Kinek az ügye a romagyilkosságok gyanúsítottjainak elfogása?
A Népszabadság 2009. augusztus 26-i számában Kácsor Zsolt szerkesztő úr által jegyzett cikk jelent meg a Debrecen Televízió híradó-szerkesztési gyakorlatáról, különös tekintettel a közelmúlt valóban rendkívül súlyos bűncselekmény-sorozatának megjelenítésére, az erre vonatkozó hírek minőségére, tartalmára.
A cikk hangnemét, idézőjeles minősítéseit értékelni nem kívánjuk, az nem szakmai probléma. Szerkesztő úr szimpátiája vagy antipátiája a Debrecen Televízió irányában magánügy. Az azonban nem az, hogy televíziónk híradós gyakorlatát milyen kritikával illeti a helyzet alapvető ismerete nélkül. Szerkesztő úr felállít egy hipotézist, mely szerint a Debrecen Televízió azért nem tájékoztatott az általa elvárt helyen és tartalommal az ügyről, mert
1. nem tartja elég fontosnak,
2. a debreceni emberek szégyellik magukat a történtek miatt, majd váratlan és indokolatlan indulattal elítéli munkánkat saját feltételezéseinek abszolút igazságként történő feltüntetésével.
Ezzel szemben az igazság az, hogy a tragikus bűncselekmény-sorozat nem debreceni ügy, és föl sem merülhet az, hogy ez a város vagy a városlakók szégyene lenne. Az a szórakozóhely, ahol a lehetséges gyanúsítottakat elfogták, az ország bármely pontján lehetne Battonyától Nemesmedvesig, és egyik településnek sem lenne szégyene, hogy a feltételezett elkövetők ott járnak kocsmába. A Debrecen Televíziónak egyetlen helyi híre volt ebben az ügyben, nevezetesen az alaphír: ebben beszámoltunk a rendőrségi akcióról. Képeinken a vendéglátó-ipari létesítmény körüli rendőrségi tevékenységet tudtuk bemutatni. Természetesen semmi akadálya nem lett volna, hogy megkérdezzük a pultost, a kidobóembert vagy a pincért, hogy mit látott és mit érzett az akció közben, de ezekre az anyagokra valóban nem láttuk indokoltnak a közpénzt fecsérelni - ez legyen az üzleti finanszírozású bulvársajtó feladata.
Az akcióban nem vettek részt helyi rendőri erők, az elkövetési helyszínek nem kötődnek a városhoz, de még a megyéhez sem, az elkövetők személyére vonatkozó bármilyen információ pedig nyomozati titok. Az országos irányítású és országos jelentőségű rendőri akcióról megfelelő terjedelemben azok a sajtóorgánumok adtak kiemelt helyen hírt, amelyeknek ez a feladata: az országos televíziók. A helyi televízióknak az a dolga, hogy helyi eseményekről tájékoztassanak, és ha nincs hír, mesterséges hírgyártásra ne pazaroljanak közpénzt.
Debrecennek nincs oka szégyenkezni, de még abban az esetben sem, amikor a helyi (de az országos) közvéleményt is megrázó, sajnos helyben történt gyilkossági ügyről kell beszámolnunk. Ilyen eset volt például a sajnálatos Balla Irma-ügy, ennek hírértékű történései mindig vezető hír volt és lesz nálunk. Ebben az ügyben sem kell a gyilkoson kívül bárkinek is szégyellnie magát, de ez helyi hír, az ilyenről pedig valóban mi tájékoztatunk a legbővebben, a legtöbb ismeret birtokában.
Őszintén szeretnénk, hogy minél kevesebb ilyen eseményről kényszerüljünk híradós anyagot készíteni, és "napfényes" városunkban a híradószünetet követő napon a virágkarnevál és az ahhoz hasonló kiemelkedő események bemutatása legyen a vezető hír. Ilyen híreket kívánunk minden médiumnak: kicsinek, nagynak, országosnak és helyinek (önöknek is). Mindenesetre a helyi közpénzből szűkösen gazdálkodó televíziókon ne kérjenek számon olyan elvárásokat, amelyeknek megfelelni nem dolguk, a véletlenen kívül más tény híján. Különösen akkor nem, ha az országos médiumoknál is rendkívüli felelősséggel járó, erkölcsi, szakmai, de megfelelő anyagi forrásokat is igénylő feladat az ilyen mélységesen megrázó bűncselekmények történéseiről a tárgyszerű, sokoldalú, higgadt és tisztességes tájékoztatás.
Tisztelt ügyvezető igazgató úr!
Ön szakmai érvekkel igyekszik meggyőzni a közvéleményt arról, hogy nem tekinthető debreceni ügynek egy olyan esemény, amelynek során évek óta Debrecenben élő és dolgozó személyeket fogtak el Debrecenben a romák elleni sorozatgyilkosság gyanújával. Értem. Már csak azt nem értem, hogy vajon miféle körmönfont szakmai érvek motiválhatták a szóban forgó ügyről beszámoló angol BBC News és az ausztrál ABC News szerkesztőit, amikor tudósításaikban leírták azt a számukra bizonyosan különösen hangzó magyar helységnevet: Debrecen.
További jó munkát kívánok a Debrecenben dolgozó Debrecen Televíziónak.
Kácsor Zsolt