Amerikai jogvédők oktatnak érdekvédelmet
Támogasd a hajléktalanok forradalmát! - egyebek közt ezzel a szlogennel érkezett a New York-i Picture the Homeless! ("Képzeld el a hajléktalanokat!") jogvédő csoport néhány tagja Budapestre, hogy érdekvédelemre oktassák a magyar hajléktalanokat. Hárman közülük kedd este a Budapesti Módszertani Szociális Központban találkoztak a többtucatnyi érdeklődő hajléktalannal. Magyar jogvédők meghívására érkeztek, útjuk költségeit egy amerikai alapítvány fizette.
- A hajléktalanok problémái az egész világon hasonlóak. Nem hiszem, hogy túl nagy különbség van egy budapesti vagy egy New York-i hajléktalan helyzete között - állítja Lynn Lewis, az egyik jogvédő. A Picture the Homeless! tagjai kizárólag hajléktalanok vagy volt hajléktalanok lehetnek, Lynn 21 évesen került az utcára. Egyetemista volt, amikor kislánya született, abba kellett hagynia az iskolát, a gyerek mellett nem talált munkát, így került az utcára. A családjában nem ő volt az első: nagymamája évekig egy autóban élt.
Lynn azt mondja, hogy szerencséje volt, mert barátai, ismerősei sokszor befogadták, főleg a kisbaba miatt. Szállóra, majd szociális bérlakásba került, végül elvállalta egy ház takarítását, cserébe egy szolgálati lakásért. Így került ki a hajléktalanságból. Azt mondja, hogy ezek az élmények értették meg vele, hogy egyedül milyen erőtlen és kiszolgáltatott egy fedél nélküli ember.
Tíz éve foglalkozik hajléktalanok érdekvédelmével. Lynn szerint a Picture the Homeless! abban különbözik a többi, hajléktalanokat segítő szervezettől, hogy erősnek, szervezettnek és magabiztosnak mutatja a fedél nélkül élőket, nem tehetetlen áldozatnak. Arra biztatják őket, hogy fogjanak össze és közösen lépjenek fel, egyfajta hajléktalan szakszervezetként, mert csak így érvényesülhetnek az érdekeik.
- Petíciógyártás, levelek, kérelmek írása az első lépés, de ha nem válik be, radikálisabb tettek kellenek - szögezi le a másik jogvédő, Brandon King. Példaként egy New York-i pályaudvar esetét említi, ahonnan rendszeresen elzavarták az ott alvó hajléktalanokat. Kérelmekkel nem mentek semmire, így hát tüntettek, "direkt akciókat" szerveztek, ami végül bevált. - Ha sok ember mondja hangosan ugyanazt, végül kénytelenek lesznek odafigyelni rájuk - állítja. Társa, Robert Robinson ezt rögtön demonstrálja is a kissé szkeptikusan üldögélő magyar hajléktalanoknak. - Mindenki kiabálja utánam: lakhatást, ne szállót! - szólítja fel a közönséget. A hajléktalanok eleinte zavartan, aztán - egy tolmács segítségével - egyre hangosabban ismételgetik a szlogent. Robinson szerint szervezetüket úgy ismerik New Yorkban mint egy igazi "bele
az arcodba" társaságot, ami szerinte annyit tesz, hogy "addig másznak a hatóságok arcába minden nap, amíg nem teszik meg, amit kérnek". Amikor a város önkormányzata azt mondta, hogy azért nincs több szociális bérlakás, mert nincs elég megfelelő ingatlan, a Picture the Homeless! tagjai összeszámolták, hogy hány üres, a város tulajdonában álló lakás és ház van csak Manhattanben. 11 ezret találtak. Most - már az önkormányzattal együttműködve - azon dolgoznak, hogy olyan jogszabály szülessen, ami lehetővé teszi, hogy ezek egy részébe hajléktalanok költözhessenek.
De a polgári engedetlenségtől sem riadnak vissza, mi több, erre biztatják magyar sorstársaikat is. Nemrég találtak egy üres telket Harlemben, ami egy bank tulajdonában van, de évek óta nem használja semmire. Úgy látták, hogy éppen megfelelne arra, hogy bérlakásokat építsenek rá, ezért "elkérték" a banktól. A válasz "nem" volt, mire a jogvédők elfoglalták a telket és sátrakat vertek fel rajta. Emiatt ugyan letartóztatták őket (a tárgyalásuk éppen a magyarországi útjuk után kezdődik), de Robinson szerint megérte, mert a telek egyfajta jelképpé vált, a hajléktalanok harcának szimbólumává. - Előbb-utóbb a miénk lesz, ebben biztos vagyok - teszi hozzá.
A magyar hajléktalanok még kételkednek. Katalin elmondja, hogy néhány éve ők is létrehoztak egy (nem kizárólag) hajléktalanokból álló szervezetet, de a pénztelenség miatt nehezen jutnak előre. Nem érti, hogy a New York-iak miből fizetik az akcióikat, ha állami támogatást soha nem fogadnak el. Kiderül: a Picture the Homeless!-t magánalapítványok és egyéni adományozók segítik, de időnként ők maguk is szerveznek pénzgyűjtő akciókat. Egy másik hajléktalan nő azt nem érti, hogy ha a társadalom jóval erősebb tagjai sem tudnak kiállni magukért, nem tudják megvédeni a munkahelyüket, miért pont ők, a leggyengébbek lennének erre képesek?
Marika a polgári engedetlenségben nem hisz, azt mondja, hogy senki nem akarja, hogy letartóztassák. Robert Robinson megnyugtatja: a letartóztatás nem szükségszerű velejárója az akcióiknak, a rendőrséggel mindig igyekeznek együttműködni, akcióik előre megszabott keretek között zajlanak.
- Fontos a média jelenléte is - teszi hozzá Lynn Lewis. Szerinte ugyanis, ha ők is ott vannak, a rendőrség visszafogottabb, s az akció hatékonyabb. Marika még mindig szkeptikus: úgy véli, hogy a polgári engedetlenség Magyarországon nem működőképes. Maja arról érdeklődik, miként győzhetik le az emberek ellenszenvét és undorát velük szemben, hogyan állíthatják őket az ügyük mellé? Lynn Lewis szerint ez elsősorban a hajléktalanokon múlik: mindannyiuknak keményen kell dolgozni azon, hogy ne nézzenek ki hajléktalannak, legyőzzék esetleges alkohol- vagy drogproblémájukat, ne mutassanak negatív képet magukról. Ebben tapasztalataik szerint nagyon sokat segít, ha a hajléktalan emberek hisznek a közös munkában és büszkék arra, amit együtt elérnek.
- Természetes, hogy kételyeik vannak, a magyarokra általában jellemző a szkepticizmus - mondja Udvarhelyi Tessza, a nemrég alakult A Város Mindenkié csoport egyik szervezője. Ők hívták a meg az amerikai jogvédőket és reményeik szerint a Picture the Homeless!-hez hasonló szervezetté válnak itthon. Udvarhelyi Tessza szerint a polgári engedetlenség igenis működhet Magyarországon, így fel lehet kelteni a figyelmet, tematizálni a közéletet, párbeszédeket lehet kezdeményezni. - Természetesen nem az a cél, hogy bárki börtönbe kerüljön. Sokkal inkább az, hogy jogtudatos, hatékony fellépésre biztassuk a hajléktalan embereket - mondja.
A Picture the Homeless! tagjai még egy nyilvános előadást és két képzést tartanak hajléktalanoknak Budapesten és Szegeden.