Kórház-válság: 'Őrült, aki működtetőnek jelentkezik'

A csődbe jutott HospInvest tulajdonosa azt állítja, hogy nem menedzsmenthibák okozták a cég vesztét, hanem külső körülmények. A HospInvest kiesésével a legnagyobb magánüzemeltetővé váló Medisyst Kft. tulajdonosa szerint is őrült, aki most befektet a hazai egészségügybe. Az ő helyzetük - állítja Kern József - stabil, de más cégeiből kényszerül forrásokat bevonni.

Kollányi Gábor, a csődbe jutott HospInvest tulajdonosa lapunknak korábban úgy fogalmazott: a többi, Magyarországon jelen lévő kórház-üzemeltető cégnek is hasonló veszteségeik vannak, mint a HospInvestnek. "Még ha egyelőre csend is van köröttük, napjaik meg vannak számlálva" - jelentette ki.

Ennek ellenére stabilnak ítéli saját kórházainak helyzetét Kern József, a Medisyst Kft. tulajdonosa. A HospInvest kudarca után a Medisyst három intézményével a legnagyobb hazai kórház-üzemeltető céggé vált.

A HospInvestet kilenc évvel ezelőtt Kern József Kollányi Gáborral közösen alapította. Útjuk 2006-ban szétvált: Kern a portfólióból a körmendi kórházat "vitte". 2007-ben pályázaton nyerte el a mezőtúri és a tapolcai kórház üzemeltetési jogát. Amikor tavaly a gyöngyösi kórházat meghirdették, mindketten pályáztak, a HospInvest győzött. Kern szerint "birodalma" adósságok, politikai és egyéb botrányok nélkül csendben, de stabilan működik. Vállalásait a tulajdonos önkormányzatok megelégedésére rendben teljesíti. Közölte: ezt csak úgy volt képes megvalósítani, hogy több lábon áll, egyéb cégei nyereségéből kompenzálja a veszteséget. Állítja, hogy a kórházműködtetés hosszadalmas és aprólékos türelemjáték: akinek nincs elég ideje - akár tíz-húsz évet - várni a megtérülésre, az csak vesztese lehet ennek a piacnak.

Sajnálatosnak és a hazai egészségügy összes szereplője számára kedvezőtlennek ítéli Kern mindazt, ami a HospInvesttel történt. Rögtön hozzáteszi: nincs szándékában a HospInvest piacára lépni, egyetlen kórházát sem akarja megszerezni. Egyébként is: az óvatos, megfontolt döntések híve.

- Őrült vagy parttalanul szórhatja a pénzét, aki most a hazai egészségügyben működtetőnek jelentkezik - summázza a véleményét. A nemzetközi pénzpiacok befektetési ajánlataiban még véletlenül sem említik a hazai egészségügyet. Pedig a kockázatosabb portfóliók között még Románia is szerepel. A miértre az egyik válasz a gazdasági válság, de ez másokat is érint. A másik válasz feltehetőleg a nyomósabb: a rendszer túlzott átpolitizáltsága.

- Az egészségügy az egész világon kínlódik, de a Lajtától nyugatra a tőzsdén, a világpiacon mégis biztonságos, jövedelmező befektetésnek számít. Nálunk csak az egészségügyben nem zajlott le a rendszerváltás - mondja Kern, hozzátéve, hogy ma Magyarországon az egészségügy az ötvenes években kialakított struktúrákkal és ahhoz hasonló mentalitással működik.

Nem érkezett érvényes pályázat a július 21-i határidőig arra a tenderre, amelyet a hatvani önkormányzat írt ki a helyi kórház vagyonkezelésére. Hatvan önkormányzata május 28-án bontotta fel a helyi kórház vagyonkezeléséről szóló, a HospInvesttel, illetve a leányvállalataként működő Hatvani Kórház (HK) Kft.-vel kötött szerződést. Az erről szóló előterjesztés azután került a képviselő-testület elé, hogy a HospInvest elnöke elismerte, a cég nem tudja megvalósítani azokat a fejlesztéseket az intézményben, amelyeket korábban írásban vállalt. (MTI)

Kern József a HospInvest portfóliójából a körmendi kórházat "vitte" távozásakor
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.