'A helyben végzett diplomások nem vándorolnak el'

A bajai Eötvös József Főiskolán 22 állami finanszírozású hellyel lett kevesebb az idei ponthatárhúzás után, mint tavaly volt. A főiskolának két kara van, a pedagógiai és a műszaki-gazdálkodási fakultás. Dr. Majdán János rektor szerint az állami térítéses képzésben mindössze egy-két százalék csökkenés következett be. Kellemes meglepetésként érte őket, hogy - noha országosan változatlanul csökken az óvónő- és a tanítóképzés - náluk nőtt a létszám. A rektor ezt az erős toborzó kampánynak tulajdonítja: sikerült meggyőzni a gimnáziumi osztályfőnököket, illetve a gyerekeket és a szüleiket, hogy a belátható jövőben javulnak a munkaerő-piaci lehetőségek pedagógusdiplomával. Az angolul jól tudó, képzett óvónők például bébiszitterekként nagyon könnyen elhelyezkedhetnek külföldön.

Várható, hogy itthon is növekszik az óvodák száma, és szükség lesz kisgyermekkel bánni tudó emberekre. Majdán János szerint a közvéleményben nem tudatosul, hogy öt éven belül óriási pedagógushiány lesz Magyarországon, hiszen nyugdíjba megy a szakma derékhadát alkotó Ratkó-nemzedék.

Csalódást okozott viszont Baján az andragógia szakirány: ez a korábbi művelődésszervező szak utóda. Országosan nagyon magasra került a ponthatár, és azok a diákok, akik Baja térségéből erre adták be a jelentkezésüket, határ alatti pontszámot értek el. Majdán János felhívja a figyelmet, hogy a tehetősebb és jobban informált nagyvárosi családok gyermekei például a nyelvvizsga megszerzésével jelentős pontelőnyhöz jutnak a Baja környéki falvakból származó, szerényebb anyagi háttérrel rendelkező, kevésbé tájékozott fiataloknál. Ennek az lesz a következménye, hogy épp a roszszabb anyagi helyzetű gyerekek nem tudnak bekerülni az állami finanszírozású helyekre.

Dr. Meszlényi Rózsa, a 2004-ben indult kalocsai Tomori Pál Főiskola rektora azt mondja: a tavalyi létszám dupláját tudták felvenni az idén. A főiskola magánintézmény, egy nonprofit kft. működteti, amelynek 40 százalékban tulajdonosa a helyi önkormányzat, s vállalkozások és magánszemélyek egyaránt találhatók a tulajdonosok között. Az eddigi három gazdasági jellegű szakirány mellett újonnan indult a bölcsészettudomány. - Egy érseki székhelyen szükség van művészettörténészre vagy vallástudománynyal foglalkozó emberekre - érvel a rektor. A hallgatói helyek többsége térítéses, de a szemeszterenkénti térítési díj az egyik legalacsonyabb az országban. A rektor szerint a pótfelvételin eddig mindig több hallgatót vettek fel, mint az első fordulóban - remélik, hogy ez idén is így lesz. Nálunk is nő a jelentősége a felsőfokú szakképzésnek.

Mind dr. Meszlényi Rózsa, mind dr. Majdán János felhívja a figyelmet arra, hogy Kalocsára és Bajára számos helyi vagy környékbeli hallgató tér vissza a nagy egyetemekről, miután kiderül, hogy a család képtelen fedezni a távoli tanulmányok költségét. Az is közös tapasztalatuk, hogy a helyben végzett diplomások általában nem vándorolnak el, de aki Budapesten vagy Pécsett diplomázik, az a legritkább esetben tér vissza a szülőföldjére munkát vállalni.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.