Kötelező részmunkaidős foglalkoztatás a közszférában
A nyáron a parlament megszavazta az anyasági ellátások átalakítását, így a gyes három évről kettőre csökkent. A változtatás hátterében a nők munkaerő-piaci aktivitásának növelése volt. Kutatások százai szólnak ugyanis arról, hogy nálunk kritikusan alacsony a nők foglalkoztatása és a legrosszabb helyzetben a kisgyerekes anyák állnak. A diszkrimináció mellett a munkáltatók azt az érvet szokták felhozni, hogy az anyák hosszú időre esnek ki a munkából a hosszúra nyúló anyasági szabadság miatt. Társadalomkutatók arra is felhívják a figyelmet, hogy a szülőknek leginkább családbarát munkahelyre volna szükségük, és részmunkaidős foglalkoztatásra, távmunkára. Mint ismert: ezek egyikében sem járunk élen.
A gyes idejének csökkentésével két komoly probléma került felszínre: a bölcsődei férőhelyek szűkössége, illetve a rugalmas foglalkoztatás hiánya.
Tegnap arról döntött a kormány, hogy a közszférában a jövő évtől kötelező lesz részmunkaidőben foglalkoztatni a gyes-ről, gyedről visszatérőket, ha ezt a szülők kérik. Mindaddig megilleti ez a foglalkoztatási forma a szülőket, amíg a kisgyerek el nem éri a hároméves kort. A részmunkaidő azt jelenti, hogy napi négy vagy hat órában dolgozhat a szülő. Bár a hivatásos állományban dolgozó (tűzoltók, rendőrök, katonák) munkavállalók is közalkalmazottak, rájuk ez a döntés nem érvényes. E foglalkoztatást a munkáltatónál kell majd kérelmezni, a gyes vagy gyed lejárta előtt hatvan nappal. (A pedagógusoknak pedig a tanévhez kell igazítaniuk igényük bejelentését: az első vagy a második félév vége előtt hatvan nappal kell jelezni a munkáltatónak.)
A törvénytervezet hamarosan az Országgyűlés elé kerül.