Kétszáz vizsgálat egy óra alatt
A neuropszichológiai diagnosztika most "balszerencsét" hoz az egészségügyi szolgáltatóknak. A vizsgálatokat ugyanis szinte egyetlen helyen sem fogadja el a biztosító, s az erre kifizetett pénzeket visszaszedi. Ez általában harminc-negyven millió forint, de akad olyan szakrendelés, amelytől kilencvenmilliót von el az OEP.
"Az országos ellenőrzés során 70 egészségügyi szolgáltatót, ezen belül 183 szakrendelést vizsgáltunk. Ezek 2007-ben és 2008-ban e kódot lejelentették. Az ellenőrzés feltárta, hogy az elmúlt két évben jelentett 221 ezer vizsgálatból országosan mindössze 2-3 százalék esetében igazolható, hogy az ellátás valóban megtörtént. Az el nem végzett ellátások után kifizetett teljesítménydíjat az OEP a törvény felhatalmazása alapján az egészségügyi szolgáltatóktól visszavonja." Így kommentálta értesülésünket az OEP sajtóosztálya.
A biztosító egyik vezetője közölte továbbá, hogy a neuropszichológiai diagnosztika olyan vizsgálat, amely meghatározott képesítésű szakemberhez kötött, de azoknak a szolgáltatóknak, amelyektől a pénzt visszavonják, ilyen szakemberük nem volt. Ebből következően a vizsgálatra sem volt jogosultságuk. Az érintett szolgáltatók viszont azt állítják, hogy ezt az ellátást semmilyen jogszabály nem köti feltételekhez.
- El tudja azt képzelni, hogy a 200 ezer vizsgálatot végzett több száz orvos mindegyike szándékosan hibázott? A kód használatának ellenőrzése az egész országra kiterjed, számos szolgáltatónál kezdeményezett az OEP a miénkhez hasonló nagyságrendű visszavonásokat a szolgáltatóktól, azzal az indokkal, hogy a vizsgálatot nem neuropszichológus végezte. Az országban körülbelül 10 vagy 12 ilyen szakember van, hogy tudnák ennyien ellátni ezt a nagy mennyiségű vizsgálatot? - kérdi a XVI. kerületi szakrendelő vezetője, dr. Schiszler István, aki szerint három lehetőség kínálkozik: vagy mindenütt a szakmai szabályokat nem ismerő orvosok dolgoznak, esetleg mindenki szándékosan csal, végül akár az is megeshet, hogy az OEP álláspontja téves. Mindenesetre intézkedésével több szolgáltatót tett és tehet működésképtelenné.
- Szolgáltatói szempontból mindez úgy néz ki, hogy az OEP utólagosan, önhatalmúlag próbál szabályokat alkotni, és erőfölényével visszaélve visszamenőleg bünteti az intézeteket. Ez normálisan úgy nézne ki, hogy ha az OEP észleli az ellentmondást a vizsgálata, valamint az intézetek által jelentett rendkívül nagy esetszám között, akkor egyeztetést kezdeményez, majd módosítja a szabálykönyvet - jelenti ki dr. Schiszler István.
Az egészségbiztosító - egy neve elhallgatását kérő szakembere - adatokra hivatkozva azt mondta lapunknak, hogy a járóbeteg-szakrendelések 30 százaléka irreális teljesítményt jelent le.
- Normál esetben az OEP csak az ellenőrzött vizsgálatok után fizethetne, de kapacitási korlátaink miatt ez túl hosszú időt venne igénybe - nyilatkozta lapunknak az OEP szakembere. - Korábban a betegőrzés, illetve a betegmegfigyelés miatt vettünk vissza pénzeket - ezekről a területekről Magyarországon tízszer annyit jelentettek az OEP felé, mint a nemzetközi átlag. Most újabb és újabb visszavonásokra számíthatnak a szolgáltatók, például a fizikoterápia, illetve a tüdőszűrés területén. Ez utóbbinál is kiugróan magasak a számok. Ráadásul a szűréseken sokan röntgenfelvételeket is elszámoltak - amit el sem végezhettek volna -, s háromszoros árat szedtek be a biztosítótól.
Ami pedig a fizikoterápiát illeti: 40-50 olyan rendelést tártunk föl, ahol ötvennél több vizsgálatot jelentettek le egyetlen óra leforgása alatt. Van köztük olyan is, ahonnan 200-at, pedig ennyi vizsgálatot egy óra alatt fizikai képtelenség elvégezni - mondta az egészségbiztosító munkatársa.