Military táborok gyerekeknek, cégeknek, náciknak
"A falu határában felborult egy ismeretlen vegyi anyagot szállító teherautó, és a fortyogó sárga folyadék a közeli patak felé folyik. A helyszínen derült ki, hogy a roncsok között hamis pénzt rejtő zsákok lapultak, a sofőr pedig egy nemzetközi bűnbanda tagja..." - a gyerekek fantáziáját megmozgató szituáció egy tizenévesek számára meghirdetett military tábor programját gazdagítja.
A helyszín a mogyoródi autósmozi kempingje. Lehet, hogy létezik ennél vadregényesebb környezet is, a rövidesen kezdődő - a Mogyoródi Katonai Hagyományőrző Egyesület szervezésében tartott - tábor résztvevői azonban aligha fognak csalódni. Lőhetnek, híradózhatnak, búvárkodhatnak, kipróbálhatják a gázálarcot, felülhetnek az egyesület birtokában lévő kiszuperált páncélozott járművekre, lánctalpasokra. Az árak méltányosak: az egyhetes tábor a szállást (katonai sátrak) és az ellátást (napi háromszori étkezés a helyi csárdában) beszámítva 35 ezer forintba kerül.
Ízlések és pofonok: az egyenruhának még a látványától is irtózó szülők feltehetően más nyári elfoglaltságot keresnek csemetéiknek, míg azok, akik valami miatt vonzódnak a katonasághoz, jó kezekben tudhatják gyerekeiket. Egyfajta garanciaként is felfogható, hogy a támogatók között van a Honvédelmi Minisztérium, a Magyar Honvédség és a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem.
Divatba jöttek a különféle military, katonai vagy "túlélő"-táborok - erősítette meg felszínes benyomásainkat Bocskai István, a tárca szóvivője. Az egyre-másra létesülő úgynevezett kalandparkok, amelyeket esetenként erdei tornapályákból alakítottak át, jelentős részben katonai alapokra építenek. - Az egyik dunántúli kalandparkot volt idegenlégiósok hozták létre - említett egy példát a szóvivő. Ma már a cégek által szervezett többnapos vállalati tréningek programjába is bevesznek olyan elemeket, amelyeket eredetileg katonai kiképzések során alkalmaztak. A gond csak az, hogy Magyarországon gyakorlatilag bárki szervezhet katonai vagy katonai jellegű táborokat. Nincs törvényi szabályozás, annyi a megkötés, hogy éles fegyvert tilos használni - mondta Bocskai István.
A tág mozgásteret biztosító lehetőséggel nem csupán hobbikatonák és katonásdit játszó ártalmatlan egyesületek élnek, hanem a katonai ismeretek elsajátítását az ideológia szerves részének tekintő szélsőjobboldali szervezetek is. Az egyik - önmagát nemzetiszocialistának, azaz nácinak minősítő - bőrfejű társaság a közeljövőben tart összejövetelt "katonás fegyelemben, bajtársias hangulatban". A sporttáborként meghirdetett háromnapos programban közelharc is szerepel.
A szóvivő szerint fel kell készülni arra, hogy a szélsőjobboldali szervezetek előbb vagy utóbb állami támogatásokért is pályázni fognak. A tárca kipróbált civil ernyőszervezetekkel tartja a kapcsolatot, ezek biztosan nem tűrnek meg maguk között náci-nyilas csoportokat. (Kérdés, más minisztériumoknál és pénzosztóknál is működnek-e olyan szűrők, amelyek kizárják, hogy egy megtévesztő név mögé rejtőzve szélsőségesek is költségvetési pénzekhez jussanak.)
A honvédelmi tárca nem elégszik meg azzal, hogy elzárja a pénzcsapokat. A minisztérium belső rendelkezései értelmében profi katonák nem vehetnek részt olyan eseményen, ahol a Magyar Gárda is megjelenik. Eddig egy ilyen eset fordult elő: egy rendezvény szervezői díszőrséget kértek a honvédségtől, de váratlanul egyenruhás gárdisták is felsorakoztak. A hivatásos katonák azonnal elhagyták a helyszínt.