olyan embert látna szívesen az LB élén, aki aszszisztál majd az elszámoltatáshoz. Jövőre a legfőbb ügyész mandátuma is lejár, és máris folynak a találgatások, kit ültetnek majd a székébe. Hack e feltételezéseket nem kommentálta, annyit jegyzett meg: a mai parlamenti pártok meghatározó szerepet játszottak az igazságszolgáltatás rendszerének kialakításában. Ha nem építettek be megfelelő garanciális elemeket, vessenek magukra.