Nagy kanizsai vircsaft

Rendkívüli közgyűlést tartottak a napokban Nagykanizsán - amiben voltaképp nincs semmi rendkívüli. A dél-zalai városban ugyanis ez már a tizenharmadik rendkívüli - összességében pedig a huszonötödik - ülés volt ebben az évben. Úgy tűnhet tehát, hogy Kanizsán gőzerővel dolgoznak a képviselők: ha kell, kéthetente, szabadságok idején, negyven- fokos hőségben verítékezve is összeülnek, hogy a város lakói érdekében meghozzák a szükséges döntéseket. Csakhogy a látszat szöges ellentétben áll a valósággal.

A kanizsai közgyűlés ugyanis alig-alig végez érdemi munkát. Az ülések jobbára nem a városról, az itt lakókról szólnak. Rendre kisstílű, személyeskedésbe torkolló politikai csatározásoktól, fegyelmi eljárásoktól, büntetőügyektől, olykor pedig egyszerű emberi ostobaságtól hangos a terem.

Elég csak a legutóbbi ülésen történteket felidézni. Majd másfél óráig vitáztak arról, tárgyaljanak-e egyáltalán. Ez siralmas, ám talán ennél is szomorúbb, hogy szemmel láthatóan jól érezték magukat a semmittevés közben. Jókat derültek a dakota-vicceken, lapogatták egymás hátát a szocialista oldalról emlegetett SZDSZ-Fidesz-koalíció hallatán, hahotáztak, amikor a jobboldali polgármester modortalanul osztott ki némelyeket. Azt is szórakoztatónak találták, hogy a közgyűlés legnagyobb frakciója, a Fidesz-képviselőcsoport nyomban az ülés kezdete után jelezte, technikai szünetet kér. Botrányos jelenetek után végül a testület szavazott is: döntöttek arról, hogy nem veszik napirendre a napirendet, ezért aztán az ülést berekesztették.

Azt, hogy a nagykanizsai közgyűlésben miért nincs már régóta érdemi munka, főként az magyarázza: a 2006-ban többséget szerzett - ám azóta kilépések miatt fogyatkozó - Fidesz-frakció és a párt támogatásával megválasztott polgármester közt végletesen megromlott a viszony. A kezdeti, apró-cseprő viták mára eldurvultak, s háttérbe szorítottak minden érdemi ügyet. Egy hete még attól volt hangos a város, hogy a jobboldali polgármester kizárta az irodájából a fideszes alpolgármestert. Aztán az lett a kanizsai közélet meghatározó témája, hogy a Fidesz lemondatná saját polgármesterét, akinek persze esze ágában sincs menni. Eközben a polgármester azzal vádolja az őt városvezetővé emelő pártot, hogy mutyizásra, pénzcsapok megnyitására vágyik. A legfrissebb botrányra péntekig kellett várni, amikor a kanizsai jobboldali csatározásokat sikerült "exportálni" a térség 85 településének tulajdonában lévő Dél-zalai Víz- és Csatornamű Zrt. közgyűlésébe. A "két kanizsai jobboldal" nem tudott megállapodni arról, hogy melyikük képviselje a várost a társaságban. Az elfajult helyzetet jellemzi: biztonsági őrök ügyeltek a közgyűlés rendjére.

Ebben a véget nem érő "adok-kapokban" nem lehet figyelmen kívül hagyni az ellenzék felelősségét sem. A liberális és szocialista képviselők sem emelik fel szavukat mindig, s kellő eréllyel a város fejlődését ellehetetlenítő helyzet ellen. Az viszont tény, hogy a szocialisták legalább felismerték a testület kudarcát, s megpróbálkoztak a közgyűlés feloszlatásával. A Fidesznél azt fontolgatják, támogassák-e ezt az előterjesztést. Nem kizárt tehát, hogy Nagykanizsa idei, huszonhatodik közgyűlésén végre érdemi munkát végeznek majd a képviselők: megszavazzák a testület feloszlatását.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.