Őssejtügy: kuszaság a Nyírő kórházban

A Nyírő Gyula Kórház főigazgatója szerint orvos igazgatójuk helyezett el beteget a fővárosi intézmény területén működő magánklinikán. Ott, ahol a rendőrségi rajtaütés idején illegális őssejtterápiát akartak végrehajtani.

A Nyírő Gyula Kórház főigazgatója és az intézmény területén bérlőként lévő magánklinika vezetője máig nem tudják, kik és milyen jogcímen kezeltek beteget a kórházban, és azt sem, hogy kik voltak a másfél héttel ezelőtti rendőri rajtaütés letartóztatottjai - derül ki a főváros által elrendelt belső vizsgálat dokumentumaiból.

A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) illegális őssejtterápia miatt nemrégiben a fővárosi kórházban három embert vett őrizetbe, köztük az ukrán származású Yulij Baltaytis profeszszort. A nyomozók a kezelés megkezdésekor érkeztek oda, de már hónapok óta figyelték a javarészt orvosokból álló céget, amely tiltott őssejtterápiát végzett. A hazai betegek között szájról szájra terjedt az abortumokból nyert őssejtekkel végzett "csodaterápia" híre. Még nem tudni, hány beteg fizette ki a kétes eredményű gyógykezelésért az ötmillió forintot. Egy időközben elhunyt beteg esetében vizsgálják a nyomozók, játszott-e szerepet az őssejtterápia a halálában.

A rendőrség mellett a Fővárosi Önkormányzat a Nyírő Gyula Kórház tulajdonosaként is próbálja tisztázni, mi történt. A közgyűlés egészségügyi bizottsága kedden hallgatja meg a kórház és a magánklinika képviselőjét. A Népszabadság birtokában lévő iratok szerint a Nyírő Gyula Kórház főigazgatója azt állítja, hogy a kórház volt dolgozóiból alakult magántársaságnak adták bérbe a szülészetet, a mesterséges megtermékenyítő centrumot, valamint az ezekhez tartozó műtőket. A rendőri intézkedés is ott történt, arról a főigazgató nem tud semmit.

A magáncég ügyvezetője ugyanakkor tegnapi sajtóközleményében azt állítja: a letartóztattak közül senki semmilyen jogviszonyban nem volt a Róbert Károly Körúti Magánklinika Kft.-vel. Nem is volt joguk a magánklinika területén orvosi vagy más egészségügyi tevékenységet végezni. Az ügyvezető, dr. Szakonyi Tibor - mint írja - a kezelés mibenlétéről a sajtóból szerzett tudomást. Állítja, hogy intézetükben őssejtkezelés vagy azzal összefüggésben bárminemű kísérlet, kutatás soha nem folyt.

A betegek elhelyezését, a vérvételt, az infúzió beadását a bérbeadó Nyírő Gyula Kórház orvos igazgatója, Ruff György rendelte el. Arra a közlemény nem tér ki, hogy milyen betegségeket gyógyítottak a magánklinikán, továbbá arra sem, hogy a bérbeadó orvos igazgatója milyen alapon rendelt el náluk bármit is, de kiváltképpen betegek elhelyezését. Információink szerint az orvos igazgatót tanúként a rendőrök is meghallgatták. Azóta a nyilvánosság számára elérhetetlen, az Origo információi szerint tervezett szabadságát tölti. Az Origo úgy tudja: az őssejt-terápiát végző Baltaytis professzor egyik magyarországi cégét Rufftól vásárolta.

Az ellentmondásokkal kapcsolatban lapunk megkérdezte a Róbert Károly Körúti Magánklinika Kft. egyik tulajdonosát, Frank Andreát, de ő nem kívánt nyilatkozni.

A cég akkor jött létre, amikor az egészségügyi reform során a Nyírő Gyula Kórházban megszűnt az aktív szülészeti és sebészeti ellátás. Az elbocsátott dolgozókból alakult a vállalkozás, a kórháztól pedig kedvezményes áron vették bérbe addigi munkahelyük helyiségeit. A bérleti szerződést évente újítja meg a Fővárosi Közgyűlés. Az elmúlt két évben pénzügyileg is egyre sikeresebb magáncég javarészt orvosokból álló tulajdonosi köre egyre bővült. Tavaly tavasszal a Futurmed Vagyonkezelő Társaság is tulajdonrészt szerzett a magánklinikában. Ennek tulajdonosa két offshore cég, valamint a Csemgando Kft., amely Lantos Csaba cége. Az ő tulajdonában számos egészségügyi vállalkozás mellett ott van a Heti Válasz és a Helikon Könyvkiadó, valamint a Gyógyszerfutár Kft. is.

Szabadlábra helyezték Seffer Istvánt. A kaposvári plasztikai sebész az őssejtügy egyik gyanúsítottjaként egy hetet töltött előzetes letartóztatásban. Seffer Tibor, az orvos testvére megerősítette a Sonline.hu értesülését. Zamecsnik Péter, a sebész ügyvédje elmondta: messzemenő következtetéseket nem lehet levonni a másodfokú bíróság döntéséből. Védence házi őrizetben lesz, szabadlábon védekezhet.

Itt, a Nyírő Gyula Kórház területén lévő magánklinikán bérelt helyiségben fogták el az ügy gyanúsítottjait
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.