Politikai manökenek és harcosok
Politikai manökenként vonul fel és alá a Fővárosi Közgyűlés "kifutóján" Bőhm András és Lakos Imre, a BKV-végkielégítések ürügyén készült előterjesztés benyújtói. Ennek a magamutogatásnak semmi köze sincs a politikai átláthatósághoz - véli Steiner Pál, az MSZP fővárosi frakciójának vezetője, aki szerint a két liberális és két ellenzéki politikus által jegyzett közös javaslat már régen nem a közlekedési vállalatról vagy a kinevezésekről szól. Az előterjesztés első felét - a fővárosi tulajdonban lévő intézmények és cégek munkáltató jogait ne a gazdasági bizottság, hanem a közgyűlés gyakorolja - egyszerű irányítástechnikai kérdésnek tartja a frakcióvezető.
Ő nincs arról meggyőződve, hogy több száz intézmény vezetőjének kinevezését és felmentését a közgyűlés hatékonyabban oldja majd meg. Az előterjesztés más részét - a főpolgármester, illetve helyetteseinek távolmaradása esetén a korelnök vegye át a közgyűlés vezetését - viszont elfogadhatatlannak tartja. Ha ezt megszavazza az SZDSZ, akkor a koalíció csupán fogalmilag marad fenn, tartalmát tekintve megszűnik létezni.
(Az egyik említett előterjesztés a biztos koalíciós többségű gazdasági bizottságból a labilis, egyfős többségű közgyűléshez telepítene fontos jogokat, a másik a főváros vezetőinek egy taktikailag jól használható kiváltságát szünteti meg.)
John Emese, az SZDSZ fővárosi frakcióvezetője barátságtalan és inkorrekt lépésnek nevezte az előterjesztést, amelynek megszavazását saját frakciójukban akár szankciókkal is sújthatják.
- A frakcióvezető helyében én nem tennék ilyen nyilatkozatokat - reagált lapunknak kurtán a liberális Bőhm András.
E változtatás tekintetében Demszky Gábor főpolgármestertől aligha kell tartani, hiszen tegnap az előterjesztéshez hasonló javaslatot tett a pártok frakcióvezetőinek: a Fővárosi Közgyűlés ezentúl közvetlenül gyakorolja a munkáltatói jogokat a fővárosi tulajdonú intézményekben és cégeknél, a cégvezetők mellett ők nevezzék ki az igazgató tanácsok és felügyelőbizottságok tagjait is. Az egyik előterjesztő, Lakos Imre SZDSZ-es képviselő szerint ezzel meg is szűnt a politikai feszültség, hiszen Demszky a nevére vette az ügyet.
A munkáltatói jogokat jelenleg gyakorló gazdasági bizottság tegnap nem foglalkozott a BKV végkielégítési ügyeivel. - Ezzel a kabinet döntésének értelmében megvárjuk a BKV jelentésének elkészültét - jelentette ki Somlyódy Csaba, a bizottság szocialista elnöke, aki mindemellett az általa politikai színjátéknak tartott előterjesztésből "két kézzel" szavazza meg a jogkörelvonást.
Nagy bajnak tartaná viszont az előterjesztés azon részének elfogadását, amely megszüntetné a Kiemelt Fejlesztések Bizottságát, mégpedig anélkül, hogy akár egyetlen utalást tenne az utódintézményről. Ki felel majd a jelenleg élő ötven szerződésből származó kötelmek teljesítéséért? Ki áll majd jót a mulasztásból adódó károkozásért? Ha a közgyűlés megszavazza ezt az előterjesztést, akkor nemhogy a csapokat nem zárja el, de még nagyobb utat nyit a zavarosban halászók előtt - véli Somlyódy Csaba.
A közgyűlés csütörtökön szavaz az előterjesztésről. Az egyre inkább háttérbe szoruló BKV-jelentés tárgyalását két nappal későbbre - péntekre - halasztotta a felügyelőbizottság.