Hevesen bírálják a költségvetés tervezetét
A várható 120 milliárd forintos elvonás miatt a büdzsé legnagyobb vesztesei a települések lehetnek. A Megyei Jogú Városok Szövetsége (MJVSZ) és a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) épp ezért egyaránt sokat vár a pénteki szakmai egyeztetéstől, ahol újra tárgyalják a forráskivonást. A szövetségek vezetői csütörtökön Nyíregyházán folytattak megbeszélést települési vezetőkkel. Az MJVSZ alelnöke, Nyíregyháza polgármestere, Csabai Lászlóné kijelentette: a csökkentést nem lehet teljes egészében elvetni, hiszen ha a gazdasági válság miatt kevesebb a pénz, akkor nyilván kevesebb jut az önkormányzatoknak is.
Ám az elvonások nem érinthetik az értékteremtő feladatellátást. Gödöllő polgármestere, Gémesi György, a MÖSZ elnöke szerint a 120 milliárdos elvonás tételeit úgy kell elemezni, hogy 2010-ben ne kerülhessen veszélybe a helyhatóságok működése, a közszolgáltatások maradéktalan teljesítése. Gémesi szerint a tételek közt akadnak elfogadhatatlanok, ilyen az étkezési normatíva kétharmados csökkentése, amely "azt eredményezheti, hogy gyermekek ezrei éhezhetnek", különösen a halmozottan hátrányos helyzetű régiókban, ahol a válság hatványozottan sújtja a családokat.
Aggodalmukat fejezik ki a fogyatékkal élők is: Bálint Géza, a Rehabilitation International hazai titkára, a Fogyatékosügyi Tanács tagja szerint a testület múlt heti ülésén visszatetszést keltett, hogy az érdekvédelmi szervezetek és a fogyatékkal élőket foglalkoztatók mennyivel kevesebb pénzt kapnak, holott a társadalom legesendőbb kisebbségeiről van szó. Az a néhány százmillió, amennyivel a költségvetés megrövidíti őket, csak a gondjaikat növeli, de az országot nem húzza ki a válságból. Elegendő lenne, ha a költségvetésnek azt az összegét, melyet jövőre akadálymentesítésre kellene szánni, odaadnák a fogyatékos szervezeteknek. Az akadálymentesítés ugyanis - enynyi év után - várhat még egy évet.
A Fidesz szerint a KSH csütörtökön közzétett adatai, valamint a számvevőszék tájékoztatója is azt bizonyítják, hogy a kormányfő és a szocialisták mélyítik a válságot. Cser-Palkovics András, a párt helyettes szóvivője úgy ítéli meg, az értelmetlen megszorításokat tetézné egy óriási veszélyt jelentő költségvetés, amely padlóra küldi az önkormányzatokat, a kórházakat, az iskolákat, a családokat.
Répássy Róbert, a Fidesz frakcióvezető-helyettese szerint mindazonáltal a költségvetés az emberekből az utolsó forintjaikat sajtolja ki, miközben Magyarországnak a tavaly rendelkezésre álló európai uniós kerete felét sikerült csak lehívnia.