Válságkezelő döntések

Lezárult a válságkezelés első, talán legnehezebb szakasza - értékelte a tegnapi parlamenti szavazásokat Bajnai Gordon kormányfő. És kétségtelen, a két egykori koalíciós frakció, ha másban már alig, a miniszterelnök válságkezelő programjának támogatásában együtt tudott menni.

Eközben egy sor kevés népszerűséget ígérő döntést is meghoztak tegnap, elégtételként pedig egyelőre az szolgálhat számukra - megeshet persze, hogy a véletlen is közrejátszott -, hogy amint megszülettek az új törvények, a forint erősödni kezdett.

Ha ennek köze volt a parlamenti többség döntéseihez, akkor elsősorban az új adójogszabályokra bólinthatott vissza az árfolyam. Ezek enyhítették a személyi jövedelemadó-terhelést, csökkentették a vállalkozások terheit, de a másik oldalon - az áfa korábbi erőteljes növelése után - tovább "büntették" a fogyasztást, most a cigaretta, a benzin, illetve az alkohol jövedéki adóterhelésének növelésével. A parlamenti ellenzék ezekhez a tételekhez nem adott voksot, ahogy a heves viták és rengeteg kompromisszum után elfogadott vagyonadó bevezetéséhez sem. Ez elsősorban a 30 millió forintnál értékesebb ingatlanokat terheli, de a képlet - például azok számára, akiknek több, kevésbé értékes ingatlanjuk van - ennél bonyolultabb. (Politikailag is az, mert az SZDSZ-ben a kora délelőtti belső szavazásnál igencsak élére állt a kérdés, és ott alig-alig ment át a vagyonadó.)

E tételben érződik valami célszerűségen túli politikai eltökéltség, hiszen mire ebből pénze lesz a költségvetésnek, könnyen lehet, hogy a Fidesz kerül kormányra, amely keményen elutasítja az új adót.

E tekintetben a gyes időtartamának három évről két évre csökkentése egyenesen két tűz közé került, mert miközben az ellenzék durván támadja, az államfő is visszaküldte megfontolásra. Megfontolták, kicsit módosították, de a lényege megmaradt. Jövő májustól lépne érvénybe...

A szocialisták ugyanakkor elfogadták a fideszes képviselők indítványát, amellyel kibővítik az öt magyarországi regionális vízművel a tartós állami tulajdonban működő vállalkozások körét. A szabad demokraták ezt nem támogatták.

A szocialisták szerették volna módosítani az alkotmányt is, hogy a holokauszt tagadása Magyarországon is büntethető legyen, s ezzel a parlamenti pártok közösen jelezzék, hogy tenni kívánnak a civilizációs normákat sorra felrúgó radikális előretörés ellen, de a Fidesz ehhez nem volt partner. Lendvai Idikó, az MSZP elnöke erre úgy reagált, hogy úgy látszik, Orbán Viktor a hatalomért az ördöggel is cimborálna, de a baloldallal még a neonácik ellen sem fogna össze.

A vitát a parlamentben szeptember 14-én folytathatják - addig tart a nyári szünet.

Bajnai Gordon köszönetet mondott a parlamentnek
Bajnai Gordon köszönetet mondott a parlamentnek
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.