Rekordbírság vár sok hazai bankra

A Gazdasági Versenyhivatal kartellezéssel gyanúsít 23 pénzintézetet és két kártyakibocsátó társaságot. Amennyiben elmarasztaló határozatot hoz, a vállalkozások milliárdos bírságot kaphatnak.

A napokban hozhat döntést a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) két kártyatársasággal, illetve 23 kártyakibocsátó és
-elfogadó bankkal szemben indított eljárásban. A cégeknek a GVH már júliusban jelezte, hogy kartellnek tekinti 1995-ös megállapodásukat, amelyben a bankközi jutalék mértékét rögzítették. Vastagon foghat majd a versenyhivatal ceruzája: a több mint egy évtizedes múltra visszatekintő versenykorlátozás, illetve az érintett piac nagysága miatt milliárdos bírságtétel sem kizárt.

A GVH szerint az érintettek egymás között rögzítették a bankkártyás utalás után járó jutalék alapjául szolgáló elszámolási díjat - a hatóság megítélése szerint meglehetősen magasan. Az úgynevezett Multilateral Interchange Fee (MIF) az egyezmény értelmében a bankkártyás tranzakciók értékének 1,3 százalékát teszi ki. A versenyhivatal szerint ez afféle küszöbárként szolgált, az egyes pénzintézetek ebből kiindulva állapítják meg a díjakat. A nagy áruházláncok ma jellemzően egy százalék, a kiskereskedők pedig 2-3 százalék közötti tranzakciós díjat fizetnek bankkártyás forgalmuk után.

Az eljárásban érintett pénzintézetek ezt persze vitatják. Szerintük a nagy láncok alacsonyabb, sokszor a MIF mértékét el nem érő díjai bizonyítják, hogy a megállapodásnak nincs versenykorlátozó hatása. Állítják: ha a kártyatársaságok a GVH által szorgalmazott módon, azaz külön-külön állapodnának meg a piaci szereplőkkel tranzakciós költségeikről, az nemhogy nem karcsúsítaná az árakat, hanem költségesebbé tenné a bankkártyás fizetési rendszer működését. A pénzintézetek szerint a MIF mértéke a bankkártyás fizetési rendszer önköltségét tükrözi. A nagy áruházak ennél alacsonyabb tranzakciós költségei pedig azzal magyarázhatók, hogy a bank a nagyobb forgalomból fakadó kiegészítő bevételekkel kárpótolja a veszteségeit.

Másképp látja ezt a GVH: úgy tudjuk, a hivatal azt vélelmezi, hogy a pénzintézetek éveken keresztül nagyon is magasan tartották a MIF mértékét. Bár a kereskedőknek közvetlenül nincs közük a mostani vizsgálathoz, Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára kérdésünkre elmondta: magasnak tartják a jelenlegi tranzakciós díjakat. A főtitkár szerint a bankkártyás forgalom után fizetendő 1-3 százalékos bankközi jutalék sokszor az eladott termék árrését viszi el. Hovatovább, ha egy üzlet minden vásárlója bankkártyával fizetne, a jelenlegi tranzakciós költségek mellett jó néhány üzlet gyakorlatilag folyamatosan veszteséget termelne.

Lesz elnökhelyettes a GVH-nál

Alkalmasnak találta Gadó Gábort és Wallacher Lajost a Gazdasági Versenyhivatal elnökhelyettesi pozícióinak betöltésére az Országgyűlés gazdasági és informatikai bizottsága. A képviselők azt is támogatták, hogy Gadó Gábor - aki jelenleg az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium szakállamtitkára, a Budapesti Értéktőzsde felelős társaságirányítási bizottságának társelnöke és a Közbeszerzések Tanácsának tagja - a Versenytanács elnöke legyen. A szintén jogász végzettségű Wallacher Lajos a Gazdasági Versenyhivatal jogi irodájának vezetője. A jelölteket a köztársasági elnök nevezi ki hat évre.

Bankkártyás fizetés - A bankok fennakadtak a GVH vizsgálatán
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.