Kórház a tartaléklistán

A Legfőbb Ügyészséghez fordult a Fejér Megyei Önkormányzat elnöke, mivel jogszabálysértőnek tartja, hogy az elmúlt évek legnagyobb egészségügyi pályázatán csupán tartaléklistára került a székesfehérvári kórház. A kormány szerint nem történt szabálytalanság.

Balogh Ibolya nemrég levelet írt Bajnai Gordon miniszterelnöknek. A székesfehérvári Szent György Kórházat fenntartó Fejér Megyei Önkormányzat fideszes elnöke nem a posta útján, hanem egy - kizárólag a lapunkban megjelentetett - fizetett hirdetésben adta tudtára a szocialista kormányfőnek, hogy súlyos méltánytalanság érte a közép-dunántúli régió több mint egymillió lakosát. A nyílt levél szerint az egészségügy eddigi legnagyobb uniós pályázatán tavaly decemberben számos szakmai és jogi hiba miatt törvénysértő módon született meg a szóló döntés.

Az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében kiírt pályázat valóban jelentős fejlesztésekre ad alkalmat, a megemelt keretösszeg ugyanis meghaladja a 85 milliárd forintot. A pályázat célja az volt, hogy a vidéki régiókban mindenütt létrejöjjön egy kiemelkedő technikai színvonalon működő csúcskórház, egy úgynevezett pólusintézmény. A pályázatra végül a nyíregyházi Jósa András Oktatókórház, a kaposvári Kaposi Mór Oktatókórház, a kecskeméti, a győri, a miskolci és a székesfehérvári megyei kórházak, valamint a debreceni, a pécsi és a szegedi egyetemi klinika jelentkezett, egyenként több mint tizenegymilliárd forintos támogatási igénnyel.

- Számunkra egyértelmű volt: az elbírálás egyik legfőbb szempontja az lesz, hogy egyetlen régió se maradjon póluskórház nélkül - mondja Balogh Ibolya. - Ehhez képest a pályázat első körében nyolc jelentkezőt nyertesnek nyilvánítottak, míg a fehérvári intézményt egyedüliként tartaléklistára helyezték. Így a közép-dunántúli régiónak egyetlen csúcskórház sem jutott.

- Szabályosan jártunk el, hiszen a kiírásban nem volt rögzítve, hogy mindegyik régióban feltétlenül kell lennie egy nyertes pályázatnak - állítja Varju László, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium államtitkára. - Mivel az igényelt fejlesztési összeg meghaladta a 85 milliárd forintos keretet, a kormány úgy döntött, hogy az egyes pályázatok erősorrendje alapján részesíti támogatásban a kórházakat. A szakmai értékelés szerint a fehérvári pályázat az utolsó helyre szorult. Van mit javítani rajta. - Arra nem kaptunk választ az államtitkártól, hogy pontosan mit kellene javítani a fehérváriak pályázatán. Az elutasítás hivatalos indokaként forráshiány szerepel.

- Érthetetlen, hogy miként került elő az elbírálás során az erősorrend fogalma, hiszen a kiírás szerint ez egy meghívásos pályázat volt, régiónként a legnagyobb aktív ágyszámmal rendelkező intézmények jelentkezhettek - mondja Szabó László, a Szent György Kórház főigazgatója. - Ráadásul a hatvanpontos minimumhoz képest a bírálók hetven pontot adtak a dokumentációnkra. Más kérdés, hogy ezt is keveselljük: miután áttanulmányoztuk az értékelést, számos olyan tévedést és pontatlanságot fedeztünk fel benne, amely mind a fehérvári kórház esélyeit rontotta.

A Szent György Kórházra egyébként igencsak ráfér egy átfogó fejlesztés. Számos osztályán - így például az onkológián vagy az infektológián - múlt századi körülmények között gyógyítják a betegeket, a százéves épületek némelyikéről hatalmas darabokban hullik a vakolat. Szabó Lászlótól megtudtuk: a csúcskórházi pályázatra benyújtott 12 milliárd forintos fejlesztési terv szerint a nagy értékű, világszínvonalú gyógyászati eszközök beszerzésén kívül megépülne egy új integrált kórházközpont.

Azt Varju László is elismeri, hogy a közép-dunántúli régió legnagyobb kórháza kiemelt fejlesztésre szorul. Az államtitkár szerint legkésőbb 2015-ig meg is valósulhat az átfogó rekonstrukció, amelyhez a későbbiekben kiírandó uniós pályázatokon jó eséllyel szerezhet majd forrást a fehérvári intézmény.

- Csakhogy a megyei önkormányzat még nem tekinti lezártnak a mostani póluskórház-pályázatot - mondja Balogh Ibolya. - Február végén egy harmincoldalas panaszbeadványt küldtünk a pályázatot lebonyolító Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnek, amelyben megfogalmaztuk a kifogásainkat. Erre a mai napig nem kaptunk választ.

Varju László szerint szó sincs arról, hogy elszabotálnák a válaszadást, de a csúcsintézmények pályázatával kapcsolatos panaszok elbírálása az átlagosnál bonyolultabb, ezért több időt igényel. Balogh Ibolya szerint viszont ez nem lehet érv, ezért az ügy kivizsgálását kérve a Legfőbb Ügyészséghez fordult. Egyébként a lapunkban megjelent hirdetésre reagált a kormányfő: Bajnai Gordon a miniszterelnöki kabinetirodán keresztül üzent Balogh Ibolyának, hogy a nyílt levelet az ügyben illetékes minisztériumba továbbította.

Százéves falak - hullik a vakolat
Százéves falak - hullik a vakolat
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.