Mit lép a települési lobbi?

Már szinte bizonyos, hogy a költségvetési törvény beterjesztéséig az elvonásokról nem lesz egyezség a kormány és az önkormányzatok között. Most már inkább az lehet a kérdés, hogy a szocialista önkormányzati lobbi kész-e fegyelmezetten a kormány mellé állni.

A múlt heti sikertelen egyeztetés után minimális az esélye annak, hogy a kormány és a helyhatóságok érdekképviseletei közt megegyezés szülessék a jövő évi büdzséről - véli Gémesi György, Gödöllő polgármestere, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke. Szerinte a teljes konszenzus eleve kizárt, mert a 120 milliárdos elvonást a kabinet kőbe vésett számnak tekinti, így nincs miről megállapodásra jutni. Molnár Gyula, Újbuda szocialista polgármestere, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke viszont úgy látja: szakértői szinten nyilván tárgyalni kell, hiszen a települések szeretnék tudni, hogy a támogatások megkurtítása mit jelent.

Az önkormányzati oldal ideiglenesen felfüggesztette tagságát a Kormány-Önkormányzatok Egyeztető Fórumban (KÖEF), mert a kabinet által beterjesztett néhány oldalas dokumentum érdemi tárgyalásra alkalmatlan volt - hangsúlyozta Gémesi. A helyzet szerinte súlyos, hiszen a 120 milliárdos elvonás mellett jövőre az iparűzési adó is 90-100 milliárddal csökken, és az áfaemelés is érinti az önkormányzatokat, így a települések 2010-ben legalább 250 milliárd forinttal kevesebb pénzből gazdálkodhatnak.

Mindkét önkormányzati vezető úgy tartja, hogy a rendszerből forrásokat kivonni akkor lehet, ha az állam feladatokat vállal át. Molnár szerint készek bármiről lemondani, hiszen az alapfokú közoktatástól a szociális ellátórendszer működtetéséig szinte minden viszi a pénzt. A TÖOSZ elnöke szerint az előbbi tényleges költségeinek 45-50 százalékát fedezi a normatív támogatás, de a segélyek húsz százalékát is a települések állják. Akkor sem tiltakoznának, ha az oktatási rendszert akarnák visszaállamosítani.

Stratégiai döntések azonban ebben az időszakban nem születnek, ezért Molnár beérné kisebb lépésekkel. Célja, hogy a válságkezelésből az önkormányzatok is csak arányosan vegyék ki a részüket. Sikerként könyvelné el, ha jövőre nem köteleznék a településeket arra, hogy valamennyi hároméves gyermek számára biztosítsák az óvodai elhelyezést, ez ugyanis a létszám legalább húszszázalékos emelkedését jelentené. Könnyebbséget jelentene az is, ha nem mondanák meg, hogy miként lássák el a feladataikat; ma az iskolai osztályok létszámának, a pedagógusok óraszámának előírása vagy a családsegítő szolgálatoknál a képesítési követelmények megkötése jelent szükségtelen terhet.

A kormánnyal való egyeztetés helyett politikai síkon keresik a megoldást - jelentette ki Gémesi. Az önkormányzatok napján, szeptember végén a parlament valamennyi szakpolitikusát várják, hogy áttekintsék a helyzetet. Ettől azt reméli, hogy képviselői indítványokkal sikerül a büdzsét számukra kedvezően alakítani. Az önkormányzati lobbi nélkül nincs ugyanis költségvetési törvény. Molnár Gyula azonban árnyalta ezt a képet: amennyiben lát jó megoldásokat, a szavazáskor néhány percre ő kormánypárti válságkezelő képviselő lesz.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.