Senol és a magyar népzenekincs
Mindezt az unió fiatalok számára meghirdetett önkéntes szolgálata, az European Voluntary Service (EVS) teszi lehetővé. A szélesebb magyar közvélemény számára még nem túl ismert EVS-program lényege, hogy 18 és 30 év közötti fiatalok külföldi önkéntes munkavállalását biztosítja, legfeljebb egy éven át. A jelentkezéshez nem igényeltetik diploma, munkatapasztalat és a fogadó ország nyelvének ismerete, de szükséges némi kreativitás és vállalkozó kedv - hiszen nem a kikapcsolódás és a szórakozás, az öncélú turistáskodás a cél egy másik országban, hanem az, hogy a fiatalok kipróbálhassák erejüket és tehetségüket egy számukra idegen nyelvi és kulturális környezetben.
Az önkéntes szolgálat keretében a magyar fiatalok számára Európa szinte összes országa elérhető, ugyanakkor Magyarország is vonzó célpont a külföldiek előtt. A foglalkoztatás szerteágazó: civil szervezetek, egyesületek, művészeti és kulturális intézmények, kisebb-nagyobb cégek fogadhatnak önkénteseket. Debrecenben a Hang-Kép Egyesület 2006 óta foglalkozik önkéntes fiatalok foglalkoztatásával, és habár jelenleg négy önkéntesük van, hetente több tucat jelentkezés érkezik hozzájuk különböző európai országokból. Keresztesi Andrea, az egyesület elnöke szerint ennek az az oka, hogy az EVS keretében a debreceni szervezet média és kommunikáció területen hirdetett lehetőséget a részvételre, ami a mai fiatal generáció tagjai számára különösen népszerű.
- Jelenleg egy észt, egy török és két román állampolgárságú önkéntesünk van - mondja Keresztesi Andrea -, de fogadtunk kárpátaljai fiatalokat. Megtanítjuk őket a rádióműsor-készítés alapvető ismereteire, a videokamera kezelésére, audio- és videovágásra, úgyhogy a program végeztével képesek lesznek rádiós és televíziós anyagok gyártására.
A Hang-Kép Egyesületnél elkészült rádióműsorok és rövidfilmek nem maradnak "házi" használatban, hiszen többségük a nyilvánosság számára készül. Egy éven át az egyesület ukrán és román önkéntesei állították össze a 73 km című, egyórás magazint, amelyet a nagyváradi Partium Rádió sugárzott. (A cím arra utal, hogy Debrecen és Nagyvárad között 73 kilométer a távolság.)
Ugyancsak az egyesület fiataljai készítik az EVS magyarországi munkáját bemutató, magyar és angol nyelvű rövidfilmeket, amelyek a YouTube videomegosztón érhetők el, s a debreceni szervezetnél gyártották le azokat a dvd-ket is, amelyek Brüsszelbe, a programot koordináló irodához kerültek. Sőt volt olyan önkéntes - a franciaországi Lille-ből -, aki - a saját médiamunkáján kívül - olyannyira fontosnak tartotta a magyar-francia kulturális együttműködést, hogy képzőművészeti cserelátogatást szervezett: debreceni festők Lille-ben, ottani piktorok pedig a cívisvárosban mutatkozhattak be egy-egy tárlat erejéig.
S hogy miért vonzó Magyarország, azon belül Debrecen egy észt vagy egy török fiatal számára? A 24 éves Maili Tannenberg - aki idén márciusban érkezett a cívisvárosba - érdeklődésemre azt mondta, hogy elsősorban a Hang-Kép által meghirdetett média- és kommunikáció-képzés miatt jelentkezett, de szerepet játszott választásában az is, hogy nagyon keveset tudott hazánkról, s érdekelte a kultúránk. Arra a kérdésemre, hogy egyáltalán miként szerzett tudomást a programról, elmondta: Észtországban ez könnyen megy, hiszen ott az utcán és a buszmegállókban óriásplakátok hívják föl a fiatalok figyelmét erre a különleges lehetőségre. A pszichológus egyetemi diplomával rendelkező Maili az élete nagyon jó döntésének tartja, hogy egy évet Debrecenben tölthet: mint megtudtam tőle, izgalmas és változatos mindennapjai vannak, sok barátra, ismerősre talált Európa számos országából, és az egyesület szakmai képzésével is elégedett.
A 22 éves Senol Kenar két hónapja érkezett a debreceni szervezethez Isztambulból, ahol filmkészítést tanult az egyetemen. Művészfilmeket és dokumentumfilmeket szeretne rendezni, s úgy gondolja, hogy terveihez alapvető technikai ismeretekre, s értékes kulturális tapasztalatokra tehet szert Magyarországon.
- Rövid ideje vagyok itt, de máris megfogott a magyar népzene és a néptánc - mondta -, úgyhogy szeretnék jobban megismerkedni a magyar kultúra értékeivel, ezenkívül nagyon érdekel a cigány népzene is.
Az egyesület román állampolgárságú önkéntesei valójában magyarok: a 25 éves Boldizsár Zoltán nagyváradi, a 24 éves Dávid Alpár pedig csíkszeredai származású. Mindketten a nagyváradi Partium Egyetemen szereztek reklámgrafikusi diplomát, és önkéntesként azért választották Debrecent, mert a hivatásukat akarják gyakorolni, s egyelőre a Hang-Kép Egyesületnél nyílt erre módjuk. Boldizsár Zoltán a szervezetnél végzett munkája folytán már szakmai sikereket is elkönyvelhet: egy animációs rövidfilmjét a közeljövőben mutatják be egy nagyváradi művészeti fesztiválon.