Miért nincs Debrecenben új stadion?

A debreceni városházától kapott kimutatás szerint a cívisváros az önkormányzati beruházásokhoz 2002 óta körülbelül mintegy tizenhat- milliárd forint uniós, illetve állami támogatást nyert el.

A DVSC labdarúgócsapatának kupasikere kapcsán fideszes politikusok felvetették, hogy Debrecenben az elmúlt években a baloldali kormány miatt nem épült futballstadion. Ám a tények azt mutatják, hogy az okot alighanem másutt, például a helyi vezetés prioritásai környékén kell keresni, hiszen a város 2002 óta összesen 16 milliárd forintos uniós, illetve állami támogatást nyert el különböző projektekre. Közülük kiemelkedik a Nagyerdei Gyógyfürdő fejlesztésére és a mediterrán élményfürdő kialakítására 2003-ban kapott csaknem egymilliárd forint; a monostorpályi út korszerűsítésére 2004-ben elnyert 625 millió forint; 2005-ben a Kölcsey Kongreszszusi Központ építésére fordított mintegy egymilliárd forint; majd 2007-ben ugyancsak mintegy egymilliárd forint, amelyet a Bartók Béla út rekonstrukciójára költöttek, s még az évben 818 millió forint a debreceni repülőtéren elvégzett környezetvédelmi kármentesítésre.

A város jelentős összegű állami támogatást fordított panelházak felújítására is: e célra 2006-ban 180 millió, 2007-ben 40 millió, 2008-ban 357 millió forintot nyert el, tehát eddig több mint félmilliárd forint állami támogatást költöttek.

A két évvel ezelőtt felépített ítélőtábla épületére a város 1,1 milliárd forintot, a kormány 900 millió forintot adott. Az elmúlt években megvalósult csatornázási és szennyvízkezelési projekt - amelyre a város Ebessel, Hajdúsámsonnal, Mikepérccsel és Sáránddal közösen pályázott - nettó áron mintegy 22 milliárd forintba került. Ennek 58 százalékát az EU, 32 százalékát - mintegy hatmilliárd forintot - a magyar kormány, 10 százalékát pedig az érintett települések biztosították.

Az Európai Unió által befogadott tervek között szerepel a 2-es villamos megépítése. A beruházás költsége összesen 17,6 milliárd forint, ebból az uniós támogatás 13,4 milliárd forint, az állami támogatás 2,3 milliárd forint, a város hozzájárulása pedig 1,8 milliárd forint. Az idén jelentették be, hogy állami támogatásban részesül a debreceni városrehabilitációs program első üteme, amelyhez a város mintegy 1,5 milliárd forint központi támogatásban részesült.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.