Az ombudsman törvényt kér a tárgyalások nyilvánosságáról
Ma hiányzik a bírósági tárgyalások nyilvánosságának "törvényi szintű, általános és egységesen kötelező szabályozása, ami egyenesen vezet az utóbbi időszakban tapasztalt tumultuózus, olykor botrányos jelenetekhez, önkényes jogértelmezéshez" - szögezi le állásfoglalásában az ombudsman. Ez Szabó Máté szerint csorbítja a sajtószabadság érvényesülését és a tájékoztatáshoz való jogot, valamint a bírósági tárgyalások nyilvánosságának elvét.
A média különleges helyzetben van, amikor szerepet vállal a bírósági tárgyalások nyilvánosságának megteremtésében - fogalmaz az ombudsman. E szerepet veszélyezteti a szabályozatlanság és a kiszámíthatatlanság, például akkor, amikor a nagy érdeklődésre számot tartó tárgyalásokat kis befogadóképességű tárgyalótermekben tartják, és a sajtó munkatársainak részvételét "esetenként úgy kötik előzetes regisztrációhoz, hogy erről nem található semmilyen nyilvános, hozzáférhető szabályozás".
Konkrétumokat Szabó Máté ugyan nem említ, de az utalásai nyilvánvalóvá teszik: a Magyar Gárda feloszlatása iránti perre gondolhat, amelynek első tárgyalási napján - megfelelő biztonsági intézkedések híján - gyakorlatilag a gárdisták vették át a hatalmat, ők döntöttek arról, hogy az alig több mint hatvan főt befogadó terembe ki mehet be, és ki marad kívül. A következő alkalommal az újságírók részvételét már regisztrációhoz kötötték, és aki későn jelentkezett, már nem jutott be, miközben a Fővárosi Bíróságon van nagyobb tárgyalóterem is. Ugyanezt a gyakorlatot követték a Fővárosi Ítélőtáblán.
Szabó Máté több panaszbeadványt vizsgált, és azt javasolta az igazságügyi miniszternek, hogy kezdeményezze a tárgyalások nyilvánosságával kapcsolatos egységes, törvényi szintű szabályok megalkotását. Draskovics Tibor álláspontja viszont az, hogy az eljárási törvények egységesek a tárgyalásokról szóló tájékoztatás esetében, s a szabályozás teljes körű.
Az Országos Igazságszolgáltatási Tanács azonban szükségesnek tartja a tájékoztatás törvényi szabályozását, ezért már több alkalommal kezdeményezte egy erről szóló jogszabály előkészítését.
- Egyébként korábban született egy tervezet - közölte a miniszter -, amely a bíróságot a kiemelt kockázatú ügyekben legalább arra kötelezte volna, hogy biztosítsanak megfelelő tárgyalótermet, ám az a parlamentben nem kapta meg a kétharmados többséget. Igaz, e javaslatban szó sem volt a sajtószabadságról - a módosítás a rend fenntartása érdekében teendő intézkedéseket tartalmazta.