Üzletszerű természetrombolás

A természetvédelmi hatóságok korántsem szomorkodnak a leálló beruházások miatt, hiszen már a meglévő pályákat is sokallják. Ezek a nagy területű, jellemzően zöldmezős beruházásként megvalósuló létesítmények minden esetben élőhelyvesztést jelentenek. A pálya kialakításához szükséges 80-100 hektáron a természetes növényzet és terepfelszín megszüntetésével, a talajrétegek teljes áthalmozásával, mesterséges dombok és három-négy méter mély tavak kialakításával sajátos kultúrtájat alakítanak ki, amelyet a természetes növényfajok helyett intenzív gondozást igénylő, monokultúrás gyep borít. Mindezen nem sokat változtatnak a területen belül meghagyott kisebb természetes növényfoltok, amelyek a folyamatosan öntözött és műtrágyázott játéktérbe ágyazva kevéssé alkalmasak az eredeti növényfajok fenntartására.

Gondot okoz a pályák intenzív öntözése, mivel ehhez kevés az évente lehulló csapadék mennyisége. Az öntözés pedig folyamatos vízkivétellel jár a felszíni vagy a felszín alatti vizekből. A sekély termőrétegen intenzíven nyírt speciális fű fenntartása ráadásul csak jelentős műtrágyázással biztosítható, amely részben bemosódik a talajba. Mindezen a golfpályák esetleges bezárása sem segít, hiszen a tájegységre jellemző élőhelyegyüttes aligha állítható vissza.

- A Balaton mellett egyelőre csak egy golfpálya működik, Balatonudvariban, de Balatongyörökön és Zalacsányon már megtörtént a tereprendezés, más településeken - Tapolca, Balatonkenese, Sávoly, Alsópáhok - megfogalmazódott az építés szándéka. A pályák több helyen is érintik a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkot, illetve más országos védelmet élvező lápterületeket - tájékoztatta lapunkat Selyem Anikó, a nemzeti park igazgatóságának tájvédelmi és építészeti szakreferense, aki szerint a Balaton körül enélkül is jelentősen fogy a természetes táj. A települések egyre közelebb kerülnek egymáshoz. Az új apartmanházak, üdülőtelepek, szállodák, vitorláskikötők létesítése, illetve zártkörű használata esetenként a lakosság vízparthoz jutását is lehetetlenné teszi. Megpecsételődik a beépülő partszakaszok előtti nádas sorsa is. A folyamatot, úgy tűnik, az építési szabályozások és törvények sem tudják megakadályozni. Az engedélyezési eljárásokban 2005 óta a környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi felügyelőségek járnak el, a nemzeti park igazgatósága legfeljebb szakmai véleményt adhat, már ha azt kéri valaki. (Sz. A. A.)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.