Minden hatodik gyerekhalál oka baleset
Nemrég meghalt egy kisfiú, akinek a szülei olyan nagylelkűek voltak, hogy felajánlották a szerveit transzplantációra. Ez a kisfiú azért halt meg, mert rádőlt egy nem megfelelően rögzített focikapu. - Ilyen, apró, ostoba dolgokról beszélünk - mondta Medgyaszai Melinda, az Egészségügyi Minisztérium szakállamtitkára azon a tájékoztatón, ahol Magyarország most készülő gyerekbaleset-megelőzési stratégiáját mutatták be. A stratégia, melyben nagy szerepet kap a gyerekbalesetek megelőzése, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) segítségével készül.
A szervezet szakértője, Dinesh Sethi azért jött Magyarországra, hogy ellenőrizze a program előkészítését. - Évente 42 ezer gyerek hal meg balesetek miatt Európában, ez a szám kellő figyelemmel a felére csökkenhetne - hangsúlyozta. Dinesh Sethi kiemelte: óriási egyenlőtlenségek vannak a régióban, hat gyermekbalesetből öt a rosszabb anyagi helyzetben lévő országokban, Oroszországban, Kazahsztánban, Ukrajnában történik. Az egyes országokon belül is jelentős különbségek vannak, egy szegény családban nevelkedő gyerek kilencszer nagyobb veszélynek van kitéve, mint jómódú társa. Medgyaszai Melinda hozzátette: - Magyarország az európai országok harmadik harmadában van a gyerekbalesetek arányát tekintve, ami nem rossz eredmény, de még így is évente 50 ezer gyerek szorul kórházi ellátásra, és kétszáz hal meg baleset miatt. Itthon a fertőzések, a daganatok, a veleszületett rendellenességek után ez a negyedik halálok a gyerekek között. minden hatodik gyerekhalál baleset miatt történik.
- A legtöbb gyereksérülés oka valamilyen esés, zuhanás: leggyakrabban pelenkázóról, játszótéri hintáról, csúszdáról, ablakból esnek le, illetve ki a gyerekek - mondja Bényi Mária, a program koordinátora. Évente körülbelül kilencezer ilyen eset van, 5-6 ezer gyerek közlekedési balesetben sérül meg, 3-5 ezer mérgezést szenved, körülbelül 1500-an megégnek. Bényi Mária szerint a szabályok (például hogy emeleti lakásokban sem kötelező a gyerekbiztos ablakok beszerelése) és a figyelem hiánya együttesen okozza a balesetek viszonylag nagy számát. - Minden országnak megvannak a tipikus rossz helyzetei. Nyugat-Európában egyre inkább jellemző, hogy úszómedencékbe fulladnak a gyerekek, míg nálunk, főleg a szegényebb országrészeken inkább emésztőgödrökbe esnek, vagy elhagyott homokbányákban éri őket baleset.
- A baleset-megelőzés nem csak emberi, hanem anyagi okokból is fontos - állítja Dinesh Sethi. A WHO becslései szerint egy euróra, amit biztonságos gyerekülésekre költünk, 32 euró haszon jut, ennyit spórol az állam a baleseti ellátás költségein. - Minden kerékpárossisakra költött euró 29 euró megtakarítást, minden mérgezésekkel kapcsolatos felvilágosításra költött euró 7 el nem költött eurót jelent - állítja a szakértő.
Magyarországnak október végéig kell elkészítenie a baleset-megelőzési stratégia végleges változatát és benyújtani a projektet 25 ezer dollárral támogató WHO-nak. Ebben - egyebek mellett - a biztonsági öv és a gyerek biztonsági ülés még következetesebb használata, a közutak biztonságosabbá tétele, az alkoholhoz való hozzáférés megnehezítése, a gyerekbiztos kupakok bevezetése, a játszóterek kockázat-becslése, az úszásoktatás elterjesztése, valamint a füstjelzők számának növelése szerepel majd.