Hibáztak-e a kórházak?

A fideszes Mikola István az országgyűlés illetékes bizottságának összehívását kezdeményezi annak tisztázására, miért nem talált kórházat betegének egy órán át két napja egy mentőhelikopter. Az általunk megkérdezett bioetikus szerint a történtek szervezési nehézségekről árulkodnak.

Az egészségügyi miniszter az Inforádióban cáfolta, hogy szervezetlenség, vagy a kórházak elutasító magatartása gátolta volna a szerdán targonca alá szorult férfi ellátását. Az ÁNTSZ közleménye szerint a műszaki mentés ideje alatt a mentők diszpécsere megtalálta a fogadó kórházat. (Más kérdés, hogy a műszaki mentés egy órán át tartott, és nem tudni, mi lett volna, ha sikerül gyorsabban kiszabadítani a szerencsétlenül járt férfit.) Tény továbbá, hogy a területileg illetékes kórház nem fogadta be, mert az ügyletes orvos úgy ítélte meg, hogy ilyen súlyos sérültet nem tudnának megfelelően ellátni.

Hiába a mentőhelikopter, meghalt a beteg
Hiába a mentőhelikopter, meghalt a beteg

- A betegnek nem mindig érdeke, hogy a lehető legközelebbi kórházba vigyék. Különösen akkor nem, ha ott nem alkalmasak a feltételek egy nagyon súlyos sérülés ellátására - mondta lapunknak Kovács József bioetikus. Az orvosnak, az intézménynek joga van visszautasítani az általa nem vállalható eseteket, ha a mentéshez nincs szakértelme, eszköze. Kivéve azt a helyzetet, ha másként a beteg élete veszélybe kerülne. Azt viszont előre nagyon nehéz megmondani, hogy ki a menthetetlen. Vannak csodák.

A kilátástalan helyzetben is meg kell tenni, amit csak lehet az életfunkciók fenntartásáért, a következő lépés, hogy olyan helyre kerüljön a beteg, ahol esélye van az életben maradásra, illetve a maradandó károsodást elkerülésére. Az viszont kérdés, hogy jó-e a rendszer, amelyben egy diszpécser rábeszélő képességén és a fogadó kórházi ügyeletesének jóindulatán múlik a súlyosan sérült beteg elhelyezése. Nincs a rendszerben "vészfék", amely megállítja az alkudozást, amely garantálja, hogy valaki biztosan felveszi a sérültet. Csak a jóindulaton nem múlhat a beteg sorsa.

Rendszerszerű hibát lát az eset mögött az ellenzék szakpolitikusa Mikola István is, aki pénteken a parlament egészségügyi bizottságának összehívását kezdeményezte. Szerinte az történtekkel kapcsolatban a bizottságnak meg kell hallgatnia a szakminiszter, az ÁNTSZ vezetőjét, az Egészségbiztosítási Felügyelet vezetőjét valamint az érintett kórházak irányítóit is.

A történet átpolitizálásával nem ért egyet Kökény Mihály a bizottság szocialista elnöke, lapunknak azt mondta: ha házszabály-szerűen megkapja a kezdeményezést, nincs mérlegelési lehetősége, összehívja a bizottságot.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.