Felvételi: most még elég a kettes is
A Felvételi Információs Szolgálat 3086 középiskolás diákot érintő online kutatása szerint a diákok fele támogatja is a ponthatárok emelését, harmaduk nem.
Manherz Károly, az oktatási tárca felsőoktatási államtitkára arra számít, hogy kevesebben jutnak be a felsőoktatásba minimumpontszámmal. Vagyis kevesebb helyen húzzák meg ma 160 pontnál a felvételi vonalat. Az államtitkár azt mondta: az idén nagyobb a verseny, hiszen többen jelentkeztek az egyetemekre és a főiskolákra, ráadásul jobb eredménnyel. A felvételizők teljesítményét erőteljesen fölfelé húzta az igen jó eredményeket produkáló nyelvi előkészítős évfolyam (12 ezer diák az idén végzett a 2004-ben elsőként indult ötéves képzésben: ők adják a jelentkezői többlet jelentős részét is).
Mindezek miatt várhatóan emelkedni fognak a ponthatárok. Manherz Károly megjegyezte: az idén nőtt a természettudományos, illetve a műszaki képzések népszerűsége, így várhatóan ezekre a területekre az idén már kevesebben jutnak be minimumpontszámmal.
Pont, ami kell
Ma estére kiderül, kik jutottak be a felsőoktatásba az idén, a nap folyamán az Oktatási Hivatalban több mint ötezer ponthatárt állapítanak majd meg. Az egyes szakokon ezek jelentik a felvételi küszöböt, azt a pontszámot, amit a 480-ból minimálisan el kell érni a sikeres felvételihez. A 127 ezer jelentkezőből várhatóan százezren kerülnek be egyetemre vagy főiskolára. Hogy hová, az attól függ, a megjelölt intézményi sorrendben hol érték el elsőként a megállapított felvételi küszöböt. A jelentkezőket szakonként országos rangsorba állítják, majd a legjobb teljesítményűektől haladva helyezik el őket az elsőként választott intézményekben. A ponthatár az utolsó bejutott hallgató pontszámával lesz egyenlő.
A ponthatárokat este 8 órakor a Millenáris Parkban szervezett Pont ott partin óriáskivetítőn futtatják le s teszik fel a www.felvi.hu weboldalra is. A jelentkezők 96 százalékát SMS-ben is értesítik. Lapunk a július 25-i Ponthatárok mellékletében közli a teljes listát.