A minisztérium békít az onkológián
A speciális műtéti lehetőségeket igénylő szeptemberi négy hely is hamarosan betelik, ennyi nagy, kombinált sebésztechnikát igénylő nőgyógyászati műtétet végezhetnek az Országos Onkológiai Intézet nőgyógyászatán. Vagyis már a hónap végére is nehezen juthat bárki időponthoz. Korábban naponta végeztek ennyi operációt az orvosok. A lapunk birtokába került dokumentumok szerint a kórház vezetése az osztály által elvégezhető teljes műtéti számot is korlátozta. Havi negyvennyolc műtétet engedélyez, ami mindössze harmada az előző évi lehetőségnek. Vagyis létezik korlátozás az intézetben. Azokat a betegeket, akik a négy-nyolc hetesre duzzadt előjegyzést nem tudják állapotuk miatt kivárni, terápiás javaslattal az őt odairányító helyre kell visszaküldeni. Ugyan az intézmény vezetése ezt csütörtökön cáfolta, mind az orvosok, mind a rákbetegeket képviselő betegszervezet és a lapunkhoz elkerült írásos utasítások is bizonyítják: a betegek jelentős részét nem veszi fel az intézet.
Ungár László, a nőgyógyászati osztály az ügy miatt felmondott vezetője szerint szakmailag és emberileg elfogadhatatlan bárkit is elküldeni, nekik pedig ezt kellett volna tenniük, ha tartani akarják az előírt kvótát.
- Nagyműtétekből havonta összesen négyre kaptunk engedélyt, rutin beavatkozásokkal együtt pedig kettőt végezhettünk naponta. Ennek épp háromszorosát látta el korábban a stáb és a műtő - mondja a professzor. - Az utolsó korlátozó utasítást szabadságom alatt kapták a kollégáim, akik nem tudták, miként mondjanak el egy ilyen hírt a betegeknek, s ehhez nem is kaptak instrukciót - mondja a főorvos, aki nem vállalta, hogy elküldjön betegeket.
Az általa mondottakat erősíti meg a Magyar Rákliga is. Kéri Ibolya, a szervezet munkatársa, aki az Országos Onkológiai Intézet felügyelőbizottságának is tagja, azt mondja: tucatjával érkeznek az elirányított betegek hozzájuk is, hogy segítsenek nekik helyet találni.
- Rendben van, hogy terápiás javaslattal küldik el őket az onkológiáról, de mit kezdjen egy papírlappal a beteg, akit oda irányítanak vissza, ahonnan épp azért küldték tovább, mert nem tudták ellátni - mondja az érdekvédő. Kéri Ibolya ugyan megérti, hogy az intézet nehéz anyagi helyzetbe került, főleg hogy az ország sok helyéről mind többeket irányítanak az országos központba, de szerinte a helyzetet nem így kell megoldani, a rászorulók nem kerülhetnek ilyen bizonytalanságba.
A korlátozást, illetve a betegek visszaküldését az onkológiai intézet vezetése nem ismeri el. Kásler Miklós főigazgató szerint a kötelezően ellátandó területen kívüli betegeket előjegyzésbe veszik, de csak addig, amíg a várakozás időtartama a végleges gyógyulásra nézve nem kedvezőtlen. Ebben az esetben a területileg illetékes kórházba küldik viszsza őket, részletes terápiás javaslattal, aki pedig ott nem kaphatja meg a megfelelő ellátást, azt azonnal ellátják. A nőgyógyászati osztályról egyetlen beteget nem küldtek el - állítja Kásler.
Az Egészségügyi Minisztérium vizsgálata rövidesen tisztázhatja a helyzetet, annyi azonban biztos: az intézetben elrendelt első korlátozás írásos anyaga Székely Tamás egészségügy miniszter asztalára is eljutott, csütörtöki sajtótájékoztatóján pedig erről azt mondta: azt, hogy az intézet a finanszírozásra hivatkozva az előző év harminc százalékában korlátozta a fogadható betegek számát, erősen túlzónak gondolja. Azt pedig elfogadhatatlannak, hogy egy csúcsintézmény épp a legmagasabb szintű ellátás érdekében érkező betegeket küldjön vissza. A tárca vezetője mindenképp rendezni szeretné a helyzetet, ezért hétfőn tárgyalóasztalhoz ül mind a távozó főorvossal, mind Kásler Miklóssal.