Tantestület a fegyelmi tanács előtt
A rendőrség jelenleg közigazgatási eljárás keretében vizsgálja az utolsó tanítási napon a vonat elé fekvő Vecsernyés Balázs tanuló halálának körülményeit. Léber Gabriella, a Komárom-Esztergom Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője elmondta: bekérik az ügy felderítésére létrehívott önkormányzati vizsgálóbizottság eddigi jelentését, s annak alapján döntik el, indítanak-e büntetőeljárást. Az eddig elkészült jelentés szerint
a rendőrség "fegyelemsértés-gyanús eseteket észlelt". Az iskola igazgatója ennek alapján a 25 tagú testület 22 pedagógusa ellen fegyelmi vizsgálatot indított. Az eljárást még a nyáron lefolytatják. Mivel a nevelők majdnem mindegyike érintett, elfogulatlan közalkalmazott vizsgálóbiztost és fegyelmi tanácsi tagokat az igazgató nem tudott kijelölni, az utóbbiakat az önkormányzat nevezte ki.
A Szent István Gimnáziumban csaknem két éve nincs nyugalom. A konfliktusok 2007-ben kezdődtek, amikor az iskola épületét vissza kellett adni az egyháznak, a gimnázium kertvárosban kijelölt otthonát azonban csak szeptember közepére újították fel, ezért két héttel később kezdődött el a tanév. Az akkori igazgató ezt nehezményezte, s azt a kérdést vetette fel egy újságcikkben: hová került a pénz, amit az iskola visszaadásáért az önkormányzat kapott? Végül az igazgató lemondott - többek szerint a nyilatkozat miatt lemondatták -, helyette Kurnász Lászlót bízták meg az iskola vezetésével, noha a testület többsége ellene szavazott. A diákok is az igazgató ellen fordultak, tüntetést, sztrájkot szerveztek. A vizsgálóbizottság jelentése szerint a gimnázium tanárai "többször aktívan, illetve passzívan aszszisztáltak és teret engedtek a diákok fegyelemsértésének, így a diákok támogatva érezték magukat a fegyelem lazításában".
Az egyébként is feszült helyzet akkor éleződött ki, amikor az önkormányzat júniusban öt évre kinevezte Kurnász Lászlót, majd híre ment, hogy helyettesét nem a tantestületből akarják kiválasztani. Az utolsó tanítási napon a tanulók tiltakozásképpen ismét összehívták a diákparlamentet. Vecsernyés Balázs erről távozott, majd - nem tudni, miért - az osztálytermében meggyújtott egy újságot. Tanárai szerint egy padot is megégetett, ezért megszidták, kiabáltak vele. Ezek után a fiú táskáját az iskolában hagyta, és vonat alá vetette magát. Előtte videoüzenetben köszönt el, s úgy fogalmazott: "Nem akartam szégyent hozni az iskolámra."
Az önkormányzat a tragédia után eseti bizottságot hozott létre az ügy felderítésére. Részjelentésük - annak igazolására, hogy az utolsó napon történteknek voltak már hasonló előzményei - felidéz egy az egyik "sztrájknak titulált napon" történt eseményt. E szerint a fiú több társával "együtt részt vett az igazgatói iroda elfoglalásában." Ezt követően - az igazgató határozott utasítása ellenére - a gimnázium pedagógusai "nem kezdték meg tanóráik megtartását, diákjaikat felügyelet nélkül hagyták."
Ugyanez volt a helyzet az utolsó tanítási napon is. A jelentés közvetett összefüggést mutat ki a haláleset és a tanárok viselkedése között: "Tény, hogy amennyiben a Szent István Gimnázium 2009. június 13-án ügyeletes, illetve órát adó tanárai, valamint osztályfőnökei az igazgató által adott utasítást követve, megtartják a tanórát, V. Balázsnak nem lett volna lehetősége fegyelemsértést elkövetnie..." Az egyik tanár viszont úgy gondolja, nem lehetett volna órára "terelni" a gyerekeket a felfokozott hangulatban.
- Koncepciós eljárás folyik ellenünk, le akarnak váltani egy egész tantestületet - panaszolja név nélkül egy pedagógus.
- Szó sem lehet semmiféle kollektív büntetésről, csupán a személyre szabott felelősséget vizsgálhatják az igazgató által kezdeményezett eljárásban - hangsúlyozza Takács István, az önkormányzat sajtószóvivője.
Mások viszont azt jósolják, nem az lesz a büntetés, amit a vizsgálat alapján az esetleges felelősökre kiszabnak, hanem az, hogy elveszítik önállóságukat. Az iskolát összevonják a Bottyán János Műszaki Szakközépiskolával, s Szent Imre Gimnáziumként működtetik tovább.
A Szent István Gimnázium diákköre által szerkesztett újság, a szigmedia.com már közvélemény-kutatást is tartott arról, hogy mit tesznek a diákok, ha gimnáziumuk összeolvad a Bottyánnal. A 193 válaszolóból 149 arra a felkínált lehetőségre klikkelt, hogy "ilyen nem történhet meg, mert nem hagyom."
Márpedig minden bizonynyal megtörténik, s Takács István szerint egyáltalán nem büntetésből, hanem egy hoszszabb folyamat állomásaként.
- Szeptembertől Esztergomban működik majd a Pázmány Péter Katolikus Egyetem informatikai kara, s azt szeretnénk, ha elsősorban a helybeli diákok kerülnének oda érettségi után - mondja Takács István. Hozzáteszi: ennek érdekében született meg a gondolat, hogy két intézmény összevonásával egy informatikai szakirányú elitiskolát hozzanak létre. Ezt a lehetőséget már jóval a Szent István Gimnáziumban történt haláleset előtt felkínálták a város iskoláinak, s mivel ez a gimnázium, valamint a Bottyán állt elő harmonikusan összeilleszthető elképzelésekkel, rájuk esett a választás. Az összevonás 2010-ben megtörténik.
Ebbe azonban a tanárok és a diákok egy része nem akar belenyugodni. Nemrég "Szent István Gimnázium diáksága" aláírással nyílt levelet kapott az iskola igazgatója. Ebben úgy fogalmaznak: "A diákok mindent megtesznek, ami jogukban áll, hogy megmentsék az iskolát".
- Felelőtlenség bevonni a gyerekeket a pedagógusok hatalmi harcába - hajtogatják az önkormányzatnál.
Az iskola igazgatója minderről csak a vizsgálat végeztével kíván nyilatkozni.