Felvételi pluszpontok önkéntes honszolgálatért?

Az MDF kezdeményezi, hogy teremtsék meg az önkéntes honszolgálat törvényi és szervezeti kereteit - jelentette be Roszik Gábor, a párt volt országgyűlési képviselője tegnap. A honszolgálat keretében 16 és 35 év közötti fiatalok hat hónapon keresztül, illetve legalább ötszáz órában közösségi munkát végeznének, cserébe különböző kedvezmények közül választhatnának - mondta.

Honszolgálatnak minősülne az idős emberek segítése, a rászorultak ellátásában való segédkezés, a környezet- és tájvédelem vagy a kulturális örökségvédelem területén végzett munka. A szolgálatot ellátók honoráriumként választhatnának kedvezményesebb kamatozású diákhitelt, ösztöndíj-kiegészítést, kedvezményes jogosítványt, nyelvtanfolyamot, vagy pluszpontokat a felsőoktatási intézményekbe való felvételinél. Az egykori képviselő szerint az államnak törvényi és szervezeti lehetőséget kell biztosítania arra, hogy a fiatalok a hazaszeretetüket a társadalom számára is hasznos módon fejezhessék ki. Ma ugyanis nem létezik olyan intézményi keret, amely erre lehetőséget adna. Roszik emlékeztetett arra, hogy korábban az Ifjúsági Konzervatív Unió (IQ) javasolta az önkéntes honszolgálatot, az ötletet most az MDF is felkarolta.

A közérdekű önkéntes tevékenységről 2005 óta önálló törvény rendelkezik. Aki kívánja, ma is felajánlhatja segítségét például a katasztrófavédelmi feladatok ellátásához, az egészségügyi szolgáltatások biztosításához, a szociális és gyermekjóléti intézmények vagy a közhasznú szervezetek működtetéséhez. Viszont kedvezményre nem számíthat mindezért.

A hazaszeretet kifejezését más területen látta volna szívesen a KDNP-s Simicskó István: 2001-ben még fideszes politikusként vetette fel, hogy hozzanak létre Nemzeti Gárdát. Ez önkéntesekből álló tartalékos haderő lett volna. Akkor országgyűlési határozat is született erről, ám a kérdés a Medgyessy-kormány idején lekerült a napirendről. Később Simicskó újrafogalmazta a javaslatot: 2004-ben Külön Védelmi Erő, majd 2007-ben Honi Gárda néven javasolta ilyen önkéntes sereg megalakítását. Az elképzelést Szekeres Imre honvédelmi miniszter sem utasította el, az SZDSZ-es Gusztos Péternek viszont az egykori munkásőrség jutott róla az eszébe. A javaslatból egyelőre nem lett semmi.

Nem ismert viszont még Szekeres Imre néhány hónapja tett javaslatának a sorsa. A honvédelmi miniszter négyezer fős önkéntes tartalékos haderő felállítását szorgalmazta az Országgyűlésben. Azt javasolta, hogy a honvédség létszámát négyezer fővel egészítsék ki, és így 2012-ben felállhatna az önkéntes haderő. A tárcánál ezzel kapcsolatban további részletekről egyelőre nem szolgáltak.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.