Közönségdíjas orvos, élvonalbeli onkológiai centrum
A miskolci kórház azonban a támogatási lista utolsó harmadába került, így az eredetileg tervezett kettő helyett csak egy sugárterápiás kezeléshez szükséges bunkert és lineáris gyorsítót sikerült üzembe helyezniük 2001-ben és 2002-ben. Az igazgató szerint már akkor is látszott, hogy ez a berendezés nem elégséges a betegek ellátásához. Mivel állami támogatás nem állt rendelkezésre a fejlesztés folytatásához, a fenntartó megyei önkormányzattal együtt más lehetőséget kezdtek el keresni. A későbbi partnert, a kabai Medcenter Kft.-t közbeszerzési eljárás keretében választották ki - a két újabb bunker és gyorsító már magántőke bevonásával valósult meg. A kft. sok más - kisebb - fejlesztést is megvalósított, vásárolt például a kezelések pontosságát segítő komputertomográfot és egy agy- és gerincdaganatok eltávolításához használatos, úgynevezett gammakést is.
Mindezzel párhuzamosan - 2002-ben - egy 2,5 milliárd forintos címzett támogatás segítségével a száztíz ágyas onkológiai és sugárterápiás osztályt is magába foglaló belgyógyászati épületet újítottak fel. Így a kezelések elvégzésére kialakított központ mellett a betegek ápolására szolgáló létesítmény is színvonalasabbá vált. Az 1997-ben elkezdődött programnak köszönhetően az egészségbiztosítási pénztár azonnal befogadta és azóta is finanszírozza az onkológiai centrumban végzett ellátásokat. Jelenleg ez a kórház legnagyobb bevételét produkáló részlege.
Csiba Gábor úgy véli: a fejlesztések keveset értek volna, ha nem sikerül egy kiváló - ma már országosan is elismert - szakembercsapatot toborozni Miskolcon, amely minden egyes beteg kezeléséről többféle szakma bevonásával dönt és ha kell, a gyógyítási folyamat során többször is áttekinti a lehetőségeket.
A sikeres működés egyik elismerése az is, hogy - az idén nyáron - a betegek szavazatai alapján a Magyar Rákellenes Liga (MRL) a tavalyi év legjobb onkológus orvosai közé sorolta a borsod megyei kórház onkológiai osztályának osztályvezető főorvosát Marázi Lászlót, aki azt mondta: az onkológia az orvostudomány egyik legdinamikusabban fejlődő ága, egyre több gyógyszer, eljárás segíti a gyógyítást. Ezek nyomon követése, elsajátítása, a szakmai fejlődés komoly feladat egy orvos számára. Marázi László szerint a betegek a gondosságért, az odafigyelésért a leghálásabbak.