A városnak jól jött az ezred

A Heavy Airlift Wing (HAW), azaz a nehéz légi szállító ezred megalapításával több száz új munkahely jött létre Pápán. Egy részét az a 150 fős nemzetközi egység adja, amit tizenkét ország katonái alkotnak. Jórészt külföldiekből áll a C-17-es óriás teherszállító repülőgépeket gyártó Boeing cég 60-80 fős szerelőcsapata is. Ugyanakkor a HAW-nak otthont adó, a magyar hadsereg kezelésében lévő MH Pápa Bázisrepülőtér személyzetét is 300 fővel növelték, szinte kizárólag környékbeli munkavállalókkal.

Horváth József dandártábornok, a HM Fejlesztési és Logisztikai Ügynökség vezérigazgatója korábban azt nyilatkozta: befogadó államként Magyarországnak kell biztosítania a repülőtéren a tágabb értelemben vett kiszolgálást, például a szállítandó áruk raktározását, földi mozgatását, a repülőgépek üzemanyag-ellátását, a bázis őrzésvédelmét, a tűzoltó egységek működtetését, a katonák étkeztetését, az épületek, műszaki berendezések karbantartását.

A változások a laktanyafalakon kívül is jelentősek. A katonák és a repülőgép-szerelők megjelenésével alaposan felbolydult a 33 ezres kisváros ingatlanpiaca: nőtt a kereslet a magas színvonalú, hosszú távra kínált bérlemények iránt. A külföldiek lakhatásának költségeit az őket delegáló államok állják, ami fejenként átszámítva havi 200-300 ezer forint. A családjukkal érkező katonák a legalább háromszobás, két fürdőszobás, kétgarázsos, parkosított udvarral rendelkező, 120-150 négyzetméteres új vagy felújított családi házakat keresik.

Mivel a bérbeadóknak az adó befizetése után is havi 140-160 ezer forint hasznuk marad az üzleten, sok pápai család néhány évre a szülőkhöz költözött, vagy olcsó lakótelepi ingatlant bérelt. Emiatt az elmúlt egy évben a kis alapterületű albérletek ára körülbelül 20 százalékkal nőtt Pápán. Az új szerződések szerint egy ötven négyzetméteres lakótelepi lakásért ma már havi 50 ezer forintot is elkérnek, ami pedig "veri" a veszprémi albérletárakat is. Mivel a katonák nem vásárolnak házat, így az ingatlanárak nem emelkedtek a városban.

Komoly feladatot jelentett az önkormányzat számára egyszerre több tucat külföldi gyerek elhelyezése az oktatási intézményekben. A katona szülők nem választhattak szabadon: a város kijelölt egy-egy óvodát és iskolát. Áldozó Tamás, Pápa alpolgármestere szerint nem volt egyszerű egyetlen év alatt megteremteni a két tannyelvű képzés feltételeit. Tavaly szeptembertől nyolc évfolyamon indították az angol-magyar két tannyelvű osztályokat, s ezekben helyezték el az év közben folyamatosan érkező külföldi gyerekeket. Az önkormányzat saját forrásból felújíttatta és a legmodernebb technikai eszközökkel szereltette fel a kiválasztott óvodát és az általános iskolát, de sokat költöttek a pedagógusok továbbképzésére is.

A HAW közvetett hatásai is jelentősek, hiszen a több száz repülőtéri dolgozó igénybe veszi a város infrastruktúráját és a helyi üzletek, vállalkozók szolgáltatásait. A katonák hamar részévé váltak a pápai utcaképnek, mivel a legtöbben biciklivel járnak dolgozni a repülőtérre, így naponta átkerekeznek a belvároson egyenruhájukban. Ráadásul sokan nem érik be a reptéri menza kosztjával, így a város éttermeiben ebédelnek és vacsoráznak, de gyakori vendégek a termálfürdőben is.

Bár a légiflotta működtetését az érintett országok hosszú távra tervezik, a katonák és családjaik legfeljebb négy-öt évig maradnak Pápán. Várhatóan állandó lesz a fluktuáció, ami továbbra is folyamatos együttműködést igényel a város és a bázisrepülőtér között.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.