Életmentő szívműtét adományból
Szilágyi Benjámin június végén érkezik kontrollra a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet Gyermekszív Központjába. Még áprilisban végeztek egy rendkívül komplikált szívműtétet rajta, akkor Benjámin már annyira rossz állapotban volt, hogy a beavatkozás életmentő volt.
A Nagyvárad melletti Biharszentjánosról érkezett kisfiút tavaly márciusban műtötték először Marosvásárhelyen. Később kiderült: újabb operációra van szüksége, amit Magyarországon tudnának biztonságosan elvégezni. Csakhogy a kisfiúnak Magyarországra nem szól az egészségbiztosítása, így, még ha életmentő is az ellátás, fizetniük kell a műtétért. Összesen 4,4 millió forintot. A szülők a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálattól és a lakosságtól kértek segítséget, s pár hónap alatt összeszedték a pénzt.
A szervezet vezetője szerint előtte már három gyermek többmilliós műtétjét vállalták "hozomra" a kórházban, a negyedikhez mindenképp le akarták már tenni előre a pénzt. A szakemberek akkor azt mondták, fél évet még biztonsággal kibír Benjámin szíve.
- Bármennyire is a gyerekek élete az első, ha nincs, aki állja a kórház költségeit, és mégis elvégzi a beavatkozást a pénzt valahonnan el kell vennie. Ez pedig a többi beteg ellátását veszélyezteti - magyarázza a gyermekmentő szolgálat vezetője, Edvi Péter.
A hétórás, rendkívül komplikált műtétet dr. Szatmári András végezte, aki legutóbb Lara szívátültetésén is részt vett. A műtét jól sikerült, a kisfiú május 13-án elhagyhatta a kórházat. Utókezelése körülbelül még félmillió forint lesz, amit szintén adományokból fizetnek. A szolgálat és ismeretlenek támogatásával június közepéig Benjámin kezelésére több mint hétmillió forint gyűlt össze, a különbözetet a szolgálat vagy visszaadja, vagy a következő két beteg gyerek kezelésére fordítja.
A szolgálat orvoscsoportja idei erdélyi útján ugyanis többek közt két sürgős gerincműtétre szoruló gyermeket is "talált". Az orvoscsoport tagja többek között Varga Péter Pál gerincsebész, aki szintén ingyen járja a szomszédos országokat. Így a két kicsi hamarosan az általa irányított Országos Gerincgyógyászati Központba kerül majd, ahol önköltségi áron, de így is 8,2 millió forintért végzik majd el a műtétet.
A nemzetközi hírű gerincsebész egyébként így is milliókat enged el a szomszédos országból érkező gyerekek gerincműtéteiből, az inplantátumok költsége és az eljárás nehézsége miatt ezeknek a beavatkozásoknak borsos az áruk.
De nemcsak a kardiológia vagy a gerincsebészet, hanem az urológia, az ortopédia vagy az idegsebészet területére is folyamatosan érkeznek a kinti betegek. Vagy azért, mert Ukrajnában, Romániában vagy más szomszédos országban nem végeznek olyan beavatkozást, vagy egyszerűen a szülők inkább a magyar szakemberekben bíznak.
Edvi Péter, a szolgálat alapítója és vezetője szerint a szülők sokszor már rossz tapasztalatok után kérnek tőlük segítséget, ráadásul a több tucat magyar önkéntes orvos is segíti őket abban, hogy tisztában legyenek azzal, hol lenne a legjobb helyen a gyerekük.
- A Heim Pál Gyermekkórházból például 25-30 orvos járja kisebb-nagyobb rendszerességgel a környező országokat. Szoros az együttműködésünk a szívcentrummal, ami Európában az egyik legjobb, de nőgyógyászok is rendszeresen segítenek kint, s áthozzák az érintetteket, ha valami komplikáltabb esetre bukkannak - mondja Edvi Péter. A szervezet vezetője szerint egyébként az országok közötti elszámolás rendje máig nem tisztázott, így még sürgős esetekben sem egyértelmű, hogy a másik ország biztosítója állja-e majd a költségeket.
Éppen ezért egy 20-40 milliós beavatkozás, mint például egy transzplantáció, a szakemberek szerint már elképzelhetetlen adományokból, arról viszont, hogy Ukrajnában, Romániában végeztek volna például gyermekszív-transzplantációt, a szakembereknek nincs tudomásuk.