Magyarország nem árult embereket

Három napon át konferenciákkal, szoboravatással, koncerttel ünnepelték Magyarországon a húsz évvel ezelőtti páneurópai pikniket. Két rendezvényre Angela Merkel német kancellár is ellátogatott, s tárgyalt Sólyom László köztársasági elnökkel és Bajnai Gordon miniszterelnökkel.

A debreceni és soproni civilek által szervezett 1989-es páneurópai piknik húszéves jubileumának fő ünnepségeit szerdán rendezték meg Sopronpusztán és Fertőrákoson. Minden szónok a civil kezdeményezés jelentőségét hangsúlyozta, de a beszédekben méltatták az akkori kormány magatartását is. Angela Merkel német kancellár Sopronpusztán úgy fogalmazott: a rabságban élő magyarok egy másik rab nemzet állampolgárainak segítették áttörni a rabság kapuját. Név szerint kiemelte Németh Miklós akkori miniszterelnök és Pozsgay Imre államminiszter érdemeit. Németország nevében köszönetet mondott a magyarok történelmi tetteiért.

A fertőrákosi barlangszínházban rendezett Európa Koncerten pedig Kohl kancellár emlékei közül Merkel felidézte azt a megbeszélést, amelyre a keletnémetek hivatalos átengedése előtt került sor Németországban. Kohl akkor többször is megkérdezte, hogy a magyarok várnak-e ellenszolgáltatást a keletnémetek kiengedéséért. Németh válasza: Magyarország nem árul embereket. Merkel szerint a hivatalos határnyitást megelőző páneurópai piknik "kis forradalom volt," s kiemelte a civilek és az akkor formálódó ellenzék, az MDF és a Fidesz érdemeit.

Sólyom László is utalt arra sopronpusztai beszédében, hogy az 1989-es "európai horderejű eseménysor" visszaigazolta az akkori magyar kormány "politikai és erkölcsi teljesítményét éppúgy, mint a piknik szereplőiét". Az államfő fontosnak tartotta rögzíteni: a demokrácia és a Kádár-rendszer között nincs folytonosság.

A rendezvényeken többször szóba került a kisebbségek ügye. Szájer József, az EP képviselője utalt a szlovák nyelvtörvényre. Sólyom pedig úgy fogalmazott: "Európa nem fordíthatja el a fejét, ha valamelyik tagállamában az emberek anyanyelvhasználatát korlátozzák, sőt büntetik".

Az államfő a kisebbségek helyzetét is fölvetette négyszemközti megbeszélése során Angela Merkellel, majd úgy nyilatkozott: a hosszú ideig kettészakított Németország érti a magyarok koncepcióját, amelynek az a lényege: a magyarság történelmi, kulturális, nyelvi, identitásbeli egység, amelyet annak ellenére fenn kell tartani, hogy államhatárok szabdalják. Hozzátette azonban: e nemzetrészek önálló életüket élik. A más országokban élő magyaroknak lojális állampolgárnak kell lenniük, s jó, ha saját érdekükben beszélik az ottani államnyelvet, de fenntartják az egész magyar nemzet identitását is.

Bajnai Gordon miniszterelnök Sopronban találkozott Angela Merkellel, majd a kancellár és a magyar államfő társaságában, magánemberként vett részt az Európa Koncerten. A barlangszínház bejáratánál ellene tüntetők fogadták.

A kormányszóvivői iroda szerint Bajnai kormánya tevékenységének első százhúsz napjáról tájékoztatta a német kancellárt, aki a magyarországi bankrendszerről kérdezte a kormányfőt. Bajnai elmondta, hogy az stabil. Bajnai a páneurópai pikniken vendégeskedő belarusz ellenzéki politikusokkal is tárgyalt. Este informális találkozó keretében egyeztetett Carl Bildt svéd külügyminiszterrel, az unió soros elnökségének képviselőjével klímapolitikai és az EU intézményrendszerére vonatkozó kérdésekről.

Angela Merkel, Németh Miklós, Sólyom László
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.