Egészségügy, oktatás: mínusz ötvenmilliárd
Az iskolák egy része például nem kapna interaktív táblát, modern számítástechnikai eszközöket, elmaradna vagy későbbre sorolódna a múzeumok iskolabaráttá fejlesztése, a kulturális értékek nagy tömegű digitalizálása.
Az egészségügyben a mentésirányítás fejlesztésére szánt 11,5 milliárdos összeg csökkenne 1,5 milliárddal, valamint az egészségügyi intézményeken belüli betegazonosító rendszerek kiépítését szolgáló négymilliárd forintból is csak másfél maradna. Az utóbbiból elvett 2,5 milliárdos összegről az előterjesztők is megjegyzik, hogy ennek az átcsoportosításnak "jelentős hatása" lehet a programra. Ez a gyakorlatban azt is jelenti, hogy a tervezett feladatot más "megközelítéssel" kell majd a jövőben megoldani.
A mentők 11,5 milliárdjából elvonandó másfél milliárd viszont - legalábbis az előterjesztők szerint - nem veszélyezteti a projekt megvalósulását, mert a pályázatot még ki sem írták. Ezt az összeget évek óta ígérik az egészségpolitikusok a mentőállomások, légikikötők építésére, gépkocsik, életmentő műszerek cseréjére.
Lapunknak arra a kérdésére, miként értékelhető az újabb elvonás annak fényében, hogy Székely Tamás miniszter néhány hete még azt mondta, hogy az egészségügyet az E-alapból elvont 30 milliárd forinton túl nem érintik a válságkezelő intézkedések, a minisztérium sajtóosztálya azt válaszolta: a tárca már kezdeményezte, hogy az összeg visszakerüljön az ágazatba. Hozzátették azt is, hogy az elvonások ellenére a 2007-2008-as és a 2009-2010-es akciótervben rögzítettek végrehajtása végül is nem az eredetileg tervezett 240 milliárd forintból, hanem 248,7 milliárd forinttal valósul meg.