A Fidesz nem ellenzi a holokauszt-tagadás büntethetőségét
Az MSZP "belecsempészett" a holokauszttagadás szankcionálását célzó alkotmánymódosításba egy olyan, a gyűlöletbeszéddel foglalkozó részt, amely a Fidesz számára elfogadhatatlan volt, mert alkotmányos alapjogokat korlátozna - indokolta tegnap lapunknak Navracsics Tibor, hogy a Fidesz miért nem szavazta meg az - egyebek között - a holokauszttagadás büntethetőségéről szóló szocialista indítványt. A Fidesz-frakcióvezető azt mondta, hogy kérték "a két történet szétválasztását".
- Az MSZP viszont "nyilván sunyi politikai okokból" nem tette meg ezt. Tudtuk, hogy a szocialisták mindenfélével vádolnak minket, de azt nem gondoltam volna, hogy Lendvai Ildikó pártelnök ilyen méltatlan nyilatkozatot tesz - jegyezte meg Navracsics Tibor.
Az MSZP elnöke a sikertelen parlamenti szavazás után közleményt adott ugyanis ki, amely szerint "mostantól minden holokauszttagadó mondat és tett, minden neonáci megnyilvánulás mögött ott lesz Orbán Viktor felelőssége". (...) "A Fidesz, ha kell, a Jobbikkal akar kétharmados többséget szerezni, és nem tesz olyat, amivel Vona Gáborékat magára haragítja", írta.
Bárándy Gergely szocialista politikus azzal válaszolt Navracsicsnak, hogy "nyilvánvaló volt a Fidesz hozzáállása". Csak kibúvókat keresnek arra, miért szavaztak nemmel. Példának azt hozta fel, hogy Répássy Róbert, a Fidesz frakcióvezető-helyettese módosító indítványt terjesztett elő, "amely csak megfogalmazásában tért el a szocialisták javaslatától", s amikor úgy tűnt, hogy lesz róla megegyezés, visszavonta.
Répássy Róbert szerint viszont - mivel az MSZP alkotmánymódosítási indítványa legalább négy rendelkezést tartalmazott - a holokauszttagadásra vonatkozó részt, a gyűlöletbeszéd tilalmát, a gyülekezési jog és az egyesülési jog korlátozását -, indítványozta ezek elkülönítését. Egyetlen mondat szólt ugyanis a holokauszt tagadásának büntethetőségéről; "tilos az önkényuralmi rendszerek által elkövetett népirtás és más, emberiség elleni cselekmény nyilvános tagadása, kétségbe vonása, jelentéktelen színben való feltüntetése". A fideszes politikus nem emlékszik alakuló konszenzusra, állítása szerint a módosító javaslatát a szocialisták leszavazták. Ezért végül saját külön javaslatot terjesztett a T. Ház elé a holokauszttagadás büntethetőségére - igaz, ez úgy kezdődik, hogy "tilos a nemzetiszocialista és a kommunista rendszerek által elkövetett...", vagyis: a kommunista rendszereket is beemeli a szövegbe. Ez az indítvány a parlament asztalán fekszik most is.
Hétfőn Kuncze Gábor kivételével az SZDSZ-képviselők sem szavazták meg a holokauszt tagadásának büntethetőségét célzó alkotmánymódosítást - a liberálisok rossznak tartják ugyanis az alaptörvényben való szabályozást. Az SZDSZ-nek saját javaslata van az ügyben a parlament előtt, melyet, más szabad demokrata képviselőtársaival, Horn Gábor jegyez. Ez a büntető törvénykönyvbe emelné be a holokauszt tagadásának tilalmát.