Újra leszavazták az ombudsmant

A nyári szünet előtt több parlamenti bizottság is leszavazta Szabó Máté ombudsman éves beszámolóját. A sorozat folytatódik: a leginkább illetékes testület, az emberi jogi bizottság sem fogadta el a jelentést. És az alkotmányügyi sem.

A "cigánybűnözés" profiljáról elmélkedett tavasszal a Figyelőnetnek adott interjújában Szabó Máté, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa. A Rádió C-nek nyilatkozva megerősítette, hogy szerinte létezik "cigánybűnözés", majd - a heves tiltakozások hatására, antirasszista nézeteit hangsúlyozva - visszavonta kijelentését.

Az emberi jogi bizottság tegnapi ülésén, ahol az ombudsman éves jelentése volt a téma, Fogarasiné Deák Valéria, a testület szocialista alelnöke ismét szóba hozta az ügyet. Szabó Máté a tiltakozást kiváltó interjú címadását okolta a botrányért, és úgy vélte, vannak, akik örömmel fedezik fel a "kukacot és férget" a kétharmados parlamenti többséggel megválasztott ombudsmanban.

Fogarasiné az éves jelentés elé írt köszöntő néhány megállapítását is nehezményezte. A bevezetőben például Szabó Máté elgondolkodtatónak nevezte, hogy a többpártrendszer intézményesítése óta először egyetlen párt van a kormányzás birtokában, és ez "éppen a korábbi egypártrendszert irányító párt jogutódja". Az MSZP-s képviselő kikérte magának, hogy az ombudsman "utódpártnak" minősítette az MSZP-t. Szabó Máté azzal védekezett, hogy ő a "jogutód" kifejezést használta.

Az ülés rendhagyó epizódjaként az MSZP-s Teleki László egy elejtett megjegyzés kíséretében felhívta a figyelmet arra, hogy az ombudsman megvált lábbelijétől. Erre Szabó Máté visszabújt a cipőjébe.

Balog Zoltán fideszes elnök a szocialistáknak címezve kijelentette, hogy nincs értelme beindítani a "szekuláris inkvizíciót", és folyton arról vitatkozni, mi a "politikailag korrekt" szóhasználat: a létező problémákról kell beszélni. Különben "mások fognak beszélni róluk, sokkal kevésbé szalonképes formában".

A jelentést nem érték különösebb bírálatok, Fogarasiné Deák Valéria azonban egyértelművé tette: a beszámolót nem lehet külön kezelni az ombudsman egyéb megnyilvánulásaitól. A bizottság végül kilenc "igen" és négy "nem" szavazat, valamint hat tartózkodás mellett nem fogadta el a jelentést. Néhány órával később a parlament alkotmányügyi bizottsága is hasonlóképpen döntött.

Szabó Máté kérdésünkre közölte: nem mond le. Az - tette hozzá -, hogy meg kellene válnia tisztségétől, egyik bizottsági ülésen sem vetődött fel.

Ékes Ilona fideszes képviselő a melegfelvonulás előtt a rendezvény betiltását kérte a rendőrségtől, egyúttal kifejtette, hogy a homoszexualitást "mentális sérülésnek" tartja. Szerinte lehetséges a "gyógyulás", tehát az, hogy - pszichiáterek és pszichoterapeuták közreműködésével - a melegek heteróvá váljanak. A fideszes politikus az emberi jogi bizottság ülésén az MSZP-re utalva közölte: feljelentést tesz azok ellen, akik korábban azzal vádolták, hogy "gyógyszeres kezeléssel" akarja "átnevelni" a melegeket. Ő ilyet nem mondott. A heteróvá válást amúgy önkéntes alapon képzeli el. (Cz. G.)

'Vannak, akik örömmel fedezik fel a kukacot és férget az ombudsmanban'
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.