A Slágernek és a Danubiusnak is pályáznia kell
A testület egyetértett Sólyommal, alkotmányellenesnek nyilvánítva a pályáztatás nélküli hosszabbítást. Az államfő kifogásait is helybenhagyta az AB, méghozzá egyhangú döntéssel: a verseny nélkül, többször egyazon vállalkozásnak ítélt koncesszió korlátozza a sajtó és a vállalkozás szabadságát. Továbbá: a törvényhozók nem kedvezhetnek indokolatlanul egyes piaci szereplőknek.
Az AB-döntés után a rádióknak vélhetően végig kell menniük a pályázati procedúrán. A hónap közepe óta olvasható a pályázati felhívás tervezete az ORTT honlapján, erről közmeghallgatáson mondhatják el véleményüket az érintettek, júliusban. Csak ezután készül el a végleges pályázati anyag.
A hosszú procedúra és az elnyújtott határidők miatt több szakértő is úgy látja: csak "nagy jóakarattal" - tehát az ORTT tagjainak olajozott együttműködésével és támogató jóindulatával - fejezhetik be időben, november vége előtt a pályáztatást. Ha ez nem sikerül, képtelen jogi helyzet áll elő: a két rádió nem sugározhat tovább, de más rádió sem szólhat a helyükön. A Sláger és a Danubius tulajdonosai már tavaly jelezték újrázási szándékukat. A mostani kiírásban szereplő árakat - egyszeri díj: 350-700 millió forint, majd 2011-től évi 200 millió forint plusz az előző éves árbevétel 10-15 százaléka - irreálisnak és kigazdálkodhatatlannak tartják.
Bíróság állapíthatja meg, jogos-e a Magyar Rádió elnöke megbízási szerződésének díjazásra vonatkozó pontja. Such György, a médium elnöke és a tulajdonosi testület (kuratórium) között hosszabb ideje vita van arról, mekkora díjazásra jogosult a tavalyi üzleti terv teljesülése nyomán az elnök. Rangos Katalin, a kuratórium elnöke nem beszélt konkrét összegről, azt viszont megjegyezte: "szürreális" összegű béren kívüli juttatásról van szó. Sajtóhírek havi több millió forintról szólnak. Such, aki a "független magyar bíróság" döntésére vár az ügyben, szintén nem említ konkrét összeget nyilatkozatában. (MTI)