Az eredményes vizsga visszahozza a tandíjat
- Gyakori panasza a gazdáknak, agrárvállalkozóknak, hogy kevés a gyakorlatban jól használható munkaerő. Az idén kezdődő szakképzési program segít abban, hogy ez a helyzet változzék?
- Ha vidéken járok, magam is gyakran szembesülök azzal a problémával, hogy például állattenyésztő vállalkozók nem találnak helyben olyan szakembert, aki tudna bánni a tehénnel, tudna traktort vezetni, sőt, ha adódik valamilyen probléma a gépekkel, képes lenne azt megoldani. Az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) keretében igen jelentős támogatásokat tudunk nyújtani a különféle, elsősorban gyakorlati képzésekre. 2008. október 22-én hirdettük meg azt a támogatási konstrukciót, amely az ÚMVP I. és II. számú intézkedéscsoportjához kapcsolódik. Minisztériumunk háttérintézménye, a Vidékfejlesztési, Képzési és Szaktanácsadási Intézet (VKSZI) csaknem 60 pályázó közül már kiválasztotta azt a 39 szakképző szervezetet, amely megbízást kapott a képzési feladatok elvégzésére. Elkészült a képzési terv, egyfajta nagyon bőséges étlap, amelyben több, mint 2000 képzési forma közül választhatnak a jelentkezők.
- Melyek a "fő fogások ezen az étlapon"?
- Két fő célterület különül el. Az elsőbe három képzési csoport tartozik. Ezek közül az első az 159 - az Országos Képzési Jegyzékben (OKJ) szereplő - szakma oktatása. A második csoport képzései nem adnak szakképesítést, de aktuális és fontos tudást igen: például segítenek eligazodni az uniós agrárszabályozás bonyolult világában, illetve számítógépes ismereteket, továbbá a számítógép és az internet segítségével elérhető ismeretszerzési lehetőségeket tesznek elérhetővé. Az első célterülethez tartoznak még az olyan hatósági képzések, mint a 80 órás traktorvezetői, illetve növényvédelmi tanfolyam. A második célterületbe a kötelező képzések tartoznak. Olyan embereknek kell kötelezően részt venniük rajta, akik elnyertek valamilyen támogatást, például agrár-környezetvédelmi gazdálkodásra (akg), de ennek feltétele a támogatott ökológiai szemléletű gazdálkodáshoz szükséges ismeretek elsajátítása. Az akg keretében például talaj- és tápanyag-gazdálkodási tervet kell készíteni - erre meg kell tanítani az embereket. Az Európai Unió az ökológiai szemléletű gazdálkodás támogatásában elismeri, hogy itt többletadminisztrációra kényszerülnek a gazdák, bevételkieséssel, vagy költségnövekedéssel kell számolniuk - ezt kompenzálja a plusz pénzzel. A környezetkímélő gazdálkodási módszereket el kell sajátítani - de a képzés költségeit 100 százalékban visszatérítjük annak, aki részt vesz a tanfolyamokon, sikeresen levizsgázik, bizonyítványt, tanúsítványt szerez, és legfőképpen a napi munkájában hasznosítja a tudást, amit megszerzett.
- Kicsit soknak tűnik 159-féle OKJ-s képzés. Talán nincs is ennyiféle mezőgazdasági szakma.
- Szándékosan nem csak mezőgazdasági képzéseket hirdettünk meg: a vidékfejlesztésben, a falusi turizmusban, a mikrovállalkozások működtetésében is számos olyan ismeretre van szükség, amelynek ma csak kevesen vannak a birtokában. Például varrni, szőni, kosarat fonni, virágot kötni - nagyon sok kézügyességet igénylő tevékenység van, amelyből külön-külön talán nem lehet megélni, de "több lábon állva", a tevékenységeket diverzifikálva igen. Van a kínálatban például bolti eladó, méhész, erdőőr, erdőművelő, motorfűrész-kezelő, hobbiállat-tenyésztő, keltetőgép-kezelő, pezsgőgyártó, pincemunkás, pék - és még sorolhatnám. Minél több dologhoz ért valaki, annál könnyebben tud alkalmazkodni a változó körülményekhez. Szemléleti kérdés, de nem győzzük hangsúlyozni: sohasem szabad a piaci lehetőségeket szem elől téveszteni. Csak azzal szabad foglalkozni, amire van, vagy felkelthető a kereslet.
- Hogyan működik a rendszer? Mit kell tennie annak, aki képezni szeretné magát?
- Ki kell választania a megbízást elnyert 39 képző intézmény kínálatából a neki megfelelő ajánlatot. Az intézmények zömmel ismert egyetemek, szakiskolák, amelyek felkészültségét a VKSZI a kiválasztásnál is mérlegelte. A jelentkezőnek meg kell előlegeznie a képzés díját, amelyről számlát kap a képzőhelytől. Az illető ezután részt vesz az oktatásban, és ha eredményes vizsgát tett, bizonyítványt vagy tanúsítványt adnak. Nemcsak 100 százalékban visszatérítjük a képzés költségét, hanem a visszaigénylést is elvégzik a kedvezményezett helyett a képző intézmények. Legvalószínűbben 2010. február 1. és 28. között fogják nagyobb számban átutalni a képzési támogatás összegét.
- Mikor kezdődik a képzés?
- A tanfolyamok zöme őszszel és télen lesz.
- Van-e garancia arra, hogy ne csak papírt, hanem tudást is szerezzenek a jelentkezők?
- Százszázalékos garancia nincs, de a VKSZI eleve olyan intézményeket választott ki, amelyek eddigi tevékenysége és tervei alapján számítani lehet rá, hogy hatásos lesz a képzés. Aki nem vesz részt az órák legalább 30 százalékán, az nem kaphat tanúsítványt.
- Ha az első év eredményes lesz, annak híre vonzza majd az újabb jelentkezőket. Van elég forrás a következő évekre is?
- 2013-ig évente mintegy 2,6- 2,8 milliárd forint jut az ÚMVP-hez kapcsolódó különböző képzések finanszírozására. Nagyon fontos, hogy maguk az érintettek vegyék komolyan a nekik nyújtott lehetőséget. Ha sikeres lesz a képzés, és emiatt változik a szemlélet, azzal meggyőzhetjük a hitetlenkedőket is, akik ma azt állítják: nem lehet a vidékfejlesztésben érdemi eredményeket elérni. Biztos vagyok benne, hogy amire lehetőséget nyújt az Európai Bizottság rendelete, azt képesek leszünk a magyar viszonyokhoz alkalmazva megvalósítani.