Elsősegélyt kérnek a kórházak
A részvénytársaság közgyűlése úgy döntött, hogy visszavonja a csődeljárási kérelmet, és kezdeményezi a cég felszámolását. A HospInvestnek az egészségügyön belül saját története van, amely lendületesen kezdődött, majd az egri kórház megszerzése utáni politikai csatározásokban megfeneklett. A vállalkozás vezetője ezzel együtt próbálta életben tartani a birodalmat, amelynek a kegyelemdöfést értelmezése szerint a válság miatt csökkenő egészségügyi finanszírozás adta meg.
A HospInvest már több sebből vérzett, amikor ezzel a helyzettel szembesült, a többi, önkormányzati vagy egyetemi kórház viszont most érzi úgy, hogy bajba került, nem képes talpon maradni, ha a kormányzat nem segít. Székely Tamás egészségügyi miniszter azonban egyelőre nem tartja szükségesnek az állam beavatkozását, s arra hivatkozik, hogy az új - a korábbiaknál kényelmetlenebb - szabályok csak egy hónapja léptek hatályba. Még nem lehet ismerni öszszes hatásukat.
A konfliktus mélyén a gazdaság visszaesése van, amely miatt csökkent az OEP járulékbevétele, vagyis a szabályosan elkölthető pénz, viszont - nem utolsósorban a táppénzbe menekülés, illetve a helyzettel járó stressz miatt - nőtt a betegforgalom.
Forrásaink szerint a kórházak most még csak "elővigyázatosságból" kongatják a vészharangot, mert a kritikus helyzet a legtöbb helyen az év utolsó negyedében várható, amikor már a maradék pénzen kell osztozniuk egymással.