Szonda: a munkanélküliség a legégetőbb probléma
A Global Advisor elnevezésű kutatás két éve kezdődött. A félévente sorra kerülő kérdezésekben most először vehettek részt magyar válaszadók. A 2007 óta folyó vizsgálat alkalmas a gazdasági válság kialakulásának és lefolyásának nyomon követésére is.
A globális helyzet átalakulását jelzi, hogy az emberek a legégetőbb társadalmi problémának ma már a munkanélküliséget tartják a saját országukban (53 százalék említette a három legfontosabb gond között, és átlagosan 71 százalék mondta, hogy ő maga vagy ismerőse-rokona veszítette el az állását a közelmúltban), míg 2007 májusában, az első hullám idején a bűnözés és az erőszak váltotta ki a legtöbb aggodalmat (40 százalék említette akkor, 35 most).
Ugyanezen idő alatt veszített fontosságából a környezetvédelmi kérdések megítélése (23-ról 16), és visszaesett a terrorizmustól való félelem is (14-ről 10 százalékra). Magyarországon is a munkanélküliséget jelölték meg a legtöbb aggodalomra okot adó tényezőnek (61 százalék) a válaszadók, de a második helyen nálunk a korrupció és a pénzügyi, illetve a politikai botrányok szerepelnek (53 százalék), míg a harmadik helyet a szegénység és a társadalmi egyenlőtlenség foglalja el (51 százalék), és "csak" ez után következik a bűnözés (24 százalék). Mivel hazánkban ez az első adatfelvétel, idősoros összehasonlításokra egyelőre nem nyílik lehetőség.
A kutatás arra is kitért, vajon a kormánynak inkább megszorító intézkedéseket kell bevezetnie, vagy emelnie az adókat? A kiadások csökkentése mindenhol a világon lényegesen nagyobb támogatással bír, mint az adók emelése: az utóbbi iránt legnyitottabb Törökországban is csupán egyharmadnyian támogatták ezt a megoldást.
Magyarországon mindazonáltal - a legtöbb országhoz hasonlóan - az elsöprő többség a kiadások lefaragása mellett foglalt állást (96 százalék) - az európai átlag ebben a kérdésben 92 százalékos volt. Globális szinten a kiadások visszafogásában a más országoknak nyújtott segélyek csökkentése (57 százalék), a köztisztviselők bérének befagyasztása (56 százalék) valamint a hadi kiadások mérséklése (43 százalék) bír a legnagyobb támogatással. Az egészségügyi (4 százalék), oktatási (4 százalék) és tömegközlekedési (5 százalék) büdzsék megnyirbálását tartják a legkevésbé elfogadhatónak a válaszadók.
A kutatás hátteréről
A Global Advisor kutatás során országonként 1000 internetező válaszol a kérdőívre, akik életkor, nem, településtípus és iskolai végzettség alapján reprezentálják az adott országot.