Pető: A történet véget ér
Eggyel többen írták alá az SZDSZ új elnökének politikája és stílusa elleni tiltakozó nyilatkozatot, mint ahányan Retkes Attilára szavaztak a vasárnapi pártelnökválasztáson. A 229 aláíró az SZDSZ-ben kialakult, morális, jogi és politikai szempontból egyaránt tarthatatlan helyzet miatt emel szót, felszólítva a párt vezetőségét, hagyjon fel a már így is rengeteg kárt okozó tevékenységével. Az aláírók egyfelől az elnökválasztási kampányban történtek miatt tiltakoznak (megjelent egy Kóka Jánost SS-egyenruhában ábrázoló videó), másfelől az új pártvezető nyilatkozatai ellen. Különösen a párt korábbi és jelenlegi vezetői elleni támadásokat sérelmezik. Azon is kiakadtak a zömmel a Kóka-táborhoz sorolható politikusok, hogy Retkes a párt nevében bocsánatot kért "soha el nem követett" bűnökért. Megemlítik a Retkes által kezdeményezett "szimpátiaszavazást" Kóka frakcióvezető lemondatásáról: "előre szervezett háttértapsolók elfogadhatatlan hangulatot teremtenek, majd a szavazatok megszámolása helyett többséget kiáltanak, és a meg sem született döntést a párt hivatalos álláspontjaként tálalják a médiában".
A nyilatkozaton nem csak "mezei" párttagok aláírása szerepel. Dornbach Alajos alapító tag, korábbi országgyűlési képviselő éppúgy aláírta a tiltakozást, mint Geberle Erzsébet, Hankó-Faragó Miklós, Lakos Imre és Világosi Gábor is, akik jelenleg is a frakció tagjai. A polgármesterek közül Csécsei Béla (Józsefváros) és Wittinghof Tamás (Budaörs) csatlakozott a tiltakozókhoz - Csécsei tegnap bejelentette kilépését a pártból. Három megyei elnök is az aláírók közt van.
Pető Iván, a párt korábbi elnöke, jelenlegi parlamenti képviselője a Magyar Narancs mai számában megjelenő interjúban azt nyilatkozta, az SZDSZ története belátható időn belül véget ér. Nem tudta, hogy ez 2009-ben lesz, de számított rá, hogy közeleg a befejezés. Kitér arra, hogy a küldöttgyűlést "slamposan, alapszabálysértés gyanújával hívták össze", az ügyvezető elnök semmit nem tett, hogy konszolidált politikai vita előzze meg a személyi döntéseket, nincsenek olyan elnök- és ügyvivőjelöltek, akikről elhihető, hogy képesek bármire is az SZDSZ érdekében.
- Az SZDSZ sértődöttjeinek és lúzereinek mindenről az jut az eszébe, hogy dögöljön meg a Kóka is, ha már Fodor nyilvános politikai öngyilkosságot követett el - mondta a belső konfiktusokról szólva Pető Iván. Azt mondta, nem akarja az SZDSZ mindenkori vezetőinek - önmagát is beleértve - a hibáit vagy rossz helyzetfelismeréseit menteni, "de ahogy Fodor Gábor elnök lett, a választási csalás vádjára ráülve, ahogy elnökösködött, majd ahogy befejezte az elnöki pályafutását, az botrányos. Ez még Demszky elnöki ámokfutását is felülmúlja". Közölte: azért nem lép ki a pártból, mert az az SZDSZ, amelynek vezetője is volt, nincs, abból tehát nem tud kilépni - ennek meg nem tagja. "Amíg képviselő vagyok, csinálom azt, amit helyesnek vélek".
Az alapítók közül szinte egyedüliként "talpon maradt" Demszky Gábor is megszólalt. Közölte: a jövőben nem vesz részt az SZDSZ országos politikájában, mert ez az új elnök és ügyvivőtestület kompetenciája, kizárólag a Budapestet érintő ügyekben kíván megszólalni. A főpolgármester az MTI-nek azt mondta: "az SZDSZ régi vezetőjeként így adtam át a stafétabotot".
Demszky ezt arra reagálva mondta, hogy az SZDSZ kaposvári ügyvivőtestülete arra kérte, hallja és hallgassa meg Pető Iván, Konrád György, Haraszti Miklós és a százas nagyságrendben kilépő tagok szavát, állítsa meg a romlás folyamatát, és terelje mederbe az új elnök működését. "A főpolgármester által támogatott és minden eszközzel az elnöki székbe segített Retkes nyilatkozataival megvalósítani látszik azt, amit az SZDSZ politikai ellenfelei hosszú idő óta sikertelenül próbáltak meg elérni". A 15 tagú keszthelyi pártcsoport 9 tagja felfüggesztette párttagságát, tiltakozásul a pártvezetés politikája, az elmúlt napokban folytatott "gyűlöletháború" ellen.
Aligha meglepő, hogy egy ilyen helyzetben Szent-Iványi István, a párt országos tanácsának elnöke is kikosarazta Retkest, aki Fodor megüresedő képviselői helyét ajánlotta fel számára. A Nap-kelte című tévéműsorban azt mondta, olyan kevés idő van hátra a választásokig, hogy érdemi munkát nem tudna végezni. A vasárnapi tisztújítással kapcsolatban tegnap Szentkuti Károly, az egyik új vezetőségi tag úgy fogalmazott: új fejezet kezdődött a párt életében, és e fordulatot névváltozással is jelezni kell. Ő a Magyar Szabadelvűek Szövetsége - Új SZDSZ elnevezésre tesz javaslatot a vezetőség pénteki ülésén. Egyszersmind ő is lemondásra szólította fel Kóka János frakcióvezetőt.