A mérleg kiöltött nyelve

Újabb, már az országos politikára is kiható ügy körvonalazódik a városházán. Egy ötfős ad hoc koalíció a Fidesz támogatásával kiveheti a városvezetőség kezéből a kinevezési jogköröket, s teljesen átalakíthatja a közgyűlés politikai erőviszonyait. Eközben a szocialisták is támadják a BKV-ügyben Demszkyt, de a táborukba tartozó helyettes, Hagyó Miklós helyzete is bizonytalanabb.

Két, befolyásosnak mondható fővárosi SZDSZ-politikus (Bőhm András és Lakos Imre), illetve három, az MDF-ből már kizárt, de a fővárosban még a párt színeiben politizáló képviselő (Hock Zoltán, Katona Kálmán és Vaskor László) a mérleg nyelvének szerepét kívánja betölteni a 67 tagú közgyűlésben, ahol az MSZP-SZDSZ-koalíció mindössze egyfős többséggel rendelkezik. Arra számítanak, hogy a Fidesz is támogatja indítványaikat, melyek jelentősen szűkítenék a főpolgármester és szocialista helyettese, Hagyó Miklós mozgásterét. A Fidesz támogatása ehhez borítékolható. Bőhm többre számít: "azt tartanám helyes politikai magatartásnak, ha maga Demszky Gábor is élére állna a kezdeményezésnek" - fogalmazott.

Bőhm András lapunknak azt nyilatkozta, a fővárost ellenőrizhetetlen, átláthatatlan módon irányítja Demszky megbízottja, Mesterházy Ernő üzletember. "Számomra nem Hagyó Miklós az érdekes, legyen ő a szocialisták problémája. Elsősorban az SZDSZ-ért aggódom, hiszen a párt a főváros nélkül gyakorlatilag nem létezik". Az átalakítás célja a Hagyó és Mesterházy befolyása alatt lévő gazdasági "szuperbizottság" háttérbe szorítása, jelenleg ugyanis ez a grémium nevezi ki és menti fel a fővárosi cégek vezetőit. (Így most a BKV vezérigazgatójának a sorsa is az ő kezükben van.) - A bizottság döntéseiről sokszor csak a sajtóból értesülünk, vagy még onnan sem - fogalmazott Bőhm András.

A javaslat várhatóan augusztus 27-én kerül a közgyűlés napirendjére. Az "ötösfogat" azonban nem áll meg a fővárosi cégvezetők kinevezési jogkörénél: a felügyelőbizottsági, igazgatótanácsi kinevezésekre is kíváncsiak.

Bőhm András elmondása szerint kezdeményezni fogják azon listák nyilvánosságra hozatalát, amelyeken a fővárosi tulajdonban lévő vállalatok fb-, illetve it-tagjai szerepelnek.

A listák fővárosi forrásaink szerint kínos kapcsolatrendszerekre deríthetnek fényt. Bőhm ezzel kapcsolatban annyit közölte: tud olyan fővárosi szabad demokrata politikusról, aki egyszerre több fővárosi cég vezetőségének is tagja. Nem tartja kizártnak, hogy a botrány a szocialistákat is érzékenyen érintheti, de hangsúlyozta - őt az SZDSZ foglalkoztatja.

A listázásból országos politikai ügy is lehet, hiszen Bőhm András lapunknak elmondta: "az úgynevezett új SZDSZ létrejöttével is öszszefügg a kezdeményezésünk, amennyiben a pártban is meghatározó szerepet játszik most a Demszky-Mesterházy kettős".

A városházi politikus még júliusban nyilatkozott arról z MTI-nek, hogy "a júniusi európai parlamenti választási vereség után Demszky Gábor főpolgármester és a körülötte állók megkísérlik átvenni a főváros után a pártot is". Szerinte ez azóta Retkes Attila pártelnökké választásával meg is történt. (Az érintettek egyébként ezt természetesen cáfolják.)

Arra a kérdésünkre, hogy lehet-e "parlamenti kihatása" az SZDSZ-MDF együttműködésnek (az öt tag közül négy parlamenti képviselő), Bőhm azt felelte: ez egyelőre egy közgyűlési munkacsoport, de az SZDSZ és az MDF mai állapotát elnézve, el tud képzelni egy szélesebb körű együttműködést is.

Az ötös "koalíció" tagjai közül a távirati irodának Lakos Imre azt nyilatkozta: szeretnék, ha Demszky Gábor főpolgármester úgy csinálná végig a ciklust, hogy ne kelljen szégyenben elmennie, hogy például a BKV-s ügyekben ne lehessen őt vádolni. Lakos Imre azt is közölte: nem volt szó arról, hogy kilépnének a frakcióból vagy az SZDSZ-ből. John Emese, a liberális párt fővárosi frakcióvezetője viszont azt nyilatkozta, hogy a jövő héten megtárgyalják az ügyet, s kötelező szavazást szeretne az "ötök" kezdeményezéséről a Fővárosi Közgyűlésben. A koalíciós megállapodással ellentétes javaslatot ugyanis nem szavazhat meg egy SZDSZ-es képviselő. Ha mégis így történik, annak következményei lesznek, ha nem is kizárás - tette hozzá a szabad demokrata frakcióvezető.

Katona Kálmán, az MDF fővárosi frakcióvezető-helyettese azt reméli az együttműködéstől, hogy szakmai alapokra helyezhetik a jelenlegi kormánypárti-ellenzéki jellegű döntéshozatalt. Meggyőződése - szögezte le a politikus, hogy egyeztetési kényszerbe hozzák az MSZP-SZDSZ-koalíciót. Katona Kálmán szerint érdekes helyzetet eredményezhet, ha javaslatuk közgyűlési tárgyalása előtt döntenek a Főkert-vezérigazgató és három kórházi főigazgató kinevezéséről. A döntéshozóknak ez esetben számolniuk kell azzal ugyanis, hogy a közgyűlés akár fel is függesztheti e döntés végrehajtását - tette hozzá sokat sejtetőn.

Szupertestület?

 

A Fővárosi Önkormányzat gazdasági bizottságának tagjai:

Elnöke: Somlyódy Csaba (MSZP)

Alelnökei: Székely Gábor (SZDSZ; nem képviselőtag),

Fónagy János (Fidesz)

Képviselőtagjai:

Andó Sándor (MSZP)

Bagdy Gábor (KDNP)

Halmágyi Judit (SZDSZ)

Kolozs András (MSZP)

Szaniszló Sándor (MSZP)

Wieszt János (MSZP)

Nem képviselőtagjai:

Csatlós Csaba (MDF)

Hutiray Gyula (Fidesz)

Molnár József (KDNP)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.