A rendőrnek intézkednie kell, ha gárdistaruhát lát

A rendőrség álláspontja egyelőre változatlan: az egyenruhát viselő gárdistákkal szemben továbbra is intézkedni fog, bár ezt az érintettek törvénysértőnek tartják. Az ORFK a szombati tömegoszlatást tegnap közleményben jogszerűnek ítélte.

Meglehetősen ingoványos területre tévedt a rendőrség, amikor úgy döntött, hogy a Magyar Gárda egyenruhás tagjait garázdaság miatt bíróság elé citálja - az eddigi nyilatkozatokból ennyi derül ki. Az ügy érdemi részét tekintve ugyanis még a jogvédők közt sincs konszenzus; egyesek szerint a viselet megválasztása a véleménynyilvánítás szabadságának része, mások úgy látják, jogosan lépnek fel azokkal szemben, akik egy feloszlatott szervezet jelképeivel demonstrálnak.

Rendőrségi források is úgy látják, hogy kétesélyes a dolog: a múlt szombati tüntetők elleni "vád" vagy megáll a bíróság előtt - vagy nem. Bírói körök viszont inkább azt gondolják, hogy önmagában az egyenruhának látszó viselet nem lesz elég ok ahhoz, hogy bárkit garázdaság miatt elmarasztaljanak. Akkor sem, ha az öltözet valóban alkalmas arra, hogy másokban megbotránkozást, riadalmat keltsen.

A helyzet hasonlatos ahhoz, amikor a sértő vagy megalázó, esetleg kifejezetten uszító megnyilvánulásokról kell dönteni, és a bíróság töretlen gyakorlata, hogy a szólásszabadság ezekre is kiterjed. Ráadásul a korábban ugyancsak feloszlatott Vér és Becsület tagjai által szívesen viselt szkinhedöltözet sem vált tiltott jelképpé: fekete ruhát és szöges bakancsot azóta is szabadon ölthet magára bárki.

A bizonytalanságot fokozza, hogy a Fővárosi Ítélőtábla múlt csütörtöki ítéletét a legkorábban két hét múlva foglalják írásba. A részletes indoklást pedig jó lenne ismerniük azoknak, akiknek a beavatkozásról dönteniük kell. Igaz, az ítélet kihirdetésekor annyi elhangzott, hogy az egyenruha viselésének joga a vélemény szabad nyilvánításának része. A rendőrség álláspontja viszont az, hogy a Magyar Gárdához köthető egyenruha viselése ellentmond az egyesület - és a mozgalom - feloszlatásáról hozott ítéletnek. Tehát legközelebb is intézkednek. Úgy tudjuk, az ORFK-n dolgoznak azon, hogy az ítéletet miként értelmezzék.

Könnyen lehet, hogy a rendőrség melléfogott, de név nélkül nyilatkozó forrásaink szerint nem a testületen kellene elverni a port. A múlt csütörtöki ítélet ugyanis új helyzetet teremtett, és szombaton a hatóságnak már annak alapján - ráadásul a szóban kihirdetett verdiktre hagyatkozva - kellett cselekednie.

A rendőrök maguk is azt várják, hogy a garázdaság szabálysértése miatt bíróság elé citáltak ügyében mielőbb döntés szülessék. Ez egyértelmű útmutatást jelentene a továbbiakra nézve is, ám egyelőre kevés az esély arra, hogy a héten bármelyikük ügyében lesz ítélet.

Így marad a bizonytalanság, pedig szombatra a Szabadság térre újabb demonstrációt hirdettek "a rendőrterror ellen, a gárdistának felesküdött állampolgárok védelmében, az alapvető szabadságjogok jegyében". A Jobbik tüntetését a BRFK tudomásul vette - ezt a Hatvannégy Vármegye bejelentése kapcsán a múlt héten egy állítólagos kulturális rendezvény miatt nem tette meg.

A rendőrséggel folytatott egyeztetésen vita csak az egyenruha körül folyt - jelenti be az amúgy feloszlatott Magyar Gárda Egyesület honlapján Vona Gábor, a Jobbik elnöke. Azt is tudatja, hogy a szervezet tíz tagja ezúttal a gárdistákéhoz hasonlatos "népviseletet" - fekete nadrágot és fehér inget - ölt, és erre kéri a "törvényes tüntetés" résztvevőit is. Kérdéses, hogy a rendőrség mit szól ehhez a "népviselethez".

Egyelőre hasonló bizonytalanság van a gárda tagtoborzó rendezvényei körül is. Korábban rendőrségi források jelezték: a zárt körben tartott rendezvényeket nem zavarják meg, de a szervezők ellen az egyesülési joggal visszaélés miatt büntetőeljárást indítanak. Ilyenről egyelőre nem hallani, így a "csapatépítés" változatlan lendülettel folyik. Ígérték, hogy a rendőrség e tekintetben is hamarosan kialakítja az álláspontját.

Fél év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte a Pesti Központi Kerületi Bíróság (PKKB) kedden jogerősen azt a férfit, aki a Magyar Gárda feloszlatása ellen tiltakozók múlt hétvégi, megtiltott fővárosi tüntetésén a rendőrökre támadt.

"A jogállam alapjait próbálja kikezdeni, aki szembeszegül a bíróság döntésével", mondta Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter kedden Budapesten, a Magyar Gárda szombati tüntetésével kapcsolatban. Hozzáfűzte: ha ezt az Európai Parlamentbe képviselőt juttató párt elnöke teszi, különösen súlyos. A tárcavezető kiemelte: a rendőr kötelessége az, hogy ha bűncselekményt tapasztal, akkor "annak folyamatát szakítsa meg". "Amíg a rendőrség azt teszi, ami a kötelessége, nem kétséges, hogy alkotmányosan jár el", mondta. (MTI)

Rendőrök földre teperik Vona Gábort, a Jobbik és a Magyar Gárda elnökét, az Erzsébet téren
2009-07-06, Gárda, Mohai Balázs, Budapest, 2009. július 4. Rendőrök földre teperik Vona Gábort, a Jobbik Magyarországért Mozgalom és a Magyar Gárda elnökét, az Erzsébet téren, ahol a gárda feloszlatása ellen, a terrorcselekménnyel, valamint a robbanóanyaggal való visszaéléssel és emberölés előkészületével is gyanúsított Budaházy György mellett demonstrálnak. MTI Fotó: Mohai Balázs
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.