Egy orvos kálváriája a Kenézyben

Egyedülálló összefogás bontakozott ki Kelet-Magyarországon annak érdekében, hogy Fábián Ferencet, a debreceni Kenézy Gyula Kórház-Rendelőintézet onkológiai osztályának július 23-án elbocsátott vezetőjét helyezzék vissza az állásába. A 46 éves főorvos munkaviszonyát rendkívüli felmondással szüntette meg az intézmény vezetése.

Fábián Ferenc nem tudja, miért távolították el az onkológiai osztályról

Fábián Ferenc kálváriája az idén áprilisban kezdődött, amikor a debreceni Kenézy Gyula Kórház-Rendelőintézet vezetője visszavonta osztályvezetői megbízását, s helyette a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumából bízott meg egy szakorvost az osztály vezetésével, aki főállásban az egyetemen dolgozik. Fábián Ferencet derült égből villámcsapásként érte a közlés, hiszen onkológus szakorvosként a kórházban eltöltött tizenhét éve alatt soha nem volt fegyelmije, nem kapott sem szóbeli, sem írásbeli figyelmeztetést, s az osztály élén töltött hét év alatt felettesei nem bírálták szakmai és vezetői munkáját. Osztályvezetői megbízásának visszavonása után a kórházvezetés áprilisban megpróbálta szabadságra küldeni, de ezt Fábián doktor nem fogadta el, ezért - egyik napról a másikra - átirányították a rendelőintézet röntgenlaborjába. A szakember ezt sem akarta elfogadni, mert - habár rendelkezik röntgenorvosi szakvizsgával - ezen a területen évek óta nem dolgozott. E megpróbáltatásokat követően megbízta Mohácsi Ferenc ügyvédet, s jogi képviselője útján kérte: jogellenes áthelyezését szüntessék meg, s helyezzék vissza az onkológiára. Mivel erőfeszítései nem vezettek eredményre, munkaügyi pert indított az intézmény ellen. Az eljárás folyamatban van, a következő tárgyalást őszszel tartják - igaz, a Kenézy vezetése az előző tárgyaláson sem képviseltette magát.

S hogy ilyen előzmények után július 23-án miért szüntették meg Fábián Ferenc munkaviszonyát rendkívüli felmondással?

Erre maga az érintett sem tud választ adni. Az ellene fölhozott vádak között szerepel, hogy "gorombán" beszélt a munkatársaival, bizonyos kezeléseket nem jól dokumentált, s egy betegnek indokolatlanul kért mellkas-CT-vizsgálatot. Ezeket a vádakat a főorvos visszautasította. Megkeresésünkre Fábián Ferenc azt mondta: a kórházvezetés nem állt vele szóba, nem tárgyalt vele senki az igazgatóság tagjai közül, hanem a munkaügyi osztályon nyomták kezébe a felmondását tartalmazó levelet. A jelenleg állástalan Fábián doktor úgy érzi, hogy eltávolításával nemcsak egzisztenciális értelemben hozták nehéz helyzetbe, hanem szakmailag és erkölcsileg is. Azt mondta: rendkívüli felmondással olyasvalakiket szoktak kirúgni egy kórházból, akik óriási hibát követnek el, ő azonban - állítja - semmilyen hibát nem követett el. Mint mondta, különösen az fáj neki, hogy mi lesz a hozzá évek óta járó betegeinek a sorsa.

- Hogyan magyarázzam el a betegeimnek és a kollégáimnak, hogy nem követtem el semmit, s fogalmam sincs, miért tették ezt velem? - kérdezte. - Évek óta napi negyven-ötven betegem van, akik megbíznak bennem, s nekik most nem tudok mit mondani arról, hogy hol folytatom.

Fábián doktor eltávolítása mélységesen megrendítette a betegeit. Lévainé Bocskai Róza, a főorvos egyik hajdúböszörményi betege azt mondta: egy rákos beteg és a kezelőorvosa között olyan szoros, évekig tartó bizalmi viszony alakul ki, amiről fogalmuk sincs azoknak, akik ezt nem élték át. Az aszszony szerint a betegei körében roppant népszerű főorvos eltávolítása méltánytalan volt, ami nemcsak Fábián Ferenc, hanem az általa kezeltek életére is hatással lehet. Ilyen és ehhez hasonló telefonhívásokat kaptunk az elmúlt napokban az ország számos pontjáról, egyebek között Egerből, Debrecenből, Gyöngyöspatáról, Miskolcról és Vásárosnaményból. Az emberek véleménye egybecsengett: nem akarnak belenyugodni abba, hogy ezentúl nem járhatnak a kezelőorvosukhoz, ezért arra kérik a Kenézy vezetését, bírálja fölül a döntését, s Fábián Ferencet helyezze vissza az osztályra. Többen írtak az egészségügyi miniszternek, megkeresték a kórház betegjogi képviselőjét, egy tíztagú "betegdelegáció" pedig a kórház vezetését kereste föl, de az intézmény főigazgatója nem fogadta őket.

Beszéltünk Kristóf Péterrel, a kórház betegjogi képviselőjével, aki azt mondta: az elmúlt napokban több telefonhívást kapott megrendült emberektől, akik Fábián Ferenc sorsáról érdeklődtek nála. Mint mondta, csupán annyit tudott ígérni nekik, hogy tájékozódik az ügyben.

Az okokról szerettük volna megkérdezni Lampé Zsolt főigazgatót, ám ő a titkárnője útján azt üzente: az ügy a munkaügyi bíróságra került, nem kíván nyilatkozni.

Fábián doktoron kívül a történet legfőbb áldozatai a daganatos betegek, akik közül e sorok írójának többen kijelentették: ha nem járhatnak Fábián Ferenchez, akkor inkább nem mennek el sem kontrollra, sem kezelésre. Mert ragaszkodnak megszokott orvosukhoz, akiben teljes mértékben megbíznak, immár hosszú évek óta.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.