Végleg elúszni látszik a debreceni uniós neutronkutató
Próbáltuk elütni az uniós tudományos és innovációs miniszterek május végi informális tanácskozásának jelentőségét, de egyre inkább úgy tűnik, hogy akkor és ott eldőlt Európa egyik legfontosabb tudományos fejlesztésének a sorsa. A kétmilliárd eurósra becsült Európai Neutronkutató Központot (European Spallation Source, ESS) Debrecen mellett a spanyol Bilbao és a svéd Lund is örömmel megépítette volna. A magyar jelentkezés ötlete már 2004-ben felmerült, de sokáig semmi nem történt, ám közben a vetélytársak komoly lobbierőt, energiát fordítottak céljaik elérésére.
A svédek a májusi megbeszélés után tényként kezelték, hogy a svédországi Lundban épülhet meg a világ egyik legnagyobb tudományos beruházása. Az ESS magyar nemzeti tanács szerint az európai játékszabályok felrúgásával a versenytársak, Bilbao és Debrecen lejáratását szolgálta a svéd közlemény. A magyarok akkor arra kérték az EU-tagállamokat és a cseh soros elnökséget, hogy biztosítsák az átlátható, az unió értékrendjének megfelelő döntéshozatalt. Egyed Géza, az ESS magyar miniszterelnöki megbízottja abban az időben borúlátó nyilatkozatot tett az MTI-nek. Szerinte az egyre ádázabb svéd-spanyol küzdelemben Magyarországnak valószínűleg nem lesz esélye arra, hogy a versengésből egyedüli nyertesként kerüljön ki, egyebek közt a finanszírozással kapcsolatos nehézségek miatt. Azóta sok minden történt - de nem a mi érdekünkben. Spanyolország például visszalépett, ennek fejében egy 380 milliós, úgynevezett lineáris gyorsítót építhet az ESS számára. Azaz Debrecen már lényegében a spanyolokkal megerősített svéd pályázattal verseng. Az igaz, hogy a helyszín még nem dőlt el, de az is, hogy míg a franciák a svédek mellett tették le a voksukat, mi magyarok nem tudtunk hasonlóan erős támogatót magunk mellé állítani. Bajnai Gordon miniszterelnök az uniós választások után mindenesetre levélben erősítette meg a legfontosabb uniós országok vezetőinek a magyar pályázat fenntartását.
A héten Lundban tartott kormányzati szintű kutatás-fejlesztési konferencián világossá vált, hogy több ország - köztük Németország - sem küldte még meg írásos álláspontját, ezért a korábban június végére ígért helyszínmegjelölésre még várni kell. A lundi konferencián is képviselt magyar álláspont szerint sem politikai, sem jogi döntés nem született, ám szakértő forrásaink állítják: Budapest esélyei napról napra csökkennek - majd minden a svédek mellett szól. Ugyanakkor a svédek jelzik, hogy a magyarokra szükségük van, például azért, mert a nagyberendezés elméleti alapjait Mezey Ferenc profeszszor dolgozta ki. A lehetséges együttműködésről a skandináv projekt igazgatója, Colin Carlile és helyettese Christian Vettier nemrégiben már egyeztetett a magyar szakértőkkel.
Budapest kidolgozott egy hazai csatlakozási tervet arra az esetre, ha az ESS Lundba kerülne. Azt szeretnénk, hogy a tudományos eszköz alapelemének számító 22 neutronkutató- mérőállomást hazánk fejlesztené, gyártaná és tesztelné. Ebben a munkában a csillebérci kutatóreaktor meghatározó szerepet játszana. Másik érvünk: a világon másutt jelenleg is folyó neutronforrás beruházásokhoz a hazai vállalkozások évente egymilliárd forint értékű technológiát szállítanak.
A 22 mérőállomásból az első 10 készül el a beruházás alapfázisában (2018-ig). A további 12 megépítésére az üzemelési felfutás első 3-4 évében kerülne sor. A 22 állomás megépítésének költsége négyszázmillió euró, ami a teljes program húsz százaléka.
Miközben a debreceni neutronforrás elúszni látszik, érdemes minden erőt a Szegedre tervezett szuperlézerre, az ELI-re koncentrálni. Igaz, itt sem mi vagyunk az esélyesek - a csehek előrébb tartanak.