Magyarok kezelik a válságot a Balatonnál
A magyar vendégek visszatérése, az M7-es autópálya megépülése és az internet térhódítása kedvezően hatott a balatoni szobakiadásra. A sokáig pangó piac tavaly, tavalyelőtt kezdett némileg növekedni - köszönhetően a Balaton kiváló vízminőségének, s a korábbinál változatosabb programkínálatának. Ezt a lendületet törte meg a külföldiek elmaradása.
A talpon maradt szálláshely-kiadók folyamatosan fejlesztésre kényszerülnek, az olcsón kiadható sufnik, garázsok ideje lejárt. A legolcsóbb szálláshelyeken is kulturált körülményeket kell ahhoz teremteni, hogy valaki szert tegyen a legértékesebbre: a visszatérő vendégre. A magánházak és szobák kiadóinak életét nehezíti, hogy eltűntek a több hétre érkező nyaralók.
A vendégek többsége hosszú hétvégékre, 4-5 napra érkezik, a bicikliturizmusnak köszönhetően pedig egyre több az egyéjszakás igény. A tó fővárostól távolabbi részén személyenként 2-3 ezer, a keleti felében 3-4 ezer forintért lehet egy éjszakára szálláshoz jutni. A medencés, klímás, vízközeli házak ára borsosabb, ennek ellenére már a nyár elején elkelnek.
H. Katalin balatonberényi szobakiadó komoly összegeket áldozott arra, hogy modern, úszómedencés házban várja a vendégeket. Szerinte ez olyan lassan megtérülő befektetés, hogy neki is csak azért éri meg, mert a családja, gyermekei is élvezhetik ennek előnyeit - a főszezonon kívül. Legutóbb angol vendégei voltak, akiket - elmondása szerint - teljesen levett a lábukról, hogy nem "balkáni" körülmények fogadták őket. Az angolok azt tervezik: visszatérnek barátaikkal, míg a jól felszerelt ház mostani svéd vendégei még a vonat zaját is felróják a szállásadónak.
Az internet megoldotta azt, amit a hatóságoknak hosszú éveken át nem sikerült: az üdülőrégióból eltűntek az erőszakos turistafogó nepperek, a megmaradt "vendégvadászok" módszerei pedig finomodtak. A nyaralni vágyók többsége ugyanis ma már interneten tájékozódik, és előre lefoglalja a szállást, ezért nincs miért lerohanni az érkezőket.
Az internet ugyanakkor kedvez a feketegazdaságnak, hiszen ma már elég a világhálón felkínálni a lehetőségeket, és semmiféle "Zimmer Frei" és út menti "Szoba kiadó" tábla nem árulkodik arról, hogy egy-egy ingatlanban magánszálláshely-értékesítés folyik. A legális szobakiadók számára ez azért is irritáló, mert a hatóságok kizárólag őket ellenőrzik, a nem regisztrált irodákról, szálláshelyekről ugyanis nincs tudomásuk.
Kaponya Éva, a fonyódi Balaton-Travel Utazási Iroda vezetője szerint az üdülési csekk volt az egyetlen, ami elkezdte kifehéríteni ezen a fronton a feketegazdaságot. A magyar vendégek 80 százaléka üdülési csekkel fizet a szállásokért. Az üdülési csekk megadóztatásával ennek a kedvező folyamatnak vége szakadhat, és - Kaponya Éva szerint - félő, egyre kevesebb rászoruló család juthat majd el a Balatonhoz.
Az irodavezető úgy látja: a tó dél-nyugati részén a megépült M7-es autópálya mozgásba hozta a magánszálláshelyek piacát. Az idei nyár olyan erős, mint a tavalyi volt, jelenleg minden szálláshely foglalt. A külföldiek száma ugyan a válság miatt tovább csökkent, de helyettük több magyar érkezett, a fonyódi iroda szobaközvetítésből fakadó forgalmának a 80 százalékát adva.
Míg a kereskedelmi szálláshelyekben nem bővelkedő részeken számottevően nem változott, vagy enyhén emelkedett a fizető-vendéglátásra engedélyeket kérők száma, addig Siófokon - ahol a legtöbb szálloda épült az utóbbi években - 40 százalékkal kevesebb a regisztrált magánszálláshely-kiadó. Csehlán Sándor, a siófoki Travel Team iroda vezetője szerint a kereskedelmi szálláshelyek iránt ugyan nagy a kereslet, de a szállodáknál jóval olcsóbb, és a ma már magas igényeket is kielégítő magánszálláshelyeknek mindig lesz helyük a piacon.
Az iroda által közvetített magánszálláshelyek forgalma eddig a tavalyi szezonhoz hasonlóan alakult. A válság miatt ugyan az idén már azok a német családok is elmaradtak, akik 15-20 éve visszatérő vendégei a városnak, de a kieső forgalmat pótolták a még nagyobb számban Balatonhoz utazó magyarok. De nem mindenhol...
A badacsonyi midiTOURIST iroda vezetője, Sall Csabáné szerint az elmúlt két év kedvező tendenciája után a Balaton északi partján az idén 15-20 százalékos visszaesés tapasztalható a kiadó magánszálláshelyek forgalmában. A 25 százalékos csökkenésről beszámoló Tanay Miklós, a balatonfüredi SunSity Tours ügyvezetője azt mondja: csalóka, hogy egyre több embert látni Balatonfüreden. A programok és a város fejlődése a környező településekről csalja oda az embereket. Szerinte az elmúlt két évben tapasztalt kisebb fellendülés ellenére még szó sincs a balatoni szobakiadás reneszánszáról. Ráadásul, aki piacon akar maradni annak fejlesztenie kell, tudva például, hogy ma már a klíma sem számít luxusnak.