Újabb szál a Gripen-ügyben

A Gripen-ügyben újabb magyar szál került napvilágra - ezt állítja csütörtöki cikkében a HVG. A bécsi Format című lapban közzétettek ugyanis egy, az ott folyó nyomozás során előkerült dokumentumot, amely szerint az osztrák gróf Alfons Mensdorff-Pouilly gróf Turján Barbara társaságában - a panamai bejegyzésű Valurex International cég megbízásából - Budapesten tárgyalt Zámbori Mihállyal. Ő 2002-től két éven át a HM helyettes államtitkára, majd 2004-től 2006-ig a miniszteri kabinetiroda vezetője volt. Az állítólagos találkozóra szeptember 13-án került sor, ám az évre csak következtetni lehet.

A HVG szerint valószínűleg 2005-ről lehet szó, mert a német nyelvű lapokban Waffen Aliként is emlegetett fegyverlobbista október 7-én Jirí Paroubek cseh kormányfővel tárgyalt, aki 2005 tavaszától alig több mint egy évig töltötte be ezt a posztot.

A botrányt a svéd televízió egy 2007-es riportja robbantotta ki, amely szerint a cseh és a magyar vadászgépbeszerzéseknél Mensdorff-Pouilly is közreműködött, aki jutalékként a gyártótól több millió dollárt kapott, amit "a döntés befolyásolására" fordított. A grófot és néhány más személyt később gyanúsítottként az angol és az osztrák hatóságok kihallgatták, s Ausztriában most tavasszal rövidebb ideig fogva tartották. Tavaly az édesanyja révén félig magyar főnemes itteni birtokain is házkutatást tartottak.

Úgy tűnik azonban, hogy az ügyet - legalábbis részben - lezárják, mert az Egyesült Államok és Anglia nyomozó hatóságai megállapodtak a repülőgépek eladásában közreműködő British Aerospace Systemmel (BAE) és a Gripeneket gyártó svéd Saabbal arról, hogy a cégek a vadászgépek eladása érdekében kifizetett kenőpénzek miatt hajlandóak büntetést fizetni. Cserébe az angol hatóságok nem folytatják az eljárást. De Ausztriában nyomoznak.

Az új gépek vásárlásáról 2001-ben az Orbán-kormány döntött, majd a Medgyessy-kabinet a szerződést 2003-ban módosította: a gépeket légi utántöltésre is alkalmassá tették, így az eredeti kontraktus értéke csaknem duplájára nőtt, és meghaladta a kétszázmilliárd forintot. Így kérdéses, mit keresett a gróf 2005-ben Budapesten, s mit akart eladni a volt angol katonatiszt, Timothy Landon vezette Valurex Magyarországon.

Zámbori Mihály, a HM akkori kabinetfőnöke a találkozó tényét tagadja. Az egyik lehetséges szál, hogy a gróf az e-útdíj-fizetési rendszer kiépítésében érdekelt Siemens érdekében járt volna el. De ehhez miért kellett volna a HM-mel tárgyalnia? A HVG emlékeztet rá, hogy Mensdorff-Pouilly máig működő, ügynöki tevékenységet is folytató cége, az M.P.A. Budapest Kft. kapcsolatban volt a norvég Kongsberggel is. Ez utóbbi vállalkozás nyerte a honvédségi rádiótendert, de ez még szintén az Orbán-kormány idején történt. Igaz, a szerződést csak 2003-ban kötötték meg. Így továbbra sem tudni, miről tárgyalt 2005-ben az osztrák gróf.

A magyar ügyészség korábban vizsgálódott a Gripenek beszerzése kapcsán, ám az eljárást már tavaly májusban lezárták, mert nem találtak bűncselekményre vagy a közérdek sérelmére utaló adatokat.

Gripen vadászgép Kecskeméten
Gripen vadászgép Kecskeméten
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.