Évtizedes visszaesés az egészségügyben?
Csak a legszükségesebb esetekben használhatnak varrógépet a sebészek, amelyik sebet csak lehet, kézzel varrják össze. A gyógyszerek közül egyre gyakrabban nem a leghatékonyabbat, hanem a legolcsóbbat választják. Spórolnak mindenen. A veszprémi kórházban elrendelték a meglévő szerződések teljes körű felülvizsgálatát, korlátozták a telefonhasználatot. Ha mindez nem hozza meg a várt eredményt, a bérek csökkentése következik.
- A betegek komfortérzete romlott, az ellátásukban öt-tíz évet léptünk vissza. Letiltottam a túlórát, létszámstop van életben, év végéig egymilliárd forinttal kell visszavennem az éves költségvetést, hogy elkerüljük a totális csődöt - mondja Rácz Jenő, a kórház igazgatója.
A dominó elindult a HospInvest kórházaiban, most az a húsz-harminc kórház következik, amely gazdasági társaságként működik.
- Mi is a végünkhöz közeledünk. A képlet egyszerű. Egy teljesítménypontért átlagosan 127 ezer forintot kapunk. Ezt mi 153 ezer forintért állítjuk elő. Ha a gyógyítás színvonalában nem lépünk vissza vagy a szolgáltatásokat kell szűkíteni, vagy a szolgáltatók (a kórházak) számát - mondja a kórházszövetség leendő elnöke, Rácz Jenő.
A nagy kórházak most közösen próbálnak valamit tenni. Elsősorban a súlyponti intézmények összefogására megszervezték a Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesületet. Nem a kórházszövetség ellenlábasaként, de annál erélyesebben szeretnének kiállni a kórházakért. Úgy látják, sürgős lépésekre van szükség a betegek érdekében. Ki kell harcolni, hogy ne kerülhessenek olyan osztályra, ahol egyetlen magyarul beszélő orvos sincs (mint Ózdon), ahol adott beavatkozásból évente jó, ha kettőt végeznek, ahol elfogadhatatlanok a szakmai feltételek.
Elérni, hogy ott fizettethessék ki a betegek ellátását, ahol a legnagyobb az esélye a gyógyulásnak. El akarják érni, hogy az egészségügyi kormányzat határozza meg, hány és milyen kórházra van szükség.
Ma lesz a testület alakuló ülése, de Csiba Gábor, az egyesület leendő elnöke már egyértelműen fogalmaz:
- Lehetetlenség, hogy olyan helyekre kényszerítik a betegeket, ahol nincsenek meg a gyógyítás feltételei. A szervezetet alapító tíz kórházvezetővel ezért javaslatok sorát tesszük majd a helyzet megváltoztatására. Meg kell nézni, hol, milyen minőségű ellátás folyik, hol vannak várólisták, s miért. Meg kell szervezni, hogy a betegeket úgy lehessen továbbküldeni más intézményekbe, hogy a fogadóhelyen ez ne okozzon anyagi veszteséget - mondja az elnök a mai alakuló ülés előtt.