'A helyben végzett diplomások nem vándorolnak el'
Várható, hogy itthon is növekszik az óvodák száma, és szükség lesz kisgyermekkel bánni tudó emberekre. Majdán János szerint a közvéleményben nem tudatosul, hogy öt éven belül óriási pedagógushiány lesz Magyarországon, hiszen nyugdíjba megy a szakma derékhadát alkotó Ratkó-nemzedék.
Csalódást okozott viszont Baján az andragógia szakirány: ez a korábbi művelődésszervező szak utóda. Országosan nagyon magasra került a ponthatár, és azok a diákok, akik Baja térségéből erre adták be a jelentkezésüket, határ alatti pontszámot értek el. Majdán János felhívja a figyelmet, hogy a tehetősebb és jobban informált nagyvárosi családok gyermekei például a nyelvvizsga megszerzésével jelentős pontelőnyhöz jutnak a Baja környéki falvakból származó, szerényebb anyagi háttérrel rendelkező, kevésbé tájékozott fiataloknál. Ennek az lesz a következménye, hogy épp a roszszabb anyagi helyzetű gyerekek nem tudnak bekerülni az állami finanszírozású helyekre.
Dr. Meszlényi Rózsa, a 2004-ben indult kalocsai Tomori Pál Főiskola rektora azt mondja: a tavalyi létszám dupláját tudták felvenni az idén. A főiskola magánintézmény, egy nonprofit kft. működteti, amelynek 40 százalékban tulajdonosa a helyi önkormányzat, s vállalkozások és magánszemélyek egyaránt találhatók a tulajdonosok között. Az eddigi három gazdasági jellegű szakirány mellett újonnan indult a bölcsészettudomány. - Egy érseki székhelyen szükség van művészettörténészre vagy vallástudománynyal foglalkozó emberekre - érvel a rektor. A hallgatói helyek többsége térítéses, de a szemeszterenkénti térítési díj az egyik legalacsonyabb az országban. A rektor szerint a pótfelvételin eddig mindig több hallgatót vettek fel, mint az első fordulóban - remélik, hogy ez idén is így lesz. Nálunk is nő a jelentősége a felsőfokú szakképzésnek.
Mind dr. Meszlényi Rózsa, mind dr. Majdán János felhívja a figyelmet arra, hogy Kalocsára és Bajára számos helyi vagy környékbeli hallgató tér vissza a nagy egyetemekről, miután kiderül, hogy a család képtelen fedezni a távoli tanulmányok költségét. Az is közös tapasztalatuk, hogy a helyben végzett diplomások általában nem vándorolnak el, de aki Budapesten vagy Pécsett diplomázik, az a legritkább esetben tér vissza a szülőföldjére munkát vállalni.